Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · –

Požar Balama, 30. srpnja 2026. Balama, Namuno

Ugašen · zadnja detekcija 14. ruj 2026. 23:09 UTC

Požar je počeo 30. srpnja 2026. na području Balama, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 47 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 45.609 hektara, raspoređen na 2 općine.

Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.

Ostale stranice na istom području i u istim danima:

19. u državi Mozambik u 2026., od 555.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
45.609ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
47dana
30. srp 2026. – 14. ruj 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
30. srp
2026
Toplinska žarišta
1.635
u jednom žarištu: 122 MW
Opasnost na početku
20
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
397MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 30. srp14. ruj
14. ruj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

30. srp 2026. · 124 MW · 9 31. srp 2026. · 266 MW · 26 1. kol 2026. · 27 MW · 4 3. kol 2026. · 10 MW · 1 4. kol 2026. · 128 MW · 15 5. kol 2026. · 27 MW · 5 6. kol 2026. · 381 MW · 33 7. kol 2026. · 218 MW · 23 8. kol 2026. · 20 MW · 3 9. kol 2026. · 129 MW · 14 10. kol 2026. · 297 MW · 41 11. kol 2026. · 1.670 MW · 91 12. kol 2026. · 297 MW · 36 13. kol 2026. · 32 MW · 7 14. kol 2026. · 238 MW · 21 15. kol 2026. · 221 MW · 35 16. kol 2026. · 491 MW · 70 17. kol 2026. · 434 MW · 43 18. kol 2026. · 107 MW · 18 19. kol 2026. · 40 MW · 12 20. kol 2026. · 139 MW · 12 21. kol 2026. · 448 MW · 47 22. kol 2026. · 3.084 MW · 242 23. kol 2026. · 4.527 MW · 333 24. kol 2026. · 604 MW · 69 25. kol 2026. · 703 MW · 63 26. kol 2026. · 112 MW · 13 27. kol 2026. · 144 MW · 9 28. kol 2026. · 202 MW · 24 29. kol 2026. · 168 MW · 13 30. kol 2026. · 36 MW · 5 31. kol 2026. · 185 MW · 18 1. ruj 2026. · 242 MW · 33 2. ruj 2026. · 504 MW · 63 3. ruj 2026. · 434 MW · 44 4. ruj 2026. · 667 MW · 57 5. ruj 2026. · 51 MW · 3 6. ruj 2026. · 15 MW · 5 7. ruj 2026. · 87 MW · 8 8. ruj 2026. · 59 MW · 7 9. ruj 2026. · 17 MW · 2 10. ruj 2026. · 2 MW · 1 11. ruj 2026. · 328 MW · 26 12. ruj 2026. · 175 MW · 11 13. ruj 2026. · 32 MW · 4 14. ruj 2026. · 133 MW · 16
30. srp 10. kol 23. kol 30. kol 9. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Film požarne fronte Kako je napredovao od preleta do preleta satelita (preleta: 83) i uz kakav vjetar. Pogledaj film

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
52km/h · najjači udar
26%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 52 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,1 mm 23. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

80 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 13.316 ha 2016., 6.826 ha 2017., 7.430 ha 2018., 11.038 ha 2019., 924 ha 2020., 5.453 ha 2021., 4.270 ha 2022., 8.726 ha 2023., 12.709 ha 2024., 12.598 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 36.526 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 71 % površine koju ima Zagreb (456 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Balama ovdje je počeo
    46.643 ha stigao 30. srp
    8,4 %
  2. 3 ha stigao 7. kol
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina116 ha
Stanovnici≈ 16.000

Unutar opsega bilo je oko 116 ha izgrađene površine i živjelo je oko 16.000 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
30. srp 26,0 °C 41 % 27 km/h 0,0 mm Umjerena 20
31. srp 25,9 °C 38 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 24
1. kol 23,7 °C 50 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 26
2. kol 24,1 °C 45 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 24
3. kol 24,8 °C 42 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 23
4. kol 24,8 °C 44 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 21
5. kol 25,6 °C 41 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 22
6. kol 27,1 °C 42 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 22
7. kol 28,6 °C 36 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 25
8. kol 28,0 °C 40 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 25
9. kol 27,9 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 26
10. kol 28,4 °C 39 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 25
11. kol 29,2 °C 33 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 26
12. kol 29,6 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 30
13. kol 25,9 °C 45 % 46 km/h 0,1 mm Visoka 33
14. kol 24,7 °C 48 % 52 km/h 0,2 mm Visoka 33
15. kol 24,0 °C 43 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 30
16. kol 25,9 °C 37 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 27
17. kol 26,4 °C 35 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 26
18. kol 26,5 °C 38 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 26
19. kol 27,2 °C 36 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 28
20. kol 27,3 °C 44 % 31 km/h 0,2 mm Visoka 26
21. kol 29,6 °C 45 % 40 km/h 0,8 mm Umjerena 21
22. kol 31,0 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 31
23. kol 31,1 °C 26 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 32
24. kol 28,9 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 37
25. kol 29,4 °C 37 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 34
26. kol 28,2 °C 42 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 30
27. kol 28,5 °C 37 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
28. kol 29,4 °C 32 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 38
29. kol 27,4 °C 40 % 36 km/h 0,1 mm Visoka 32
30. kol 29,3 °C 40 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 34
31. kol 29,3 °C 34 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 35
1. ruj 29,9 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 36
2. ruj 29,4 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 36
3. ruj 28,6 °C 34 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
4. ruj 30,2 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 34
5. ruj 28,7 °C 39 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 34
6. ruj 30,5 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 33
7. ruj 30,0 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 38
8. ruj 27,4 °C 38 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
9. ruj 27,8 °C 45 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 31
10. ruj 28,7 °C 42 % 41 km/h 0,4 mm Visoka 34
11. ruj 30,5 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
12. ruj 30,9 °C 32 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 35
13. ruj 30,6 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. ruj 29,8 °C 30 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 35
15. ruj poslije 31,0 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 37
16. ruj poslije 27,9 °C 39 % 35 km/h 0,4 mm Visoka 33
17. ruj poslije 29,3 °C 45 % 31 km/h 0,2 mm Visoka 32
18. ruj poslije 31,1 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
19. ruj poslije 30,6 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
20. ruj poslije 29,7 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
21. ruj poslije 31,2 °C 37 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 38
22. ruj poslije 29,4 °C 42 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 32
23. ruj poslije 26,5 °C 57 % 26 km/h 1,1 mm Umjerena 15

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 23. srp 2026.
Poslije · 21. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

24. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 78 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 36: 2,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,578 µg/m³
Dana iznad smjernice20 dana
PM1082 µg/m³
Optička debljina1,08
28. srp8. kol19. kol30. kol10. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 1.635Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Balama?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 30. srpnja 2026. do 14. rujna 2026. (47 dana). Perimetar ga datira od 3. kolovoza 2026. do 7. rujna 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 45.609 hektara (456,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Balama (46.643 ha, 8,4 %); Namuno (3 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,1 °C, najniža vlaga od 26 % i udari vjetra od 52 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 39, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj je stranici spojeno 5 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 3. kolovoza 2026. do 7. rujna 2026.. 1.635 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.