Ngambé-Tikar yangını, Ocak 2020 Ngambé-Tikar
Yangın 17 Ocak 2020 tarihinde Ngambé-Tikar, Kamerun bölgesinde başladı ve uydular onu 54 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 22.996 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.
Bu sayfa büyük olasılıkla tek bir yangın değil, bir yangın kompleksidir. GWIS, haftalar boyunca birbirine değen yangınları tek bir sınırda birleştirir; büyük yangın sezonlarında bu, onlarca ayrı yangını bir araya getirebilir. Toplam alan güvenilirdir; başlangıç noktası ve tarihler bütüne aittir.
Aynı bölgede ve aynı tarihlerdeki diğer sayfalar:
- 7.211 haNgambé-Tikar1 Şubat 2020 · 36 gün
- 5.216 haNgambé-Tikar12 Şubat 2020 · 33 gün
- 2.763 haBankim5 Şubat 2020 · 26 gün
- 2.014 haNgambé-Tikar11 Şubat 2020 · 20 gün
- 1.887 haBankim10 Şubat 2020 · 26 gün
- 1.842 haNgambé-Tikar12 Şubat 2020 · 21 gün
- 1.740 haNgambé-Tikar10 Şubat 2020 · 23 gün
- 1.690 haNgambé-Tikar10 Şubat 2020 · 26 gün
2016’dan beri Centre bölgesinin 4. en büyüğü (sayfası olan 200 yangın arasında). 2020 yılında Kamerun ülkesinin en büyüğü, 268 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 22.996ha
- GWIS çevresi (Copernicus)
- Süre
- 54gün
- 17 Oca 2020 – 10 Mar 2020
- Etkilenen ilçeler
- 1
- komün
- Başlangıç
- 17 Oca
- 2020
- Sıcak noktalar
- 2.304
- tek bir noktada: 217 MW
- Başlangıçta tehlike
- 45
- Çok yüksek · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 489MW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında iki aydan uzun süredir yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %50’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 7.027 ha, 2017 yılında 9.185 ha, 2019 yılında 8.540 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 11.446 ha’ı aşıyor.
- 4.813 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2019 toplam 3.653 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 4.752 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2017 toplam 3.764 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 4.592 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2016 toplam 4.108 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 3.170 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2017 toplam 14.241 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 2.435 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2016 toplam 4.477 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 1.497 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2019 toplam 1.054 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 1.431 ha Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2019 toplam 2.513 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 639 ha Ngambé-Tikar yangını, Ocak 2019 toplam 1.316 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
Ngambé-Tikar burada başladı23.155 ha 17 Oca tarihinde ulaştı3,3 %
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2020Sınırın içinde yaklaşık 3,3 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 350 kişi yaşıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17 Oca | 33,3 °C | 18 % | 20 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 45 |
| 18 Oca | 32,1 °C | 26 % | 18 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 19 Oca | 32,8 °C | 22 % | 19 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 20 Oca | 33,3 °C | 23 % | 23 km/h | 0,0 mm | Yüksek 38 |
| 21 Oca | 34,9 °C | 19 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 22 Oca | 35,4 °C | 12 % | 26 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 23 Oca | 34,2 °C | 10 % | 25 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 24 Oca | 33,7 °C | 7 % | 32 km/h | 0,0 mm | Aşırı 51 |
| 25 Oca | 32,9 °C | 11 % | 35 km/h | 0,0 mm | Aşırı 53 |
| 26 Oca | 33,5 °C | 10 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 27 Oca | 33,5 °C | 14 % | 19 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 45 |
| 28 Oca | 33,9 °C | 14 % | 17 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 29 Oca | 33,7 °C | 15 % | 18 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 30 Oca | 33,6 °C | 16 % | 18 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 31 Oca | 33,2 °C | 17 % | 18 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 1 Şub | 33,7 °C | 13 % | 19 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 2 Şub | 33,0 °C | 16 % | 19 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 45 |
