Serra da Estrela yangını, Ağustos 2022 Folgosinho, Verdelhos, Sameiro
Yangın 6 Ağustos 2022 tarihinde Sameiro, Portekiz sınırları içinde başladı ve uydular 18 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 25.260 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 20 ilçe arasında dağılıyor. ICNF kayıtlarına göre 6 Ağustos 2022 saat 03:18'da tespit edildi ve 2 Eylül 2022 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
2022 yılında Portekiz ülkesinin en büyüğü, 107 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 25.260ha
- Copernicus yanık sınırı
- Süre
- 18gün
- 6 Ağu 2022 – 23 Ağu 2022
- Etkilenen ilçeler
- 20
- freguesia
- Başlangıç
- 6 Ağu
- 2022
- Sıcak noktalar
- 733
- tek bir noktada: 363 MW
- Başlangıçta tehlike
- 39
- Çok yüksek · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 2,4GW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında 22 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 24 Ağu tarihinde 1,0 mm.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %12’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 216 ha, 2017 yılında 2.459 ha, 2019 yılında 235 ha, 2020 yılında 40 ha, 2021 yılında 84 ha.
- 1.914 ha Seia yangını, Ekim 2017 toplam 19.125 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 545 ha Guarda yangını, Ağustos 2017 toplam 4.088 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 216 ha Manteigas yangını, Temmuz 2016 toplam 216 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 137 ha Manteigas (Santa Maria) yangını, Ocak 2019 toplam 137 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Lizbon sınırı: geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
Folgosinho 442 nüfus · merkeze 0,6 km3.288 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı63 %
-
Verdelhos 500 nüfus · ateş merkeze ulaştı2.916 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı79 %
-
2.155 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı97 %
-
Valhelhas 303 nüfus · ateş merkeze ulaştı1.940 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı96 %
-
Videmonte 388 nüfus · merkeze 2,5 km1.906 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı35 %
-
Manteigas (São Pedro) 1.174 nüfus · ateş merkeze ulaştı1.810 ha30 %
-
Gonçalo 960 nüfus · ateş merkeze ulaştı1.537 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı57 %
-
Vale da Amoreira 208 nüfus · ateş merkeze ulaştı1.536 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı92 %
-
Famalicão ateş merkeze ulaştı1.493 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı93 %
-
Fernão Joanes 186 nüfus · merkeze 1,7 km1.456 ha 12 Ağu tarihinde ulaştı58 %
-
951 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı20 %
-
Vale Formoso e Aldeia do Souto 616 nüfus · ateş merkeze ulaştı872 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı46 %
-
Manteigas (Santa Maria) 1.253 nüfus · ateş merkeze ulaştı741 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı33 %
-
Orjais 3.876 nüfus · ateş merkeze ulaştı705 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı37 %
-
Linhares 213 nüfus · ateş merkeze ulaştı671 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı43 %
-
Figueiró da Serra e Freixo da Serra 377 nüfus · ateş merkeze ulaştı617 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı49 %
-
União das Freguesias de Cantar-Galo e Vila do Carvalho 2.233 nüfus · merkeze 0,9 km413 ha 23 Ağu tarihinde ulaştı26 %
-
União das Freguesias de Belmonte e Colmeal da Torre 3.183 nüfus · merkeze 1,6 km250 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı6,5 %
-
Cortes do Meio 746 nüfus · merkeze 6,6 km26 ha0,6 %
-
Gouveia 3.151 nüfus · merkeze 27,0 km1 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı0,0 %
Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Ne yandı
- Çalılık ve geçiş ormanı34 %
- Diğer doğal alanlar27 %
- Tarım alanları16 %
- İğne yapraklı orman13 %
- Karışık orman6,2 %
- Geniş yapraklı orman3,1 %
Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 100 %
- LIC Serra da Estrela PTCON0014
Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).
Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.
Resmi kayıt
ICNF verilerine göre bu yangın 6 Ağustos 2022 tarihinde başladı ve 24.333 ha alanı yaktı (uydu 25.260 ha ölçtü).
- Covilhã Vila do Carvalho 6 Ağustos 2022 · 03:18 24.333 ha · 2 Eylül 2022 tarihinde söndürüldü · neden: kasıt
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Kurumun operasyonel kaydıdır: yıllık istatistik kapandığında rakamlar değişebilir.
