Incendii în Victoria
Victoria, Australia: 39 de incendii cu pagină au intrat în 22 din cele 79 zone de administrație locală ale sale din 2016, cu 1.896.052 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la East Gippsland în 4 decembrie 2019, cu 579.147 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 16).
Doar incendiile de 5.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 1.896.052ha
- Din 2016
- Din județ
- 8,3%
- 228.823 km²
- incendii
- 39
- Din 2016
- comune cu foc
- 22
- din 79
- Cel mai mare incendiu
- 579.147ha
- East Gippsland · 4 decembrie 2019
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- joi 29 Scăzut 22° · 47 % · 33 km/h
- vin. 30 Moderat 27° · 29 % · 30 km/h
- sâm. 31 Foarte scăzut 24° · 35 % · 49 km/h
- dum. 1 Foarte scăzut 22° · 41 % · 31 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 23° · 54 % · 51 km/h
- mar. 3 Scăzut 23° · 50 % · 50 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 24° · 55 % · 63 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 18° · 44 % · 53 km/h
- vin. 6 Scăzut 22° · 45 % · 48 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- East Gippsland 941.818 ha · 45 %
- Towong 269.004 ha · 40 %
- Wellington 189.893 ha · 18 %
- Alpine 128.472 ha · 27 %
- Southern Grampians 63.514 ha · 9,5 %
- Mildura 55.780 ha · 2,5 %
- Murrindindi 45.538 ha · 12 %
- Strathbogie 36.323 ha · 11 %
- Ararat 34.896 ha · 8,3 %
- Northern Grampians 34.041 ha · 5,9 %
- West Wimmera 22.272 ha · 2,4 %
- Colac Otway 16.904 ha · 4,9 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 15×East Gippsland941.818 ha
- 8×Wellington189.893 ha
- 7×Alpine128.472 ha
- 6×Towong269.004 ha
- 2×Southern Grampians63.514 ha
- 2×Ararat34.896 ha
- 2×Northern Grampians34.041 ha
- 2×West Wimmera22.272 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 579.147 haEast Gippsland4 decembrie 2019 · 67 de zile din 755.711 ha în total
- 243.182 haEast Gippsland3 decembrie 2019 · 33 de zile
- 126.180 haTowongianuarie 2026 · 30 de zile
- 94.950 haStrathbogieianuarie 2026 · 12 zile
- 79.350 haWellington28 februarie 2019 · 22 de zile
- 71.957 haTowong30 decembrie 2019 · 21 de zile din 86.829 ha în total
- 69.248 haAlpine31 decembrie 2019 · 20 de zile
- 67.018 haSouthern Grampiansianuarie 2025 · 13 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 6 | 362.566 | Towong 126.180 ha |
| 2025 | 3 | 86.872 | Southern Grampians 67.018 ha |
| 2024 | 2 | 66.259 | Ararat 60.182 ha |
| 2023 | 1 | 11.872 | Wellington 11.872 ha |
| 2021 | 1 | 9.884 | West Wimmera 9.884 ha |
| 2020 | 5 | 35.856 | Towong 10.214 ha |
| 2019 | 17 | 1.294.979 | East Gippsland 579.147 ha |
| 2018 | 1 | 8.026 | Wellington 8.026 ha |
| 2017 | 2 | 13.552 | East Gippsland 8.533 ha |
| 2016 | 1 | 6.185 | Alpine 6.185 ha |
Toate incendiile din Victoria · 39
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 16.904 haColac Otwayianuarie 2026 · 21 de zile
- 5.587 haYarriambiackianuarie 2026 · 7 zile
- 55.780 haMilduraianuarie 2026 · 6 zile
- 63.165 haWellingtonianuarie 2026 · 18 zile
- 94.950 haStrathbogieianuarie 2026 · 12 zile
- 126.180 haTowongianuarie 2026 · 30 de zile
- 7.466 haWellingtonfebruarie 2025 · 15 zile
- 12.388 haWest Wimmerafebruarie 2025 · 6 zile
- 67.018 haSouthern Grampiansianuarie 2025 · 13 zile
- 60.182 haAraratdecembrie 2024 · 18 zile
- 6.077 haAraratfebruarie 2024 · 7 zile
- 11.872 haWellingtonoctombrie 2023 · 2 zile
- 9.884 haWest Wimmeradecembrie 2021 · 2 zile
- 10.214 haTowongianuarie 2020 · 7 zile
- 6.290 haEast Gippsland23 ianuarie 2020 · 15 zile
- 6.316 haSnowy Valleysianuarie 2020 · 10 zile din 11.745 ha în total
- 5.235 haEast Gippsland9 ianuarie 2020 · 7 zile
- 7.802 haEast Gippsland9 ianuarie 2020 · 7 zile
- 69.248 haAlpine31 decembrie 2019 · 20 de zile
- 7.804 haGlenelgdecembrie 2019 · 4 zile
- 34.783 haEast Gippsland31 decembrie 2019 · 5 zile
- 23.728 haTowong31 decembrie 2019 · 5 zile
- 16.624 haAlpine31 decembrie 2019 · 5 zile
- 71.957 haTowong30 decembrie 2019 · 21 de zile din 86.829 ha în total
- 59.405 haGreater Humedecembrie 2019 · 17 zile din 94.721 ha în total
- 579.147 haEast Gippsland4 decembrie 2019 · 67 de zile din 755.711 ha în total
- 243.182 haEast Gippsland3 decembrie 2019 · 33 de zile
- 7.800 haEast Gippslandnoiembrie 2019 · 8 zile
- 14.179 haCardiniamartie 2019 · 9 zile
- 32.790 haWellington28 februarie 2019 · 23 de zile
- 16.786 haAlpinefebruarie 2019 · 18 zile
- 5.377 haWellington28 februarie 2019 · 18 zile
- 79.350 haWellington28 februarie 2019 · 22 de zile
- 8.928 haBaw Bawianuarie 2019 · 10 zile
- 23.891 haEast Gippslandianuarie 2019 · 18 zile
- 8.026 haWellingtonmartie 2018 · 21 de zile
- 8.533 haEast Gippslandseptembrie 2017 · 12 zile
- 5.019 haEast Gippslandaprilie 2017 · 2 zile
- 6.185 haAlpineaprilie 2016 · 10 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Australian Bureau of Statistics (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.