Sari la conținut
worldfires
TH · Thailanda · –

Incendiul de la Wang Nuea, 28 martie 2026 วังเหนือ · Mueang Pan, Wang Nuea, Wiang Pa Pao

Stins · ultima detecție 13 apr. 2026, 19:21 UTC

Focul a pornit pe 28 martie 2026 în Wang Nuea, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.717 hectare, împărțit între 3 comune.

Al 155-lea din Thailanda în 2026, din 688.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Puterea măsurată de satelit este mică (5,9 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
3.717ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
28 mar. 2026 – 12 apr. 2026
Comune afectate
3
districte
A început pe
28 mar.
2026
Focare termice
96
într-un singur focar: 6 MW
Pericol la început
36
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
15MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 28 mar.12 apr.
13 apr. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

28 mar. 2026 · 35 MW · 12 29 mar. 2026 · 40 MW · 19 30 mar. 2026 · 29 MW · 13 31 mar. 2026 · 9 MW · 7 1 apr. 2026 · 1 MW · 1 2 apr. 2026 · 15 MW · 9 3 apr. 2026 · 33 MW · 16 6 apr. 2026 · 4 MW · 1 8 apr. 2026 · 5 MW · 5 9 apr. 2026 · 14 MW · 6 10 apr. 2026 · 13 MW · 3 11 apr. 2026 · 1 MW · 1 12 apr. 2026 · 5 MW · 2 13 apr. 2026 · 1 MW · 1
29 mar. 3 apr. 9 apr. 12 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
46km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 10 zile când a început.

Zona mai arsese

67 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.399 ha în 2016, 414 ha în 2019, 1.352 ha în 2020, 274 ha în 2021, 85 ha în 2022, 852 ha în 2023, 310 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.506 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 16 % din suprafața pe care o are București (37 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Mueang Pan เมืองปาน
    1.714 ha a ajuns pe 28 mar.
    1,7 %
  2. Wang Nuea วังเหนือ a început aici
    1.193 ha a ajuns pe 28 mar.
    1,3 %
  3. Wiang Pa Pao เวียงป่าเป้า
    831 ha a ajuns pe 28 mar.
    0,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 mar. 36,5 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 36
29 mar. 36,2 °C 23 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 38
30 mar. 36,1 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 36
31 mar. 36,6 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 35
1 apr. 36,4 °C 31 % 32 km/h 0,2 mm Ridicat 34
2 apr. 37,0 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 35
3 apr. 37,3 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 34
4 apr. 36,0 °C 33 % 32 km/h 0,1 mm Ridicat 34
5 apr. 37,2 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34
6 apr. 36,6 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 33
7 apr. 36,7 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 36
8 apr. 37,5 °C 23 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
9 apr. 36,6 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
10 apr. 37,4 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
11 apr. 36,7 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
12 apr. 37,2 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 38
13 apr. după 37,6 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
14 apr. după 37,7 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
15 apr. după 38,4 °C 19 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
16 apr. după 37,2 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
17 apr. după 37,2 °C 28 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 37
18 apr. după 36,8 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 37
19 apr. după 37,4 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
20 apr. după 36,2 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 36
21 apr. după 37,2 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 36
22 apr. după 37,4 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 36

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 21 mar. 2026
După · 19 apr. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 5 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 107 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 77: de 5,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5107 µg/m³
Zile peste prag14 zile
PM10122 µg/m³
Grosime optică1,79
26 mar.29 mar.1 apr.4 apr.7 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 96Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Thailanda

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Wang Nuea?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 28 martie 2026 și 12 aprilie 2026 (16 zile). Perimetrul îl datează între 28 martie 2026 și 5 aprilie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.717 hectare (37,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Mueang Pan (1.714 ha, 1,7 %); Wang Nuea (1.193 ha, 1,3 %); Wiang Pa Pao (831 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,5 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 41, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 199 · 191 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 5 aprilie 2026 → 12 aprilie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 199 · 191.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 martie 2026 – 5 aprilie 2026. 96 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.