Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · →

Požar Mansa, 10. kolovoza 2019. Mansa

Ugašen · zadnja detekcija 10. ruj 2019. 12:10 UTC

Požar je počeo 10. kolovoza 2019. na području Mansa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 31 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 22.056 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 68. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 534 sa stranicom). 12. u državi Zambija u 2019., od 243.

Usporedi s…
Opožarena površina
22.056ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
31dan
10. kol 2019. – 9. ruj 2019.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
10. kol
2019
Toplinska žarišta
905
u jednom žarištu: 130 MW
Opasnost na početku
42
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
267MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 10. kol9. ruj
10. ruj 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

10. kol 2019. · 36 MW · 6 11. kol 2019. · 31 MW · 7 12. kol 2019. · 8 MW · 2 14. kol 2019. · 7 MW · 3 15. kol 2019. · 246 MW · 52 16. kol 2019. · 13 MW · 5 17. kol 2019. · 483 MW · 46 18. kol 2019. · 454 MW · 58 19. kol 2019. · 450 MW · 58 20. kol 2019. · 620 MW · 60 21. kol 2019. · 1.158 MW · 134 22. kol 2019. · 316 MW · 52 23. kol 2019. · 418 MW · 36 24. kol 2019. · 323 MW · 27 25. kol 2019. · 18 MW · 6 26. kol 2019. · 15 MW · 4 27. kol 2019. · 154 MW · 13 28. kol 2019. · 572 MW · 33 29. kol 2019. · 757 MW · 82 30. kol 2019. · 546 MW · 75 31. kol 2019. · 304 MW · 36 1. ruj 2019. · 661 MW · 47 2. ruj 2019. · 104 MW · 15 3. ruj 2019. · 31 MW · 4 5. ruj 2019. · 4 MW · 1 6. ruj 2019. · 61 MW · 12 7. ruj 2019. · 41 MW · 11 8. ruj 2019. · 41 MW · 6 9. ruj 2019. · 76 MW · 7 10. ruj 2019. · 64 MW · 7
10. kol 16. kol 21. kol 26. kol 31. kol 6. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
58km/h · najjači udar
17%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

78 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 11.862 ha 2016., 8.950 ha 2017., 9.895 ha 2018.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 17.124 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 34 % površine koju ima Zagreb (221 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mansa ovdje je počeo
    22.203 ha stigao 10. kol
    2,9 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina33 ha
Stanovnici≈ 5.400

Unutar opsega bilo je oko 33 ha izgrađene površine i živjelo je oko 5.400 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
10. kol 26,8 °C 26 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
11. kol 26,8 °C 29 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
12. kol 27,8 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 36
13. kol 28,9 °C 20 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
14. kol 27,3 °C 23 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
15. kol 25,7 °C 25 % 56 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
16. kol 24,9 °C 29 % 56 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
17. kol 25,7 °C 31 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 37
18. kol 26,6 °C 28 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
19. kol 25,2 °C 25 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
20. kol 26,2 °C 24 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
21. kol 25,4 °C 24 % 57 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
22. kol 24,1 °C 31 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 37
23. kol 25,2 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
24. kol 27,0 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 36
25. kol 28,0 °C 32 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
26. kol 28,9 °C 30 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
27. kol 30,3 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 37
28. kol 30,5 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 37
29. kol 30,6 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
30. kol 29,9 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
31. kol 31,4 °C 23 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
1. ruj 32,5 °C 17 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
2. ruj 31,5 °C 25 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
3. ruj 28,8 °C 29 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
4. ruj 28,5 °C 28 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
5. ruj 30,5 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
6. ruj 29,9 °C 21 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
7. ruj 26,8 °C 20 % 58 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
8. ruj 23,4 °C 32 % 53 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
9. ruj 26,5 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 37
10. ruj poslije 27,6 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 37
11. ruj poslije 29,9 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
12. ruj poslije 30,3 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 38
13. ruj poslije 31,3 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 34
14. ruj poslije 31,8 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
15. ruj poslije 32,3 °C 20 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
16. ruj poslije 30,1 °C 27 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
17. ruj poslije 30,4 °C 26 % 52 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
18. ruj poslije 30,0 °C 21 % 52 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
19. ruj poslije 30,8 °C 23 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 3. kol 2019.
Poslije · 16. ruj 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 905Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mansa?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 10. kolovoza 2019. do 9. rujna 2019. (31 dan). Perimetar ga datira od 16. kolovoza 2019. do 2. rujna 2019..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 22.056 hektara (220,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mansa (22.203 ha, 2,9 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,5 °C, najniža vlaga od 17 % i udari vjetra od 58 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 51, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 2. rujna 2019. → 9. rujna 2019..
  2. Datum početka: 16. kolovoza 2019. → 10. kolovoza 2019..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 4 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 16. kolovoza 2019. do 2. rujna 2019.. 905 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.