Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · –

Požar Balama, 20. srpnja 2023. Balama

Ugašen · zadnja detekcija 7. kol 2023. 11:14 UTC

Požar je počeo 20. srpnja 2023. na području Balama, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 19 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 7.969 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 4. najveći u regiji Cabo Delgado od 2016. (od 75 sa stranicom). 25. u državi Mozambik u 2023., od 128.

Opožarena površina
7.969ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
19dana
20. srp 2023. – 7. kol 2023.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
20. srp
2023
Toplinska žarišta
308
u jednom žarištu: 144 MW
Opasnost na početku
26
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
263MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 20. srp7. kol
7. kol 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

20. srp 2023. · 13 MW · 2 22. srp 2023. · 10 MW · 1 23. srp 2023. · 171 MW · 14 24. srp 2023. · 511 MW · 42 25. srp 2023. · 1.048 MW · 87 26. srp 2023. · 614 MW · 52 27. srp 2023. · 648 MW · 46 28. srp 2023. · 69 MW · 8 29. srp 2023. · 318 MW · 24 30. srp 2023. · 85 MW · 11 31. srp 2023. · 85 MW · 11 3. kol 2023. · 9 MW · 2 4. kol 2023. · 102 MW · 7 7. kol 2023. · 2 MW · 1
20. srp 25. srp 30. srp 4. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

29°najviša
53km/h · najjači udar
30%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

58 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.414 ha 2016., 981 ha 2017., 1.628 ha 2018., 2.812 ha 2019., 1.842 ha 2020., 2.386 ha 2021., 142 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.648 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 12 % površine koju ima Zagreb (80 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Balama ovdje je počeo
    8.011 ha stigao 20. srp
    1,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina3,6 ha
Stanovnici≈ 650

Unutar opsega bilo je oko 3,6 ha izgrađene površine i živjelo je oko 650 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 12 % površine (Mozambik)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
20. srp 28,7 °C 38 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 26
21. srp 28,5 °C 35 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 31
22. srp 27,5 °C 37 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 28
23. srp 24,4 °C 53 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 25
24. srp 27,3 °C 40 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 24
25. srp 27,7 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 33
26. srp 26,2 °C 38 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 33
27. srp 27,3 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
28. srp 27,5 °C 36 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 30
29. srp 26,3 °C 35 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 28
30. srp 26,9 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 28
31. srp 28,0 °C 31 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 30
1. kol 26,6 °C 45 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 31
2. kol 23,2 °C 57 % 46 km/h 1,8 mm Umjerena 13
3. kol 25,9 °C 38 % 53 km/h 0,0 mm Visoka 28
4. kol 26,6 °C 41 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 26
5. kol 27,2 °C 51 % 48 km/h 0,1 mm Visoka 27
6. kol 26,9 °C 44 % 45 km/h 0,5 mm Visoka 26
7. kol 27,7 °C 44 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 26
8. kol poslije 27,0 °C 37 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 29
9. kol poslije 26,7 °C 35 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 30
10. kol poslije 25,8 °C 39 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 30
11. kol poslije 25,8 °C 40 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 34
12. kol poslije 25,9 °C 39 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 30
13. kol poslije 26,9 °C 42 % 28 km/h 0,1 mm Visoka 29
14. kol poslije 27,3 °C 54 % 28 km/h 0,5 mm Visoka 24
15. kol poslije 27,9 °C 51 % 19 km/h 0,3 mm Visoka 22
16. kol poslije 27,9 °C 44 % 34 km/h 0,1 mm Visoka 26
17. kol poslije 27,1 °C 37 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 28

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 26,3 i najnižom vlagom od 38 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 31.

FWI na početku 26,3
Najniža vlaga 38 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Montepuez, srpanj 2018
5.981 ha 11 dana FWI 26,4 Najniža vlaga 38 % udaljen 70 km, 2018.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

11 dana
medijan trajanja
4.960 ha
medijan površine
6 %
prešli 10.000 ha
2,1 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 2 od 31)

Bio je 1,6 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 19 dana (medijan: 11 dana).

Većih od njega bilo je samo 3 od 31 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 29 od 31 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,1 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
53km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 7. kol, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 2 od 31, s medijanom od 2,1 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 13. srp 2023.
Poslije · 14. kol 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

29. srpnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 58 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 28: 1,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,558 µg/m³
Dana iznad smjernice4 dana
PM1083 µg/m³
Optička debljina0,94
21. srp24. srp27. srp30. srp2. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 308Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Balama?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 20. srpnja 2023. do 7. kolovoza 2023. (19 dana). Perimetar ga datira od 23. srpnja 2023. do 31. srpnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 7.969 hektara (79,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Balama (8.011 ha, 1,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 28,7 °C, najniža vlaga od 30 % i udari vjetra od 53 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 33, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 31. Medijan trajanja bio je 11 dana, a medijan površine 4.960 ha; 6 % ih je prešlo 10.000 ha. Većih od njega bilo je samo 3 od 31 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 29 od 31 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,1 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 31. srpnja 2023. → 7. kolovoza 2023..
  2. Datum početka: 23. srpnja 2023. → 20. srpnja 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 23. srpnja 2023. do 31. srpnja 2023.. 308 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.