Incendiul de la Sabugal, august 2025 Pousafoles do Bispo, Pena Lobo e Lomba, Sortelha, Vila do Touro
Focul a început pe 15 august 2025 în comuna Quintas de São Bartolomeu, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 7 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 23.594 hectare, repartizat între 25 de comune. Potrivit ICNF, cel mai mare dintre cele 2 incendii înregistrate a fost detectat pe 16 august 2025 la ora 14:53 și declarat stins pe 24 august 2025.
Este cel mai mare incendiu din Sabugal din 2016 (din 11 cu pagină). Al 3-lea din Portugalia în 2025, din 85.
Compară cu…
- Suprafață arsă
- 23.594ha
- perimetru Copernicus
- Durată
- 7zile
- 15 aug. 2025 – 21 aug. 2025
- Comune afectate
- 25
- freguesii
- A început pe
- 15 aug.
- 2025
- Focare termice
- 579
- într-un singur focar: 360 MW
- Pericol la început
- 57
- Extrem · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 1,8GW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 51 de zile când a început.
Zona mai arsese
18 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.305 ha în 2016, 835 ha în 2017, 922 ha în 2019, 509 ha în 2020, 470 ha în 2021, 516 ha în 2022, 67 ha în 2023, 15 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 4.155 ha care arseseră deja.
- 1.211 ha Incendiul de la Sabugal, august 2016 1.230 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 563 ha Incendiul de la Sabugal, august 2019 571 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 501 ha Incendiul de la Sabugal, octombrie 2017 504 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 435 ha Incendiul de la Sabugal, august 2020 712 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 432 ha Incendiul de la Sabugal, iulie 2021 447 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 359 ha Incendiul de la Sabugal, august 2019 359 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 327 ha Incendiul de la Sabugal, octombrie 2017 2.051 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 258 ha Incendiul de la Sabugal, iulie 2022 262 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Lisabona — geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Pousafoles do Bispo, Pena Lobo e Lomba 390 loc. · focul a ajuns în centru3.451 ha a ajuns pe 17 aug.90 %
-
Sortelha 320 loc. · focul a ajuns în centru2.884 ha a ajuns pe 17 aug.73 %
-
Vila do Touro 177 loc. · focul a ajuns în centru2.241 ha a ajuns pe 16 aug.95 %
-
Seixo do Côa e Vale Longo 182 loc. · focul a ajuns în centru1.984 ha a ajuns pe 17 aug.79 %
-
Águas Belas focul a ajuns în centru1.881 ha a ajuns pe 17 aug.92 %
-
Bendada 473 loc. · focul a ajuns în centru1.779 ha a ajuns pe 17 aug.51 %
-
Baraçal focul a ajuns în centru1.050 ha a ajuns pe 16 aug.66 %
-
Casteleiro 311 loc. · la 0,6 km de centru963 ha a ajuns pe 17 aug.22 %
-
Santo Estêvão e Moita 327 loc. · focul a ajuns în centru961 ha a ajuns pe 19 aug.33 %
-
Ruvina, Ruivós e Vale das Éguas 195 loc. · focul a ajuns în centru843 ha46 %
-
Cerdeira 188 loc. · la 1,3 km de centru820 ha a ajuns pe 17 aug.35 %
-
Marmeleiro 297 loc. · la 2,0 km de centru762 ha a ajuns pe 17 aug.26 %
-
Rapoula do Côa 268 loc. · focul a ajuns în centru693 ha a ajuns pe 17 aug.87 %
-
605 ha a ajuns pe 16 aug.57 %
-
Pega 121 loc. · focul a ajuns în centru567 ha a ajuns pe 17 aug.53 %
-
Miuzela e Porto de Ovelha 280 loc. · la 2,6 km de centru461 ha a ajuns pe 17 aug.16 %
-
Sabugal e Aldeia de Santo António 2.604 loc. · la 2,5 km de centru451 ha a ajuns pe 15 aug.8,0 %
-
Adão 258 loc. · la 2,2 km de centru423 ha a ajuns pe 17 aug.15 %
-
Vale da Senhora da Póvoa 222 loc. · la 0,5 km de centru307 ha a ajuns pe 19 aug.16 %
-
Bismula 190 loc. · la 1,7 km de centru194 ha a ajuns pe 18 aug.10 %
-
Aldeia da Ribeira, Vilar Maior e Badamalos 266 loc. · la 6,0 km de centru166 ha2,4 %
-
Benespera 281 loc. · la 4,0 km de centru95 ha a ajuns pe 18 aug.5,2 %
-
Benquerença 463 loc. · la 2,2 km de centru41 ha a ajuns pe 19 aug.1,4 %
-
Rendo 212 loc. · la 2,2 km de centru0 ha a ajuns pe 17 aug.0,0 %
-
Rochoso e Monte Margarida 214 loc. · la 7,4 km de centru0 ha0,0 %
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
- Alte terenuri naturale41 %
- Tufărișuri și tranziție35 %
- Terenuri agricole22 %
- Pădure mixtă1,8 %
Arie protejată Natura 2000 afectată: 13 %
- LIC Malcata PTCON0004
Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025În perimetru se aflau aproximativ 29 ha construite și locuiau aproximativ 400 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Complex de 2 incendii, potrivit ICNF
Potrivit ICNF, în acest perimetru au început 2 incendii în aceste zile, în total 22.434 ha (satelitul a măsurat 23.594 ha).
