Požar Mansa, 16. kolovoza 2022. Mansa, Lupososhi, Chifunabuli
Požar je počeo 16. kolovoza 2022. na području Mansa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 40 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 185.598 hektara, raspoređen na 4 općine.
Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.
Ostale stranice na istom području i u istim danima:
- 24.417 haMwense26. kolovoza 2022. · 23 dana
- 15.974 haMilengi15. kolovoza 2022. · 26 dana
- 14.251 haChipili19. kolovoza 2022. · 18 dana
- 13.759 haLupososhi2. rujna 2022. · 13 dana
- 10.700 haChipili18. kolovoza 2022. · 12 dana
- 7.786 haLupososhi20. rujna 2022. · 30 dana
- 6.579 haMansa5. kolovoza 2022. · 15 dana
- 6.383 haMansa2. rujna 2022. · 10 dana
To je 7. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 534 sa stranicom). Najveći u državi Zambija u 2022., od 235.
Usporedi s…
Prijedlozi: Mansa · 2020Mansa · 2017Mansa · 2021Mansa · 2019
- Opožarena površina
- 185.598ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 40dana
- 16. kol 2022. – 24. ruj 2022.
- Pogođene općine
- 4
- okruga
- Počeo
- 16. kol
- 2022
- Toplinska žarišta
- 7.253
- u jednom žarištu: 188 MW
- Opasnost na početku
- 43
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 2,0GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 133.163 ha 2016., 128.884 ha 2017., 92.119 ha 2018., 122.878 ha 2019., 134.039 ha 2020., 130.570 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 185.316 ha koji su već izgorjeli.
- 129.143 ha Požar Mansa, kolovoz 2020 ukupno 280.384 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 123.297 ha Požar Mansa, kolovoz 2017 ukupno 258.414 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 120.573 ha Požar Mansa, kolovoz 2021 ukupno 259.734 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 114.473 ha Požar Mansa, kolovoz 2019 ukupno 190.302 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 74.543 ha Požar Mansa, kolovoz 2016 ukupno 136.692 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 52.591 ha Požar Mansa, kolovoz 2018 ukupno 83.277 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 34.831 ha Požar Mansa, kolovoz 2016 ukupno 80.978 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 15.082 ha Požar Mansa, kolovoz 2018 ukupno 34.977 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Mansa ovdje je počeo130.430 ha stigao 16. kol17 %
-
44.507 ha stigao 19. kol11 %
-
9.916 ha stigao 16. kol3,2 %
-
1.923 ha stigao 16. kol0,4 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega bilo je oko 211 ha izgrađene površine i živjelo je oko 46.000 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 16. kol | 27,8 °C | 24 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 17. kol | 26,8 °C | 27 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 18. kol | 28,6 °C | 27 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 19. kol | 30,4 °C | 22 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 20. kol | 30,1 °C | 25 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 21. kol | 29,8 °C | 25 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 22. kol | 26,9 °C | 31 % | 60 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 23. kol | 26,8 °C | 31 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 24. kol | 26,9 °C | 35 % | 48 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 25. kol | 27,1 °C | 28 % | 45 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 26. kol | 28,0 °C | 28 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 27. kol | 28,7 °C | 22 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 28. kol | 28,6 °C | 21 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 29. kol | 28,7 °C | 27 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 30. kol | 28,6 °C | 23 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 31. kol | 27,0 °C | 31 % | 58 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 1. ruj | 25,0 °C | 40 % | 55 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 2. ruj | 26,2 °C | 34 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 3. ruj | 28,8 °C | 30 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 4. ruj | 30,0 °C | 26 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 5. ruj | 30,6 °C | 23 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 6. ruj | 31,0 °C | 16 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 7. ruj | 28,3 °C | 25 % | 51 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 8. ruj | 27,1 °C | 25 % | 51 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 9. ruj | 27,8 °C | 29 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 10. ruj | 29,3 °C | 23 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 11. ruj | 29,7 °C | 26 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 12. ruj | 31,3 °C | 28 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 13. ruj | 29,8 °C | 26 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 14. ruj | 27,9 °C | 31 % | 58 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 15. ruj | 28,5 °C | 29 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 16. ruj | 29,6 °C | 26 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 17. ruj | 30,4 °C | 26 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 18. ruj | 31,2 °C | 25 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 19. ruj | 30,6 °C | 37 % | 26 km/h | 0,5 mm | Visoka 30 |
| 20. ruj | 33,2 °C | 20 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 21. ruj | 33,3 °C | 20 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 22. ruj | 31,9 °C | 19 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 23. ruj | 31,5 °C | 19 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 24. ruj | 31,0 °C | 15 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 25. ruj poslije | 31,0 °C | 22 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 26. ruj poslije | 31,8 °C | 21 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 27. ruj poslije | 32,1 °C | 24 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 28. ruj poslije | 30,0 °C | 28 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 29. ruj poslije | 29,9 °C | 24 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 30. ruj poslije | 30,5 °C | 21 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 1. lis poslije | 31,6 °C | 20 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 2. lis poslije | 31,7 °C | 21 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 3. lis poslije | 31,9 °C | 18 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 4. lis poslije | 31,8 °C | 16 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus7. rujna 2022. je zrak uz požar dosegnuo 218 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 83: 5,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 7.253Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 259.734 haMansa17. kolovoza 2021. · 36 dana · 21 km daleko
- 258.414 haMansa15. kolovoza 2017. · 47 dana · 23 km daleko
- 133.309 haMansa21. kolovoza 2023. · 36 dana · 25 km daleko
- 190.302 haMansa14. kolovoza 2019. · 48 dana · 29 km daleko
- 280.384 haMansa18. kolovoza 2020. · 44 dana · 31 km daleko
- 296.161 haMansa8. kolovoza 2025. · 51 dan · 35 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mansa?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 16. kolovoza 2022. do 24. rujna 2022. (40 dana). Perimetar ga datira od 21. kolovoza 2022. do 17. rujna 2022..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 185.598 hektara (1.856,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 4 općine: Mansa (130.430 ha, 17 %); Lupososhi (44.507 ha, 11 %); Chifunabuli (9.916 ha, 3,2 %); Chipili (1.923 ha, 0,4 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 33,3 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 60 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 50, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 17. rujna 2022. → 24. rujna 2022..
- Datum početka: 21. kolovoza 2022. → 16. kolovoza 2022..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj je stranici spojeno 11 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 21. kolovoza 2022. do 17. rujna 2022.. 7.253 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.