Požar Oleiros, lipanj 2017 Orvalho, Estreito-Vilar Barroco, Janeiro de Cima e Bogas de Baixo
Požar je počeo 18. lipnja 2017. na području općine Orvalho, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 655 hektara, raspoređen na 3 općine. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 17. lipnja 2017. u 18:09, a ugašenim je proglašen 20. lipnja 2017..
81. u državi Portugal u 2017., od 211.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (29,3 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 655ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 1dan
- 18. lip 2017. – 18. lip 2017.
- Pogođene općine
- 3
- freguesija
- Počeo
- 18. lip
- 2017
- Toplinska žarišta
- 35
- u jednom žarištu: 29 MW
- Opasnost na početku
- 37
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 217MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
18. lip 2017. · 217 MW · 35
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 19 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,5 mm 28. lip.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Lisabon): geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
576 ha stigao 18. lip17 %
-
Estreito-Vilar Barroco 834 stan. · 7,2 km od središta40 ha stigao 18. lip0,4 %
-
Janeiro de Cima e Bogas de Baixo 425 stan. · 2,9 km od središta40 ha0,9 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Ostala prirodna područja88 %
- Šikare i prijelazna vegetacija9,3 %
- Poljoprivredna područja3,2 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Kompleks od 2 požara prema ICNF
Prema ICNF, unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 611 ha (satelit je izmjerio 655 ha).
ICNF zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.
- 1 Oleiros Orvalho 17. lipnja 2017. · 18:08 202 ha · ugašen 17. lipnja 2017. · uzrok: prirodni (munja)
- 2 Oleiros Orvalho 17. lipnja 2017. · 18:09 409 ha · ugašen 20. lipnja 2017. · uzrok: prirodni (munja)
Ukupno prema ICNF: 611 ha, 93 % od 655 ha satelitskog obuhvata.
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 18. lip | 35,2 °C | 20 % | 32 km/h | 0,5 mm | Visoka 37 |
| 19. lip poslije | 33,7 °C | 23 % | 41 km/h | 0,4 mm | Vrlo visoka 42 |
| 20. lip poslije | 34,1 °C | 25 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 21. lip poslije | 32,7 °C | 31 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 22. lip poslije | 28,5 °C | 37 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 23. lip poslije | 28,9 °C | 31 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 24. lip poslije | 26,6 °C | 32 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 25. lip poslije | 24,8 °C | 43 % | 38 km/h | 0,2 mm | Visoka 26 |
| 26. lip poslije | 24,6 °C | 46 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 27. lip poslije | 22,3 °C | 49 % | 52 km/h | 0,2 mm | Visoka 28 |
| 28. lip poslije | 20,8 °C | 49 % | 57 km/h | 2,5 mm | Niska 10 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus18. lipnja 2017. je zrak uz požar dosegnuo 100 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 47: 3,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 35Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 8.478 haCambaskolovoz 2017 · 5 dana · 5 km daleko
- 15.536 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beirarujan 2020 · 8 dana · 13 km daleko
- 68.190 haArganil Sobral de São Miguelkolovoz 2025 · 15 dana · 16 km daleko
- 34.844 haOleiros Madeirãlistopad 2017 · 8 dana · 21 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Oleiros?
- Copernicus ga datira između 18. lipnja 2017. i 18. lipnja 2017.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 17. lipnja 2017. u 18:09, a ugašenim je proglašen 20. lipnja 2017..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 655 hektara (6,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 3 općine: Orvalho (576 ha, 17 %); Estreito-Vilar Barroco (40 ha, 0,4 %); Janeiro de Cima e Bogas de Baixo (40 ha, 0,9 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Orvalho i zaustavila se 2,9 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 35,2 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 32 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 37, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 35 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom ICNF: 611 ha službeno prema 655 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.