Preskoči na sadržaj
worldfires
LA · Laos · –

Požar Namor, travanj 2023 Namor, Xay

Ugašen · zadnja detekcija 24. tra 2023. 05:49 UTC

Požar je počeo 2. travnja 2023. na području Namor, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 22 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 8.175 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 19. najveći u regiji Oudomxay od 2016. (od 216 sa stranicom). 33. u državi Laos u 2023., od 239.

Opožarena površina
8.175ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
22dana
2. tra 2023. – 23. tra 2023.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
2. tra
2023
Toplinska žarišta
472
u jednom žarištu: 0 MW
Opasnost na početku
27
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
929MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 2. tra23. tra
24. tra 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

2. tra 2023. · 20 MW · 2 3. tra 2023. · 13 MW · 3 4. tra 2023. · 689 MW · 30 5. tra 2023. · 2.784 MW · 63 6. tra 2023. · 783 MW · 18 7. tra 2023. · 17 MW · 7 8. tra 2023. · 3 MW · 1 9. tra 2023. · 224 MW · 17 10. tra 2023. · 2.177 MW · 27 11. tra 2023. · 2.913 MW · 49 12. tra 2023. · 1.809 MW · 14 13. tra 2023. · 1.280 MW · 16 14. tra 2023. · 1.624 MW · 37 15. tra 2023. · 98 MW · 6 16. tra 2023. · 225 MW · 13 17. tra 2023. · 2.198 MW · 25 18. tra 2023. · 246 MW · 14 19. tra 2023. · 619 MW · 21 20. tra 2023. · 508 MW · 29 21. tra 2023. · 1.995 MW · 33 22. tra 2023. · 829 MW · 24 23. tra 2023. · 304 MW · 22 24. tra 2023. · 4 MW · 1
2. tra 7. tra 11. tra 17. tra 22. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
48km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 5,8 mm 26. tra.

Ovo je područje već gorjelo

73 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 20 ha 2016., 912 ha 2017., 1.719 ha 2018., 3.889 ha 2019., 4.111 ha 2021., 4.255 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 6.000 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 13 % površine koju ima Zagreb (82 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Namor ovdje je počeo
    5.825 ha
    3,3 %
  2. Xay
    2.586 ha
    1,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,6 ha
Stanovnici≈ 500

Unutar opsega bilo je oko 1,6 ha izgrađene površine i živjelo je oko 500 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
2. tra 31,2 °C 32 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 27
3. tra 30,8 °C 32 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 26
4. tra 31,8 °C 28 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 29
5. tra 32,7 °C 22 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 29
6. tra 32,7 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 28
7. tra 32,2 °C 32 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 30
8. tra 30,7 °C 43 % 33 km/h 0,1 mm Visoka 24
9. tra 31,8 °C 41 % 36 km/h 0,6 mm Umjerena 21
10. tra 34,5 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 29
11. tra 34,9 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 28
12. tra 34,7 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 31
13. tra 34,4 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 33
14. tra 35,3 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 32
15. tra 35,0 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 34
16. tra 33,6 °C 39 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 30
17. tra 34,2 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 32
18. tra 36,3 °C 26 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 38
19. tra 36,6 °C 22 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
20. tra 36,0 °C 25 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
21. tra 36,0 °C 24 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
22. tra 34,2 °C 33 % 44 km/h 0,9 mm Visoka 30
23. tra 35,1 °C 24 % 38 km/h 0,2 mm Visoka 35
24. tra poslije 32,8 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 33
25. tra poslije 33,9 °C 33 % 31 km/h 0,5 mm Visoka 34
26. tra poslije 29,0 °C 56 % 39 km/h 5,8 mm Vrlo niska 4

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 26,6 i najnižom vlagom od 32 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 55.

FWI na početku 26,6
Najniža vlaga 32 %
Dani bez kiše 3
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Xay, travanj 2016
4.640 ha 20 dana FWI 26,0 Najniža vlaga 32 % udaljen 34 km, 2016.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,5 mm, 29. tra.

Kako su završili

11 dana
medijan trajanja
2.665 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
3,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 52 od 55)

Bio je 3,1 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 22 dana (medijan: 11 dana).

Većih od njega bilo je samo 1 od 55 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 3 od 55 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

5,8 mmprva kiša
26. tra3 dana nakon kraja
48km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 23. tra, a 26. tra palo je 5,8 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 52 od 55, s medijanom od 3,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 26. ožu 2023.
Poslije · 30. tra 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

7. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 1.538 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 1.047: 70 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,51.538 µg/m³
Dana iznad smjernice27 dana
PM102.198 µg/m³
Optička debljina8,53
31. ožu6. tra12. tra18. tra24. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Laos

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Namor?
GWIS (Copernicus) ga datira između 2. travnja 2023. i 23. travnja 2023.: 22 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 8.175 hektara (81,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Namor (5.825 ha, 3,3 %); Xay (2.586 ha, 1,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,6 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 41, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 55. Medijan trajanja bio je 11 dana, a medijan površine 2.665 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 1 od 55 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 3 od 55 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 4 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Površina: 8.366 → 8.175 ha.
  2. Posljednji dan s vatrom: 28. travnja 2023. → 23. travnja 2023..
  3. Datum početka: 26. ožujka 2023. → 2. travnja 2023..
  4. Naziv: Xay → Namor.

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.