Basınla karşılaştırıldı
29 Eylül 2026 tarihinde karşılaştırıldıBu sayfayı yangın söndükten sonra yayımlanan 4 kaynakla karşılaştırdık. Kaynakların eklediği bilgiler:
- Diğer adı
- Incêndio de Garrocho · Fogo da Serra da Estrela · Incêndio Covilhã-Manteigas
- Açıklanan resmi alan: 24.000 ha (uydu 25.260 ha ölçtü)
- Kontrol altına alındığı açıklandı (henüz söndürülmedi): 17 Ağustos 2022
Kaynaklar
- Incêndio de agosto foi o maior em 47 anos na serra da Estrela — ECO, 26 Aralık 2022
- Serra da Estrela e concelhos com maior área ardida com prejuízos de 85ME — Observador, 17 Eylül 2022
- Calamidade declarada para a serra da Estrela durante um ano — Observador, 25 Ağustos 2022
- Incêndio da Serra da Estrela é o mais extenso desde Pedrógão Grande — Observador, 13 Ağustos 2022
Resmi rakamlar uydudan farklı ölçülür ve bazen yangının yalnızca bir bölümünü kapsar.
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 Ağu | 30,8 °C | 25 % | 33 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 39 |
| 7 Ağu | 31,3 °C | 22 % | 34 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 8 Ağu | 31,7 °C | 24 % | 31 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 9 Ağu | 32,0 °C | 26 % | 37 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 10 Ağu | 31,1 °C | 32 % | 49 km/h | 1,2 mm | Yüksek 26 |
| 11 Ağu | 30,7 °C | 24 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 12 Ağu | 30,8 °C | 27 % | 34 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 13 Ağu | 27,9 °C | 23 % | 44 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 14 Ağu | 25,9 °C | 31 % | 41 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 15 Ağu | 26,6 °C | 28 % | 46 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 16 Ağu | 22,0 °C | 39 % | 54 km/h | 0,1 mm | Yüksek 36 |
| 17 Ağu | 23,4 °C | 34 % | 39 km/h | 0,1 mm | Yüksek 33 |
| 18 Ağu | 27,3 °C | 18 % | 39 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 19 Ağu | 30,8 °C | 15 % | 28 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 20 Ağu | 32,5 °C | 18 % | 42 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 21 Ağu | 30,1 °C | 28 % | 42 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 22 Ağu | 32,7 °C | 23 % | 38 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 23 Ağu | 33,9 °C | 23 % | 28 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 39 |
| 24 Ağu sonra | 29,8 °C | 34 % | 36 km/h | 1,0 mm | Yüksek 28 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus12 Ağustos 2022 tarihinde yangının yanındaki hava 89 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 40 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,7 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu · 733Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
- 19.125 haSeia Pamos Da SerraEkim 2017 · 8 gün · 13 km uzakta
- 8.554 haPenalva do Castelo Vila Cova do Covelo/MarecoEylül 2024 · 5 gün · 28 km uzakta
- 23.594 haSabugal Quintas de São BartolomeuAğustos 2025 · 7 gün · 30 km uzakta
- 68.190 haArganil Sobral de São MiguelAğustos 2025 · 15 gün · 37 km uzakta
- 9.523 haGuarda Alverca da Beira/Bouça CovaAğustos 2025 · 3 gün · 38 km uzakta
- 8.991 haGuarda Rochoso e Monte Margarida17 Temmuz 2017 · 3 gün · 40 km uzakta
Sık sorulan sorular
- Serra da Estrela yangını ne kadar sürdü?
- Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 6 Ağustos 2022 ile 23 Ağustos 2022 arasında yandı (18 gün). Yanan alan sınırı ise 6 Ağustos 2022 – 21 Ağustos 2022 tarihlerini veriyor. ICNF kayıtlarına göre 6 Ağustos 2022 saat 03:18'da tespit edildi ve 2 Eylül 2022 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
- Ne kadar alan yandı?
- Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 25.260 hektar (252,6 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın 20 ilçeye girdi: Folgosinho (3.288 ha, 63 %); Verdelhos (2.916 ha, 79 %); Sameiro (2.155 ha, 97 %); Valhelhas (1.940 ha, 96 %); Videmonte (1.906 ha, 35 %); Manteigas (São Pedro) (1.810 ha, 30 %); Gonçalo (1.537 ha, 57 %); Vale da Amoreira (1.536 ha, 92 %); Famalicão (1.493 ha, 93 %); Fernão Joanes (1.456 ha, 58 %); União das freguesias de Teixoso e Sarzedo (951 ha, 20 %); Vale Formoso e Aldeia do Souto (872 ha, 46 %).
- Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
- Ateş Sameiro sınırları içinde başladı ve merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 33,9 °C’ye ulaştı, nem %15’e düştü ve rüzgâr 54 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 46 oldu, sınıf: Çok yüksek.
- Bu veriler nereden geliyor?
- EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Portekiz idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür; bu sayfada 2 poligon birleştirildi.
- Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 6 Ağustos 2022–21 Ağustos 2022 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 733 VIIRS sıcak noktası.
- ICNF ile karşılaştırma: 24.333 ha resmi alana karşı sınırdan 25.260 ha; fark %25’in altında.
- Basın ve kurumlarla doğrulandı: 4 doğrulanmış kaynak.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
Bu veriler nereden geliyor
Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.