Ngambé-Tikar yangını, Ocak 2023 Ngambé-Tikar
Yangın 23 Ocak 2023 tarihinde Ngambé-Tikar, Kamerun bölgesinde başladı ve uydular onu 45 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 36.493 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.
Bu sayfa büyük olasılıkla tek bir yangın değil, bir yangın kompleksidir. GWIS, haftalar boyunca birbirine değen yangınları tek bir sınırda birleştirir; büyük yangın sezonlarında bu, onlarca ayrı yangını bir araya getirebilir. Toplam alan güvenilirdir; başlangıç noktası ve tarihler bütüne aittir.
Aynı bölgede ve aynı tarihlerdeki diğer sayfalar:
- 12.315 haNgambé-Tikar3 Şubat 2023 · 22 gün
- 6.817 haNgambé-Tikar3 Şubat 2023 · 22 gün
- 4.161 haNgambé-Tikar2 Şubat 2023 · 27 gün
- 3.469 haBankimOcak 2023 · 33 gün
- 2.380 haNgambé-Tikar5 Şubat 2023 · 19 gün
- 1.828 haNgambé-Tikar5 Şubat 2023 · 26 gün
- 1.557 haNgambé-Tikar1 Şubat 2023 · 9 gün
- 1.382 haBankim3 Şubat 2023 · 5 gün
2016’dan beri Centre bölgesinin 2. en büyüğü (sayfası olan 200 yangın arasında). 2023 yılında Kamerun sıralamasında 2., 270 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 36.493ha
- GWIS çevresi (Copernicus)
- Süre
- 45gün
- 23 Oca 2023 – 8 Mar 2023
- Etkilenen ilçeler
- 1
- komün
- Başlangıç
- 23 Oca
- 2023
- Sıcak noktalar
- 5.126
- tek bir noktada: 187 MW
- Başlangıçta tehlike
- 40
- Çok yüksek · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 1,1GW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında 52 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 10 Mar tarihinde 10,4 mm.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %71’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 2.366 ha, 2017 yılında 12.523 ha, 2019 yılında 3.958 ha, 2020 yılında 13.835 ha, 2021 yılında 16.418 ha, 2022 yılında 20.926 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 25.991 ha’ı aşıyor.
- 10.891 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2022 toplam 11.573 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 8.419 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2021 toplam 20.590 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 7.645 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2022 toplam 8.305 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 7.109 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2020 toplam 7.211 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 6.514 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2017 toplam 14.241 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 5.277 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2021 toplam 5.348 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 4.657 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2020 toplam 5.216 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 3.262 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2017 toplam 5.633 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
Ngambé-Tikar burada başladı36.741 ha 23 Oca tarihinde ulaştı5,3 %
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2025Sınırın içinde yaklaşık 4,2 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 450 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 23 Oca | 35,3 °C | 17 % | 23 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 24 Oca | 35,4 °C | 17 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 25 Oca | 35,0 °C | 16 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 26 Oca | 37,4 °C | 13 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 27 Oca | 36,5 °C | 17 % | 32 km/h | 0,0 mm | Aşırı 53 |
| 28 Oca | 35,6 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Aşırı 52 |
| 29 Oca | 36,1 °C | 22 % | 27 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 30 Oca | 37,3 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Aşırı 52 |
| 31 Oca | 35,8 °C | 20 % | 27 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 1 Şub | 35,8 °C | 23 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 2 Şub | 36,0 °C | 16 % | 26 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 3 Şub | 37,5 °C | 15 % | 34 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 4 Şub | 37,5 °C | 13 % | 31 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 5 Şub | 38,2 °C | 7 % | 28 km/h | 0,0 mm | Aşırı 54 |
| 6 Şub | 36,1 °C | 18 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 50 |
