Požar Mansa, 22. srpnja 2026. Mansa, Chembe
Požar je počeo 22. srpnja 2026. na području Mansa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 19 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.292 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 257. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 534 sa stranicom). 212. u državi Zambija u 2026., od 620.
Usporedi s…
Prijedlozi: Mansa · 2017Mansa · 2018Mansa · 2023Mansa · 2024
- Opožarena površina
- 5.292ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 19dana
- 22. srp 2026. – 9. kol 2026.
- Pogođene općine
- 2
- okruga
- Počeo
- 22. srp
- 2026
- Toplinska žarišta
- 86
- u jednom žarištu: 111 MW
- Opasnost na početku
- 29
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 71MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
99 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.838 ha 2016., 3.856 ha 2017., 3.404 ha 2018., 3.234 ha 2019., 170 ha 2020., 115 ha 2021., 1.081 ha 2022., 3.047 ha 2023., 2.554 ha 2024., 2.118 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.240 ha koji su već izgorjeli.
- 3.106 ha Požar Mansa, kolovoz 2017 ukupno 20.923 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3.024 ha Požar Mansa, kolovoz 2018 ukupno 4.214 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3.018 ha Požar Mansa, kolovoz 2023 ukupno 3.550 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.669 ha Požar Mansa, srpanj 2024 ukupno 3.460 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.112 ha Požar Mansa, kolovoz 2025 ukupno 3.496 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 830 ha Požar Mansa, kolovoz 2016 ukupno 5.493 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 170 ha Požar Mansa, kolovoz 2020 ukupno 3.250 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Mansa ovdje je počeo5.256 ha stigao 26. srp0,7 %
-
77 ha stigao 29. srp0,0 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 0,99 ha izgrađene površine i živjelo je oko 150 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 22. srp | 26,1 °C | 36 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 23. srp | 26,0 °C | 42 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 24. srp | 25,5 °C | 38 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 25. srp | 25,0 °C | 34 % | 45 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 26. srp | 23,8 °C | 39 % | 46 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 27. srp | 23,8 °C | 42 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 28. srp | 25,0 °C | 35 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 29. srp | 25,5 °C | 35 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 30. srp | 25,6 °C | 32 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 31. srp | 25,0 °C | 28 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 1. kol | 23,1 °C | 29 % | 42 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 2. kol | 22,7 °C | 34 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 3. kol | 23,2 °C | 37 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 4. kol | 24,2 °C | 36 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 5. kol | 24,6 °C | 35 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 6. kol | 25,1 °C | 39 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 7. kol | 25,7 °C | 41 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 8. kol | 25,3 °C | 42 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 9. kol | 26,3 °C | 42 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 10. kol poslije | 28,5 °C | 34 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 11. kol poslije | 28,1 °C | 32 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 12. kol poslije | 27,1 °C | 33 % | 45 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 13. kol poslije | 24,9 °C | 42 % | 54 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 14. kol poslije | 23,4 °C | 42 % | 50 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 15. kol poslije | 23,5 °C | 37 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 16. kol poslije | 23,5 °C | 36 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 17. kol poslije | 24,4 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 18. kol poslije | 25,4 °C | 24 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 19. kol poslije | 24,9 °C | 28 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus3. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 84 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 48: 3,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 86Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mansa?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 22. srpnja 2026. do 9. kolovoza 2026. (19 dana). Perimetar ga datira od 26. srpnja 2026. do 2. kolovoza 2026..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.292 hektara (52,9 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Mansa (5.256 ha, 0,7 %); Chembe (77 ha, 0,0 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 26,3 °C, najniža vlaga od 28 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 32, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 2. kolovoza 2026. → 9. kolovoza 2026..
- Datum početka: 26. srpnja 2026. → 22. srpnja 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 26. srpnja 2026. do 2. kolovoza 2026.. 86 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.