Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · →

Požar Samfya, 9. kolovoza 2024. Samfya, Mansa

Ugašen · zadnja detekcija 18. kol 2024. 11:45 UTC

Požar je počeo 9. kolovoza 2024. na području Samfya, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 10 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.211 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 330. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 534 sa stranicom). 97. u državi Zambija u 2024., od 160.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (29,5 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Usporedi s…

Prijedlozi: Mansa · 2018Mansa · 2018

Opožarena površina
4.211ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
10dana
9. kol 2024. – 18. kol 2024.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
9. kol
2024
Toplinska žarišta
132
u jednom žarištu: 30 MW
Opasnost na početku
38
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
141MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 9. kol18. kol
18. kol 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

9. kol 2024. · 11 MW · 1 10. kol 2024. · 28 MW · 5 11. kol 2024. · 329 MW · 45 12. kol 2024. · 142 MW · 23 13. kol 2024. · 15 MW · 3 14. kol 2024. · 41 MW · 11 15. kol 2024. · 557 MW · 43 18. kol 2024. · 5 MW · 1
9. kol 11. kol 13. kol 15. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
37km/h · najjači udar
20%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

52 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 512 ha 2016., 1.358 ha 2018., 409 ha 2020., 304 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.182 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,5 % površine koju ima Zagreb (42 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Samfya ovdje je počeo
    4.054 ha stigao 9. kol
    1,2 %
  2. 180 ha stigao 10. kol
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina5,6 ha
Stanovnici≈ 750

Unutar opsega bilo je oko 5,6 ha izgrađene površine i živjelo je oko 750 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
9. kol 27,1 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
10. kol 27,7 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
11. kol 27,4 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
12. kol 27,7 °C 27 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
13. kol 27,8 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
14. kol 28,2 °C 29 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 37
15. kol 29,9 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
16. kol 26,7 °C 33 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
17. kol 26,2 °C 32 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
18. kol 26,8 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
19. kol poslije 27,1 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
20. kol poslije 26,5 °C 30 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
21. kol poslije 26,4 °C 30 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
22. kol poslije 27,0 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 36
23. kol poslije 25,7 °C 29 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
24. kol poslije 26,4 °C 29 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
25. kol poslije 26,3 °C 31 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 2. kol 2024.
Poslije · 25. kol 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. kolovoza 2024. je zrak uz požar dosegnuo 100 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 61: 4,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5100 µg/m³
Dana iznad smjernice11 dana
PM10143 µg/m³
Optička debljina1,36
789101112131415161718
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 132Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Samfya?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 9. kolovoza 2024. do 18. kolovoza 2024. (10 dana). Perimetar ga datira od 9. kolovoza 2024. do 15. kolovoza 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.211 hektara (42,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Samfya (4.054 ha, 1,2 %); Mansa (180 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 29,9 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 37 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 15. kolovoza 2024. → 18. kolovoza 2024..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 9. kolovoza 2024. do 15. kolovoza 2024.. 132 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.