| 7 Şub | 35,9 °C | 13 % | 25 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 8 Şub | 37,1 °C | 14 % | 25 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 9 Şub | 35,6 °C | 16 % | 23 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 49 |
| 10 Şub | 37,2 °C | 10 % | 29 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 49 |
| 11 Şub | 36,7 °C | 11 % | 26 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 12 Şub | 37,7 °C | 13 % | 26 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 13 Şub | 36,1 °C | 13 % | 27 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 49 |
| 14 Şub | 36,0 °C | 14 % | 23 km/h | 0,0 mm | Aşırı 53 |
| 15 Şub | 35,1 °C | 15 % | 20 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 16 Şub | 33,8 °C | 20 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 17 Şub | 35,1 °C | 14 % | 26 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 18 Şub | 35,4 °C | 17 % | 32 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 19 Şub | 35,4 °C | 20 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 20 Şub | 35,9 °C | 18 % | 19 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 21 Şub | 36,7 °C | 17 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 22 Şub | 36,1 °C | 25 % | 21 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 23 Şub | 36,2 °C | 19 % | 23 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 24 Şub | 36,2 °C | 24 % | 20 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 25 Şub | 36,0 °C | 21 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 26 Şub | 35,6 °C | 24 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 27 Şub | 38,2 °C | 12 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 28 Şub | 36,9 °C | 19 % | 30 km/h | 0,0 mm | Aşırı 52 |
| 1 Mar | 37,0 °C | 21 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 2 Mar | 37,7 °C | 20 % | 35 km/h | 0,0 mm | Aşırı 54 |
| 3 Mar | 32,8 °C | 44 % | 27 km/h | 0,2 mm | Yüksek 31 |
| 4 Mar | 33,9 °C | 43 % | 31 km/h | 2,2 mm | Orta 13 |
| 5 Mar | 35,3 °C | 34 % | 29 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 6 Mar | 35,4 °C | 24 % | 39 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 7 Mar | 37,1 °C | 24 % | 35 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 8 Mar | 37,5 °C | 22 % | 35 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 45 |
| 9 Mar sonra | 36,7 °C | 28 % | 41 km/h | 0,2 mm | Çok yüksek 45 |
| 10 Mar sonra | 31,4 °C | 45 % | 27 km/h | 10,4 mm | Düşük 6 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus21 Şubat 2023 tarihinde yangının yanındaki hava 374 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 203 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 14 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu · 5.126Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
- 27.857 haNgambé-Tikar9 Şubat 2025 · 39 gün · 11 km uzakta
- 11.573 haNgambé-Tikar14 Şubat 2022 · 23 gün · 11 km uzakta
- 14.241 haNgambé-Tikar6 Şubat 2017 · 35 gün · 12 km uzakta
- 11.174 haNgambé-Tikar16 Şubat 2024 · 23 gün · 16 km uzakta
- 120.811 haNgambé-Tikar7 Şubat 2026 · 45 gün · 21 km uzakta
- 22.996 haNgambé-TikarOcak 2020 · 54 gün · 29 km uzakta
Sık sorulan sorular
- Ngambé-Tikar yangını ne kadar sürdü?
- Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 23 Ocak 2023 ile 8 Mart 2023 arasında yandı (45 gün). Yanan alan sınırı ise 28 Ocak 2023 – 2 Mart 2023 tarihlerini veriyor.
- Ne kadar alan yandı?
- GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 36.493 hektardır (364,9 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın yalnızca Ngambé-Tikar (36.741 ha, 5,3 %) sınırlarına girdi.
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 38,2 °C’ye ulaştı, nem %7’e düştü ve rüzgâr 39 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 54 oldu, sınıf: Aşırı.
- Bu veriler nereden geliyor?
- GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Kamerun idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
- Ateşin görüldüğü son gün: 2 Mart 2023 → 8 Mart 2023.
- Başlangıç tarihi: 28 Ocak 2023 → 23 Ocak 2023.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 6 poligon birleştirildi.
- Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 28 Ocak 2023–2 Mart 2023 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 5.126 VIIRS sıcak noktası.
- Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
- Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Bu veriler nereden geliyor
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.