Preskoči na sadržaj
worldfires
LA · Laos · –

Požar Namor, travanj 2026 Namor, Xay

Ugašen · zadnja detekcija 19. tra 2026. 06:38 UTC

Požar je počeo 3. travnja 2026. na području Namor, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 17 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.848 hektara, raspoređen na 2 općine.

95. u državi Laos u 2026., od 308.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (listopad 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
4.848ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
17dana
3. tra 2026. – 19. tra 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
3. tra
2026
Toplinska žarišta
174
u jednom žarištu: 0 MW
Opasnost na početku
25
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
409MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 3. tra19. tra
19. tra 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

3. tra 2026. · 20 MW · 4 4. tra 2026. · 123 MW · 3 5. tra 2026. · 26 MW · 4 6. tra 2026. · 235 MW · 12 7. tra 2026. · 81 MW · 7 10. tra 2026. · 191 MW · 9 11. tra 2026. · 134 MW · 9 12. tra 2026. · 137 MW · 18 13. tra 2026. · 451 MW · 18 14. tra 2026. · 76 MW · 6 15. tra 2026. · 4 MW · 1 16. tra 2026. · 191 MW · 7 17. tra 2026. · 3.949 MW · 68 19. tra 2026. · 103 MW · 8
3. tra 6. tra 11. tra 14. tra 17. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

35°najviša
49km/h · najjači udar
23%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 11 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,5 mm 23. tra.

Ovo je područje već gorjelo

93 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 16 ha 2017., 1.778 ha 2018., 2.854 ha 2019., 1.326 ha 2020., 1.805 ha 2021., 3.276 ha 2022., 3.910 ha 2023., 1.020 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.525 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 7,5 % površine koju ima Zagreb (48 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Namor ovdje je počeo
    3.712 ha
    2,1 %
  2. Xay
    1.160 ha
    0,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina2,4 ha
Stanovnici≈ 650

Unutar opsega bilo je oko 2,4 ha izgrađene površine i živjelo je oko 650 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
3. tra 34,9 °C 29 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 25
4. tra 34,6 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 26
5. tra 34,1 °C 35 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 28
6. tra 34,4 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 26
7. tra 33,9 °C 40 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 25
8. tra 34,1 °C 35 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 27
9. tra 33,1 °C 36 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 28
10. tra 32,7 °C 33 % 49 km/h 0,0 mm Visoka 29
11. tra 33,3 °C 33 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 30
12. tra 34,4 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 31
13. tra 35,2 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 32
14. tra 34,8 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 32
15. tra 34,3 °C 35 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 32
16. tra 34,5 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 30
17. tra 34,4 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 30
18. tra 32,1 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 27
19. tra 31,6 °C 51 % 36 km/h 0,8 mm Umjerena 18
20. tra poslije 32,3 °C 40 % 40 km/h 0,4 mm Visoka 24
21. tra poslije 33,8 °C 40 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 26
22. tra poslije 34,6 °C 35 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 29
23. tra poslije 31,4 °C 40 % 36 km/h 1,5 mm Umjerena 16

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 27. ožu 2026.
Poslije · 26. tra 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

18. travnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 228 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 170: 11 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5228 µg/m³
Dana iznad smjernice22 dana
PM10264 µg/m³
Optička debljina2,79
1. tra6. tra11. tra16. tra21. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Laos

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Namor?
GWIS (Copernicus) ga datira između 3. travnja 2026. i 19. travnja 2026.: 17 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.848 hektara (48,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Namor (3.712 ha, 2,1 %); Xay (1.160 ha, 0,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 35,2 °C, najniža vlaga od 23 % i udari vjetra od 49 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 32, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 24. travnja 2026. → 19. travnja 2026..
  2. Datum početka: 29. ožujka 2026. → 3. travnja 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.