Požar Mansa, 18. kolovoza 2024. Mansa, Lupososhi, Chifunabuli
Požar je počeo 18. kolovoza 2024. na području Mansa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 37 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 104.574 hektara, raspoređen na 4 općine.
Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.
Ostale stranice na istom području i u istim danima:
To je 18. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 534 sa stranicom). Najveći u državi Zambija u 2024., od 160.
Usporedi s…
Prijedlozi: Mansa · 2020Mansa · 2021Mansa · 2017Mansa · 2019
- Opožarena površina
- 104.574ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 37dana
- 18. kol 2024. – 23. ruj 2024.
- Pogođene općine
- 4
- okruga
- Počeo
- 18. kol
- 2024
- Toplinska žarišta
- 4.419
- u jednom žarištu: 143 MW
- Opasnost na početku
- 32
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 1,5GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 74.387 ha 2016., 68.379 ha 2017., 43.692 ha 2018., 69.531 ha 2019., 75.183 ha 2020., 70.066 ha 2021., 69.456 ha 2022., 66.780 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 104.259 ha koji su već izgorjeli.
- 72.637 ha Požar Mansa, kolovoz 2020 ukupno 280.384 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 67.541 ha Požar Mansa, kolovoz 2021 ukupno 259.734 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 66.031 ha Požar Mansa, kolovoz 2017 ukupno 258.414 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 64.994 ha Požar Mansa, kolovoz 2019 ukupno 190.302 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 63.997 ha Požar Mansa, kolovoz 2022 ukupno 185.598 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 61.877 ha Požar Mansa, kolovoz 2016 ukupno 136.692 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 59.927 ha Požar Mansa, kolovoz 2023 ukupno 133.309 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 13.718 ha Požar Mansa, kolovoz 2018 ukupno 83.277 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Mansa ovdje je počeo56.122 ha stigao 18. kol7,3 %
-
36.751 ha stigao 18. kol8,9 %
-
12.254 ha stigao 18. kol4,0 %
-
125 ha stigao 18. kol0,0 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 80 ha izgrađene površine i živjelo je oko 19.000 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 18. kol | 26,4 °C | 30 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 19. kol | 26,7 °C | 29 % | 42 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 20. kol | 26,1 °C | 32 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 21. kol | 25,8 °C | 32 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 22. kol | 26,4 °C | 28 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 23. kol | 25,6 °C | 30 % | 50 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 24. kol | 26,1 °C | 32 % | 48 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 25. kol | 25,9 °C | 32 % | 45 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 26. kol | 26,5 °C | 24 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 27. kol | 27,8 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 28. kol | 29,2 °C | 32 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 29. kol | 29,7 °C | 32 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 30. kol | 28,3 °C | 41 % | 42 km/h | 0,1 mm | Visoka 33 |
| 31. kol | 27,8 °C | 40 % | 60 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 1. ruj | 24,5 °C | 47 % | 52 km/h | 0,2 mm | Visoka 35 |
| 2. ruj | 26,5 °C | 32 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 3. ruj | 25,3 °C | 27 % | 46 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 4. ruj | 25,9 °C | 27 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 5. ruj | 26,9 °C | 32 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 6. ruj | 28,5 °C | 31 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 7. ruj | 29,5 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 8. ruj | 29,6 °C | 31 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 9. ruj | 30,6 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 10. ruj | 30,1 °C | 31 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 11. ruj | 30,4 °C | 28 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 12. ruj | 30,3 °C | 27 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 13. ruj | 31,5 °C | 20 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 14. ruj | 31,5 °C | 18 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 15. ruj | 30,1 °C | 21 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 16. ruj | 30,1 °C | 23 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 17. ruj | 31,6 °C | 23 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 18. ruj | 31,1 °C | 27 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 19. ruj | 31,4 °C | 28 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 20. ruj | 32,4 °C | 28 % | 26 km/h | 0,1 mm | Visoka 37 |
| 21. ruj | 31,9 °C | 29 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 22. ruj | 29,7 °C | 25 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 23. ruj | 27,9 °C | 38 % | 54 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 24. ruj poslije | 27,3 °C | 41 % | 50 km/h | 0,4 mm | Vrlo visoka 40 |
| 25. ruj poslije | 29,7 °C | 32 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 26. ruj poslije | 31,4 °C | 22 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 27. ruj poslije | 32,3 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 28. ruj poslije | 32,0 °C | 24 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 29. ruj poslije | 32,0 °C | 24 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 30. ruj poslije | 33,2 °C | 28 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 1. lis poslije | 33,2 °C | 29 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 2. lis poslije | 30,7 °C | 31 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 3. lis poslije | 26,5 °C | 47 % | 61 km/h | 0,4 mm | Vrlo visoka 42 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus5. rujna 2024. je zrak uz požar dosegnuo 62 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 38: 2,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 4.419Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mansa?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 18. kolovoza 2024. do 23. rujna 2024. (37 dana). Perimetar ga datira od 25. kolovoza 2024. do 16. rujna 2024..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 104.574 hektara (1.045,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 4 općine: Mansa (56.122 ha, 7,3 %); Lupososhi (36.751 ha, 8,9 %); Chifunabuli (12.254 ha, 4,0 %); Chipili (125 ha, 0,0 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 32,4 °C, najniža vlaga od 18 % i udari vjetra od 60 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 47, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 16. rujna 2024. → 23. rujna 2024..
- Datum početka: 25. kolovoza 2024. → 18. kolovoza 2024..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 4 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 25. kolovoza 2024. do 16. rujna 2024.. 4.419 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.