Preskoči na sadržaj
worldfires
LA · Laos · →

Požar Xay, 19. ožujka 2023. Namor, Xay, Nalae

Ugašen · zadnja detekcija 26. tra 2023. 06:51 UTC

Požar je počeo 19. ožujka 2023. na području Xay, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 39 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 60.413 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je najveći požar u regiji Oudomxay od 2016. (od 243 sa stranicom). Najveći u državi Laos u 2023., od 239.

Usporedi s…
Opožarena površina
60.413ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
39dana
19. ožu 2023. – 26. tra 2023.
Pogođene općine
3
okruga
Počeo
19. ožu
2023
Toplinska žarišta
3.142
u jednom žarištu: 601 MW
Opasnost na početku
25
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
3,1GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 19. ožu26. tra
26. tra 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

19. ožu 2023. · 5 MW · 2 20. ožu 2023. · 60 MW · 4 21. ožu 2023. · 5 MW · 1 22. ožu 2023. · 463 MW · 23 23. ožu 2023. · 832 MW · 53 24. ožu 2023. · 499 MW · 38 25. ožu 2023. · 203 MW · 20 26. ožu 2023. · 2.619 MW · 93 27. ožu 2023. · 439 MW · 2 28. ožu 2023. · 908 MW · 29 29. ožu 2023. · 784 MW · 35 30. ožu 2023. · 181 MW · 6 31. ožu 2023. · 3.955 MW · 54 1. tra 2023. · 678 MW · 7 2. tra 2023. · 2.523 MW · 89 3. tra 2023. · 1.261 MW · 77 4. tra 2023. · 1.622 MW · 126 5. tra 2023. · 6.166 MW · 203 6. tra 2023. · 6.799 MW · 128 7. tra 2023. · 169 MW · 8 8. tra 2023. · 2.572 MW · 72 9. tra 2023. · 5.919 MW · 146 10. tra 2023. · 14.006 MW · 227 11. tra 2023. · 16.377 MW · 358 12. tra 2023. · 7.632 MW · 67 13. tra 2023. · 5.002 MW · 95 14. tra 2023. · 3.134 MW · 123 15. tra 2023. · 6.281 MW · 122 16. tra 2023. · 3.297 MW · 81 17. tra 2023. · 3.407 MW · 60 18. tra 2023. · 9.158 MW · 170 19. tra 2023. · 4.932 MW · 175 20. tra 2023. · 1.153 MW · 62 21. tra 2023. · 5.623 MW · 175 22. tra 2023. · 2.351 MW · 80 23. tra 2023. · 537 MW · 53 24. tra 2023. · 211 MW · 18 25. tra 2023. · 607 MW · 51 26. tra 2023. · 47 MW · 9
19. ožu 25. ožu 31. ožu 6. tra 11. tra 12. tra 18. tra 24. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
51km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca. Nakon požara došla je kiša: 18,4 mm 30. tra.

Ovo je područje već gorjelo

95 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 32.468 ha 2016., 27.679 ha 2017., 23.282 ha 2018., 32.320 ha 2019., 19.179 ha 2020., 22.022 ha 2021., 32.245 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 57.399 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjela je gotovo jednaka površina kakvu ima Zagreb (604 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. 40.715 ha stigao 22. ožu
    23 %
  2. Xay ovdje je počeo
    19.535 ha stigao 19. ožu
    9,1 %
  3. 421 ha stigao 10. tra
    0,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina7,3 ha
Stanovnici≈ 6.000

Unutar opsega bilo je oko 7,3 ha izgrađene površine i živjelo je oko 6.000 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
19. ožu 31,6 °C 36 % 38 km/h 0,2 mm Visoka 25
20. ožu 31,6 °C 34 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 27
21. ožu 31,4 °C 32 % 49 km/h 0,0 mm Visoka 31
22. ožu 32,2 °C 26 % 51 km/h 0,0 mm Visoka 36
23. ožu 32,2 °C 24 % 49 km/h 0,2 mm Visoka 37
24. ožu 32,3 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 34
25. ožu 32,1 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 33
26. ožu 32,1 °C 26 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 37
27. ožu 31,6 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 32
28. ožu 31,3 °C 33 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 34
29. ožu 30,7 °C 34 % 35 km/h 2,1 mm Umjerena 13
30. ožu 30,7 °C 35 % 37 km/h 0,1 mm Visoka 24
31. ožu 31,8 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 27
1. tra 32,9 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 30
2. tra 32,0 °C 31 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 34
3. tra 31,4 °C 30 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 33
4. tra 32,3 °C 26 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 36
5. tra 33,0 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
6. tra 33,1 °C 28 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 33
7. tra 32,7 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 36
8. tra 31,5 °C 41 % 30 km/h 0,1 mm Visoka 29
9. tra 32,1 °C 42 % 35 km/h 0,4 mm Visoka 29
10. tra 34,7 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 35
11. tra 35,2 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 34
12. tra 35,0 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 36
13. tra 34,7 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 38
14. tra 35,6 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 37
15. tra 35,1 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 38
16. tra 33,9 °C 39 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 34
17. tra 34,2 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 36
18. tra 36,4 °C 26 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
19. tra 36,6 °C 23 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
20. tra 36,4 °C 22 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
21. tra 36,1 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
22. tra 34,3 °C 33 % 43 km/h 0,6 mm Visoka 34
23. tra 35,9 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
24. tra 33,1 °C 32 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 36
25. tra 34,6 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 36
26. tra 30,5 °C 50 % 36 km/h 4,1 mm Niska 6
27. tra poslije 31,9 °C 41 % 41 km/h 0,0 mm Umjerena 18
28. tra poslije 33,7 °C 34 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 25
29. tra poslije 34,6 °C 32 % 38 km/h 0,8 mm Visoka 31
30. tra poslije 26,5 °C 68 % 29 km/h 18,4 mm Vrlo niska 0

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 12. ožu 2023.
Poslije · 3. svi 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

7. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 1.538 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 1.047: 70 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,51.538 µg/m³
Dana iznad smjernice44 dana
PM102.198 µg/m³
Optička debljina8,53
1718192021222324252627282930311234567891011121314151617181920212223242526272829
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 3.142Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Laos ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Xay?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 19. ožujka 2023. do 26. travnja 2023. (39 dana). Perimetar ga datira od 22. ožujka 2023. do 24. travnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 60.413 hektara (604,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Namor (40.715 ha, 23 %); Xay (19.535 ha, 9,1 %); Nalae (421 ha, 0,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,6 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 51 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 43, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj je stranici spojeno 9 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 22. ožujka 2023. do 24. travnja 2023.. 3.142 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.