Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · →

Požar Mansa, 18. srpnja 2026. Mansa

Ugašen · zadnja detekcija 5. ruj 2026. 11:32 UTC

Požar je počeo 18. srpnja 2026. na području Mansa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 50 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 30.881 hektara, raspoređen na jednu općinu.

Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.

Ostale stranice na istom području i u istim danima:

To je 38. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 534 sa stranicom). 22. u državi Zambija u 2026., od 620.

Usporedi s…
Opožarena površina
30.881ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
50dana
18. srp 2026. – 5. ruj 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
18. srp
2026
Toplinska žarišta
1.107
u jednom žarištu: 54 MW
Opasnost na početku
29
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
181MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 18. srp5. ruj
5. ruj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

18. srp 2026. · 10 MW · 4 19. srp 2026. · 244 MW · 21 20. srp 2026. · 66 MW · 18 21. srp 2026. · 134 MW · 15 22. srp 2026. · 27 MW · 5 23. srp 2026. · 260 MW · 29 24. srp 2026. · 212 MW · 31 25. srp 2026. · 380 MW · 33 26. srp 2026. · 205 MW · 16 27. srp 2026. · 64 MW · 19 28. srp 2026. · 127 MW · 18 29. srp 2026. · 176 MW · 24 30. srp 2026. · 227 MW · 21 31. srp 2026. · 542 MW · 80 1. kol 2026. · 864 MW · 116 2. kol 2026. · 442 MW · 66 5. kol 2026. · 53 MW · 13 6. kol 2026. · 125 MW · 19 7. kol 2026. · 92 MW · 14 8. kol 2026. · 176 MW · 36 9. kol 2026. · 342 MW · 40 10. kol 2026. · 298 MW · 31 11. kol 2026. · 807 MW · 76 12. kol 2026. · 223 MW · 51 13. kol 2026. · 164 MW · 23 14. kol 2026. · 56 MW · 10 16. kol 2026. · 392 MW · 40 17. kol 2026. · 82 MW · 13 18. kol 2026. · 1 MW · 1 19. kol 2026. · 270 MW · 42 20. kol 2026. · 101 MW · 19 21. kol 2026. · 93 MW · 13 22. kol 2026. · 102 MW · 13 23. kol 2026. · 66 MW · 6 24. kol 2026. · 377 MW · 46 25. kol 2026. · 216 MW · 31 26. kol 2026. · 65 MW · 6 27. kol 2026. · 11 MW · 4 28. kol 2026. · 62 MW · 12 29. kol 2026. · 54 MW · 7 30. kol 2026. · 15 MW · 5 31. kol 2026. · 78 MW · 12 1. ruj 2026. · 0 MW · 1 3. ruj 2026. · 3 MW · 1 4. ruj 2026. · 18 MW · 5 5. ruj 2026. · 3 MW · 1
18. srp 25. srp 1. kol 10. kol 18. kol 25. kol 1. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
52km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

96 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 17.864 ha 2016., 9.536 ha 2017., 14.030 ha 2018., 16.116 ha 2019., 13.129 ha 2020., 11.186 ha 2021., 10.028 ha 2022., 9.331 ha 2023., 9.840 ha 2024., 9.141 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 29.543 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 48 % površine koju ima Zagreb (309 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mansa ovdje je počeo
    31.094 ha stigao 18. srp
    4,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina35 ha
Stanovnici≈ 8.400

Unutar opsega bilo je oko 35 ha izgrađene površine i živjelo je oko 8.400 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
18. srp 23,7 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 29
19. srp 25,1 °C 30 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 28
20. srp 26,6 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 27
21. srp 27,3 °C 31 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 27
22. srp 26,7 °C 37 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 30
23. srp 26,6 °C 43 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 28
24. srp 26,2 °C 39 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 27
25. srp 25,7 °C 34 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 31
26. srp 24,5 °C 38 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 32
27. srp 24,5 °C 42 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 28
28. srp 25,7 °C 36 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 26
29. srp 26,1 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 28
30. srp 26,2 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 28
31. srp 25,6 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 30
1. kol 23,6 °C 29 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 33
2. kol 23,4 °C 34 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 32
3. kol 23,9 °C 38 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 29
4. kol 24,7 °C 37 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 30
5. kol 25,2 °C 36 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 30
6. kol 25,7 °C 40 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 29
7. kol 26,3 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 29
8. kol 26,1 °C 42 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 31
9. kol 26,9 °C 42 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 29
10. kol 29,2 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 29
11. kol 28,8 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 30
12. kol 27,6 °C 32 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 34
13. kol 25,2 °C 43 % 52 km/h 0,0 mm Visoka 35
14. kol 23,9 °C 43 % 52 km/h 0,0 mm Visoka 34
15. kol 24,2 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 30
16. kol 24,3 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 29
17. kol 25,1 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 31
18. kol 26,0 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 34
19. kol 25,4 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 36
20. kol 25,8 °C 32 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
21. kol 26,1 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 37
22. kol 27,6 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 37
23. kol 27,7 °C 33 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
24. kol 28,7 °C 34 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
25. kol 27,9 °C 39 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 36
26. kol 28,9 °C 39 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 34
27. kol 28,0 °C 40 % 52 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
28. kol 26,2 °C 42 % 49 km/h 0,0 mm Visoka 36
29. kol 26,6 °C 40 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 34
30. kol 28,7 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 33
31. kol 29,1 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 34
1. ruj 29,2 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 34
2. ruj 28,5 °C 35 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 34
3. ruj 29,2 °C 34 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 34
4. ruj 30,0 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 30
5. ruj 28,5 °C 38 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 34
6. ruj poslije 28,8 °C 39 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 36
7. ruj poslije 28,8 °C 38 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 37
8. ruj poslije 27,1 °C 35 % 53 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
9. ruj poslije 26,2 °C 41 % 55 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
10. ruj poslije 27,2 °C 40 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 34
11. ruj poslije 28,9 °C 35 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 34
12. ruj poslije 30,1 °C 31 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 36
13. ruj poslije 30,7 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. ruj poslije 30,4 °C 32 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
15. ruj poslije 30,9 °C 27 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 38

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 11. srp 2026.
Poslije · 12. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

5. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 186 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 103: 6,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5186 µg/m³
Dana iznad smjernice48 dana
PM10190 µg/m³
Optička debljina1,73
1718192021222324252627282930311234567891011121314151617181920212223242526272829303112345678
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 1.107Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mansa?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 18. srpnja 2026. do 5. rujna 2026. (50 dana). Perimetar ga datira od 19. srpnja 2026. do 29. kolovoza 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 30.881 hektara (308,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mansa (31.094 ha, 4,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 30,0 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 52 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 40, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 19. srpnja 2026. → 18. srpnja 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 19. srpnja 2026. do 29. kolovoza 2026.. 1.107 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.