Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Mansa, 8. kolovoza 2023. Mansa

Ugašen · zadnja detekcija 15. kol 2023. 12:05 UTC

Požar je počeo 8. kolovoza 2023. na području Mansa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 10 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.550 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 344. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 447 sa stranicom). 123. u državi Zambija u 2023., od 165.

Opožarena površina
3.550ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
10dana
8. kol 2023. – 17. kol 2023.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
8. kol
2023
Toplinska žarišta
88
u jednom žarištu: 91 MW
Opasnost na početku
32
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
160MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. kol17. kol
15. kol 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. kol 2023. · 194 MW · 11 9. kol 2023. · 518 MW · 40 10. kol 2023. · 91 MW · 15 11. kol 2023. · 72 MW · 13 13. kol 2023. · 79 MW · 8 15. kol 2023. · 5 MW · 1
9. kol 13. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

29°najviša
45km/h · najjači udar
27%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

96 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.081 ha 2016., 2.512 ha 2017., 2.122 ha 2018., 2.576 ha 2019., 101 ha 2020., 88 ha 2021., 827 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.399 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 5,5 % površine koju ima Zagreb (36 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mansa ovdje je počeo
    3.577 ha stigao 8. kol
    0,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,83 ha
Stanovnici≈ 150

Unutar opsega bilo je oko 0,83 ha izgrađene površine i živjelo je oko 150 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. kol 24,6 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 32
9. kol 25,6 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 33
10. kol 24,3 °C 28 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 35
11. kol 24,6 °C 32 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 32
12. kol 25,1 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 33
13. kol 25,5 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 32
14. kol 27,4 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 33
15. kol 28,9 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
16. kol 28,9 °C 27 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 36
17. kol 27,3 °C 29 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 37
18. kol poslije 27,4 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 34
19. kol poslije 28,1 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 33
20. kol poslije 29,5 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 34
21. kol poslije 30,5 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 33
22. kol poslije 30,9 °C 22 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 37
23. kol poslije 30,0 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
24. kol poslije 30,1 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
25. kol poslije 29,8 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
26. kol poslije 31,6 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 36
27. kol poslije 31,1 °C 15 % 53 km/h 0,0 mm Ekstremna 54

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 31,7 i najnižom vlagom od 28 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 61.

FWI na početku 31,7
Najniža vlaga 28 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Milengi, srpanj 2024
7.765 ha 18 dana FWI 31,0 Najniža vlaga 28 % udaljen 68 km, 2024.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

17 dana
medijan trajanja
5.396 ha
medijan površine
28 %
prešli 10.000 ha
4,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 2 od 61)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 3.550 ha prema medijanu od 5.396 ha. Trajao je 10 dana (medijan: 17 dana).

Kod 59 od 61 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
45km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 17. kol, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 2 od 61, s medijanom od 4,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. kol 2023.
Poslije · 24. kol 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

12. kolovoza 2023. je zrak uz požar dosegnuo 52 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 24: 1,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,552 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM1074 µg/m³
Optička debljina0,54
6. kol8. kol10. kol12. kol14. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 88Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mansa?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 8. kolovoza 2023. do 17. kolovoza 2023. (10 dana). Perimetar ga datira od 8. kolovoza 2023. do 11. kolovoza 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.550 hektara (35,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mansa (3.577 ha, 0,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 28,9 °C, najniža vlaga od 27 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 37, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 61. Medijan trajanja bio je 17 dana, a medijan površine 5.396 ha; 28 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 59 od 61 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 11. kolovoza 2023. → 17. kolovoza 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 8. kolovoza 2023. do 11. kolovoza 2023.. 88 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.