İçeriğe atla
worldfires
TH · Tayland · →

Wang Nuea yangını, 28 Mart 2026 วังเหนือ · Mueang Pan, Wang Nuea, Wiang Pa Pao

Söndü · son tespit 13 Nis 2026 19:21 UTC

Yangın 28 Mart 2026 tarihinde Wang Nuea, Tayland bölgesinde başladı ve uydular onu 16 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 3.717 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Lampang Province bölgesinin 20. en büyüğü (sayfası olan 216 yangın arasında). 2026 yılında Tayland sıralamasında 156., 689 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 5,9 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
3.717ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
16gün
28 Mar 2026 – 12 Nis 2026
Etkilenen ilçeler
3
ilçe
Başlangıç
28 Mar
2026
Sıcak noktalar
96
tek bir noktada: 6 MW
Başlangıçta tehlike
34
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
15MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 28 Mar12 Nis
13 Nis 2026

Gün gün nasıl gelişti

28 Mar 2026 · 35 MW · 12 29 Mar 2026 · 40 MW · 19 30 Mar 2026 · 29 MW · 13 31 Mar 2026 · 9 MW · 7 1 Nis 2026 · 1 MW · 1 2 Nis 2026 · 15 MW · 9 3 Nis 2026 · 33 MW · 16 6 Nis 2026 · 4 MW · 1 8 Nis 2026 · 5 MW · 5 9 Nis 2026 · 14 MW · 6 10 Nis 2026 · 13 MW · 3 11 Nis 2026 · 1 MW · 1 12 Nis 2026 · 5 MW · 2 13 Nis 2026 · 1 MW · 1
28 Mar 29 Mar 30 Mar 1 Nis 3 Nis 8 Nis 10 Nis 12 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

37°en yüksek
46km/h · en şiddetli rüzgâr
23%en düşük nem

Başladığında 10 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %67’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 1.399 ha, 2019 yılında 414 ha, 2020 yılında 1.352 ha, 2021 yılında 274 ha, 2022 yılında 85 ha, 2023 yılında 852 ha, 2024 yılında 310 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 2.506 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 37 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 35 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Mueang Pan เมืองปาน
    1.714 ha 28 Mar tarihinde ulaştı
    1,7 %
  2. Wang Nuea วังเหนือ burada başladı
    1.193 ha 28 Mar tarihinde ulaştı
    1,3 %
  3. Wiang Pa Pao เวียงป่าเป้า
    831 ha 28 Mar tarihinde ulaştı
    0,7 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
28 Mar 36,5 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 34
29 Mar 36,2 °C 23 % 46 km/h 0,0 mm Yüksek 36
30 Mar 36,1 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 34
31 Mar 36,6 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 34
1 Nis 36,4 °C 31 % 32 km/h 0,2 mm Yüksek 33
2 Nis 37,0 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 34
3 Nis 37,3 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 33
4 Nis 36,0 °C 33 % 32 km/h 0,1 mm Yüksek 33
5 Nis 37,2 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 33
6 Nis 36,6 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 32
7 Nis 36,7 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 35
8 Nis 37,5 °C 23 % 39 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
9 Nis 36,6 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 38
10 Nis 37,4 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
11 Nis 36,7 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
12 Nis 37,2 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 37
13 Nis sonra 37,6 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
14 Nis sonra 37,7 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
15 Nis sonra 38,4 °C 19 % 39 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 21 Mar 2026
Sonra · 19 Nis 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

5 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 107 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 77 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 5,1 katı.

PM2,5 zirvesi107 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün14 gün
PM10122 µg/m³
Optik derinlik1,79
26272829303112345678
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 96Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Tayland tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Wang Nuea yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 28 Mart 2026 ile 12 Nisan 2026 arasında yandı (16 gün). Yanan alan sınırı ise 28 Mart 2026 – 5 Nisan 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 3.717 hektardır (37,2 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Mueang Pan (1.714 ha, 1,7 %); Wang Nuea (1.193 ha, 1,3 %); Wiang Pa Pao (831 ha, 0,7 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 37,3 °C’ye ulaştı, nem %23’e düştü ve rüzgâr 46 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 36 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Tayland idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 199 · 191 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 5 Nisan 2026 → 12 Nisan 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 199 · 191 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 28 Mart 2026–5 Nisan 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 96 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.