İçeriğe atla
worldfires
TH · Tayland · →

Phrao yangını, 21 Mart 2026 พร้าว · Phrao, Wiang Pa Pao

Söndü · son tespit 24 Nis 2026 19:15 UTC

Yangın 21 Mart 2026 tarihinde Phrao, Tayland bölgesinde başladı ve uydular onu 35 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 15.402 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Chiang Mai Province bölgesinin 6. en büyüğü (sayfası olan 399 yangın arasında). 2026 yılında Tayland sıralamasında 36., 689 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
15.402ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
35gün
21 Mar 2026 – 24 Nis 2026
Etkilenen ilçeler
2
ilçe
Başlangıç
21 Mar
2026
Sıcak noktalar
278
tek bir noktada: 49 MW
Başlangıçta tehlike
19
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
31MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 21 Mar24 Nis
24 Nis 2026

Gün gün nasıl gelişti

21 Mar 2026 · 8 MW · 1 23 Mar 2026 · 4 MW · 1 26 Mar 2026 · 6 MW · 1 27 Mar 2026 · 24 MW · 4 28 Mar 2026 · 35 MW · 15 29 Mar 2026 · 79 MW · 35 30 Mar 2026 · 30 MW · 14 31 Mar 2026 · 5 MW · 4 2 Nis 2026 · 54 MW · 20 3 Nis 2026 · 111 MW · 44 4 Nis 2026 · 8 MW · 3 5 Nis 2026 · 8 MW · 4 6 Nis 2026 · 11 MW · 2 7 Nis 2026 · 11 MW · 6 8 Nis 2026 · 43 MW · 22 9 Nis 2026 · 38 MW · 8 11 Nis 2026 · 68 MW · 9 12 Nis 2026 · 31 MW · 4 13 Nis 2026 · 18 MW · 6 14 Nis 2026 · 27 MW · 17 15 Nis 2026 · 76 MW · 23 16 Nis 2026 · 4 MW · 2 18 Nis 2026 · 6 MW · 4 19 Nis 2026 · 20 MW · 10 23 Nis 2026 · 8 MW · 4 24 Nis 2026 · 81 MW · 15
21 Mar 28 Mar 2 Nis 3 Nis 6 Nis 11 Nis 15 Nis 23 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

37°en yüksek
47km/h · en şiddetli rüzgâr
24%en düşük nem

Başladığında 7 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 25 Nis tarihinde 3,6 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %94’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 2.157 ha, 2017 yılında 2.161 ha, 2018 yılında 480 ha, 2019 yılında 5.698 ha, 2020 yılında 12.576 ha, 2021 yılında 4.738 ha, 2023 yılında 3.932 ha, 2024 yılında 1.432 ha, 2025 yılında 1.543 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 14.432 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 154 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 1,5 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Phrao พร้าว burada başladı
    15.480 ha 21 Mar tarihinde ulaştı
    12 %
  2. Wiang Pa Pao เวียงป่าเป้า
    3 ha
    0,0 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan1,6 ha
Sakinler≈ 150

Sınırın içinde yaklaşık 1,6 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 150 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
21 Mar 34,1 °C 34 % 34 km/h 0,2 mm Orta 19
22 Mar 33,7 °C 34 % 40 km/h 0,0 mm Orta 21
23 Mar 33,9 °C 32 % 35 km/h 0,0 mm Orta 20
24 Mar 34,5 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 24
25 Mar 34,4 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 26
26 Mar 35,0 °C 26 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 25
27 Mar 35,4 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 28
28 Mar 35,9 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 30
29 Mar 35,9 °C 24 % 47 km/h 0,0 mm Yüksek 32
30 Mar 35,5 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 31
31 Mar 36,0 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 30
1 Nis 35,4 °C 34 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 30
2 Nis 36,2 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 31
3 Nis 36,8 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 30
4 Nis 35,3 °C 36 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 30
5 Nis 36,1 °C 37 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 30
6 Nis 35,3 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 28
7 Nis 35,5 °C 39 % 35 km/h 0,1 mm Yüksek 30
8 Nis 36,0 °C 31 % 38 km/h 0,4 mm Yüksek 31
9 Nis 35,4 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 31
10 Nis 36,2 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 35
11 Nis 36,1 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 35
12 Nis 36,2 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 33
13 Nis 36,5 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 35
14 Nis 36,4 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 35
15 Nis 37,2 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 37
16 Nis 36,1 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 34
17 Nis 35,8 °C 33 % 23 km/h 0,1 mm Yüksek 33
18 Nis 35,6 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 32
19 Nis 36,0 °C 33 % 36 km/h 0,1 mm Yüksek 35
20 Nis 35,2 °C 38 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 32
21 Nis 36,2 °C 39 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 32
22 Nis 37,2 °C 35 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 31
23 Nis 34,3 °C 44 % 28 km/h 0,1 mm Yüksek 28
24 Nis 36,0 °C 36 % 26 km/h 0,1 mm Yüksek 27
25 Nis sonra 30,2 °C 63 % 31 km/h 3,6 mm Düşük 5

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 14 Mar 2026
Sonra · 1 May 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

17 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 169 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 96 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 6,4 katı.

PM2,5 zirvesi169 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün31 gün
PM10192 µg/m³
Optik derinlik1,98
24252627282930311234567891011121314151617181920212223
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 278Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Tayland tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Phrao yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 21 Mart 2026 ile 24 Nisan 2026 arasında yandı (35 gün). Yanan alan sınırı ise 26 Mart 2026 – 20 Nisan 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 15.402 hektardır (154,0 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Phrao (15.480 ha, 12 %); Wiang Pa Pao (3 ha, 0,0 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 37,2 °C’ye ulaştı, nem %24’e düştü ve rüzgâr 47 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 37 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Tayland idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 199 · 191 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 20 Nisan 2026 → 24 Nisan 2026.
  2. Başlangıç tarihi: 26 Mart 2026 → 21 Mart 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 199 · 191 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 3 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 26 Mart 2026–20 Nisan 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 278 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.