ICNF înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.
- 1 Sabugal Aldeia de Santo António 15 august 2025 · 14:41 10.619 ha · stins la 24 august 2025 · cauză: intenționat
- 2 Sabugal Sortelha 16 august 2025 · 14:53 11.815 ha · stins la 24 august 2025 · cauză: neglijență
Total potrivit ICNF: 22.434 ha, adică 95 % din cele 23.594 ha ale perimetrului satelitar.
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.
Verificat cu presa
Verificat la 29 septembrie 2026Am comparat această fișă cu 4 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:
- Cunoscut și ca
- Incêndio de Sortelha · Fogo do Sabugal · Incêndio Sabugal-Penamacor
- Declarat sub control (încă nestins): 24 august 2025
Surse
- Incêndio em Guarda, Sabugal, Sabugal E Aldeia De Santo António — Fogos.pt (datos ANEPC), 26 august 2025 · sursă oficială
- Incêndio no Sabugal entra em fase de rescaldo — Observador, 20 august 2025
- Incêndio do Sabugal propaga-se a Penamacor após cinco dias de combate — HealthNews, 19 august 2025
- Distrito da Guarda tem a maior área ardida do país — O Interior
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 15 aug. | 34,9 °C | 16 % | 47 km/h | 0,0 mm | Extrem 57 |
| 16 aug. | 35,1 °C | 15 % | 36 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 17 aug. | 35,6 °C | 16 % | 41 km/h | 0,0 mm | Extrem 53 |
| 18 aug. | 28,8 °C | 21 % | 37 km/h | 0,0 mm | Extrem 50 |
| 19 aug. | 25,9 °C | 30 % | 46 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 46 |
| 20 aug. | 25,7 °C | 27 % | 45 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 45 |
| 21 aug. | 27,4 °C | 26 % | 39 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 42 |
| 22 aug. după | 29,1 °C | 24 % | 35 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 23 aug. după | 30,9 °C | 19 % | 31 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 41 |
| 24 aug. după | 29,4 °C | 25 % | 31 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 25 aug. după | 30,6 °C | 23 % | 26 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 38 |
| 26 aug. după | 31,0 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 45 |
| 27 aug. după | 25,0 °C | 24 % | 50 km/h | 0,0 mm | Extrem 50 |
| 28 aug. după | 22,5 °C | 29 % | 46 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
| 29 aug. după | 24,6 °C | 42 % | 50 km/h | 0,0 mm | Ridicat 38 |
| 30 aug. după | 25,9 °C | 32 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 31 aug. după | 21,0 °C | 38 % | 53 km/h | 0,0 mm | Ridicat 38 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 17 august 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 152 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 70: de 4,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 579Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 8.991 haGuarda Rochoso e Monte Margarida17 iulie 2017 · 3 zile · la 22 km
- 5.226 haGuarda Cerdeiraiulie 2026 · 3 zile · la 24 km
- 4.268 haGuarda Lameiras14 octombrie 2017 · 3 zile · la 26 km
- 25.260 haSerra da Estrela Sameiroaugust 2022 · 18 zile · la 30 km
- 9.523 haGuarda Alverca da Beira/Bouça Covaaugust 2025 · 3 zile · la 35 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Sabugal?
- Copernicus îl datează între 15 august 2025 și 21 august 2025: 7 zile între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit ICNF, cel mai mare dintre cele 2 incendii înregistrate a fost detectat pe 16 august 2025 la ora 14:53 și declarat stins pe 24 august 2025.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 23.594 hectare (235,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 25 de comune: Pousafoles do Bispo, Pena Lobo e Lomba (3.451 ha, 90 %); Sortelha (2.884 ha, 73 %); Vila do Touro (2.241 ha, 95 %); Seixo do Côa e Vale Longo (1.984 ha, 79 %); Águas Belas (1.881 ha, 92 %); Bendada (1.779 ha, 51 %); Baraçal (1.050 ha, 66 %); Casteleiro (963 ha, 22 %); Santo Estêvão e Moita (961 ha, 33 %); Ruvina, Ruivós e Vale das Éguas (843 ha, 46 %); Cerdeira (820 ha, 35 %); Marmeleiro (762 ha, 26 %).
- A ajuns focul la vreo localitate?
- Focul a pornit din Quintas de São Bartolomeu și a ajuns în centrul acesteia: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 35,6 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 47 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
- Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 579 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Comparat cu ICNF: 22.434 ha oficiale față de 23.594 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
- Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 4.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
- Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
De unde vin aceste date
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.