| 3 Şub | 33,4 °C | 15 % | 18 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 4 Şub | 32,7 °C | 19 % | 18 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 5 Şub | 33,8 °C | 16 % | 20 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 6 Şub | 33,0 °C | 14 % | 25 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 7 Şub | 35,2 °C | 11 % | 31 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 49 |
| 8 Şub | 36,6 °C | 11 % | 35 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 49 |
| 9 Şub | 36,4 °C | 13 % | 26 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 45 |
| 10 Şub | 34,8 °C | 15 % | 36 km/h | 0,0 mm | Aşırı 52 |
| 11 Şub | 36,3 °C | 12 % | 31 km/h | 0,0 mm | Aşırı 50 |
| 12 Şub | 33,6 °C | 12 % | 19 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 13 Şub | 34,3 °C | 12 % | 20 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 14 Şub | 35,7 °C | 13 % | 21 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 15 Şub | 36,2 °C | 12 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 16 Şub | 36,9 °C | 12 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 17 Şub | 35,8 °C | 17 % | 20 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 18 Şub | 34,9 °C | 21 % | 18 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 19 Şub | 35,6 °C | 13 % | 23 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 20 Şub | 35,6 °C | 12 % | 25 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 21 Şub | 36,4 °C | 14 % | 32 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 49 |
| 22 Şub | 38,8 °C | 12 % | 32 km/h | 0,0 mm | Aşırı 52 |
| 23 Şub | 37,6 °C | 11 % | 25 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 24 Şub | 36,7 °C | 10 % | 23 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 25 Şub | 35,0 °C | 12 % | 21 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 26 Şub | 36,1 °C | 12 % | 27 km/h | 0,0 mm | Aşırı 53 |
| 27 Şub | 36,5 °C | 21 % | 30 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 50 |
| 28 Şub | 37,6 °C | 13 % | 29 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 29 Şub | 38,5 °C | 12 % | 26 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 1 Mar | 36,8 °C | 17 % | 23 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 2 Mar | 35,8 °C | 27 % | 32 km/h | 0,2 mm | Çok yüksek 45 |
| 3 Mar | 36,6 °C | 21 % | 25 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 4 Mar | 35,4 °C | 21 % | 23 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 5 Mar | 37,3 °C | 14 % | 25 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 6 Mar | 37,5 °C | 13 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 7 Mar | 36,0 °C | 15 % | 39 km/h | 0,0 mm | Aşırı 57 |
| 8 Mar | 37,0 °C | 14 % | 35 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 9 Mar | 37,4 °C | 13 % | 23 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 10 Mar | 37,7 °C | 13 % | 21 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 11 Mar sonra | 37,9 °C | 11 % | 26 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 49 |
| 12 Mar sonra | 35,3 °C | 21 % | 33 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 49 |
| 13 Mar sonra | 36,3 °C | 10 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 14 Mar sonra | 35,4 °C | 10 % | 20 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 45 |
| 15 Mar sonra | 36,1 °C | 12 % | 18 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 16 Mar sonra | 36,7 °C | 11 % | 21 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 17 Mar sonra | 36,6 °C | 12 % | 20 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 18 Mar sonra | 37,6 °C | 10 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 19 Mar sonra | 38,0 °C | 9 % | 25 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 50 |
| 20 Mar sonra | 34,6 °C | 22 % | 42 km/h | 0,0 mm | Aşırı 55 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Tespit tablosu · 2.304Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
- 12.315 haNgambé-Tikar3 Şubat 2023 · 22 gün · 9 km uzakta
- 20.590 haNgambé-Tikar6 Şubat 2021 · 34 gün · 14 km uzakta
- 120.811 haNgambé-Tikar7 Şubat 2026 · 45 gün · 18 km uzakta
- 27.857 haNgambé-Tikar9 Şubat 2025 · 39 gün · 26 km uzakta
- 14.241 haNgambé-Tikar6 Şubat 2017 · 35 gün · 26 km uzakta
- 11.573 haNgambé-Tikar14 Şubat 2022 · 23 gün · 26 km uzakta
Sık sorulan sorular
- Ngambé-Tikar yangını ne kadar sürdü?
- Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 17 Ocak 2020 ile 10 Mart 2020 arasında yandı (54 gün). Yanan alan sınırı ise 23 Ocak 2020 – 3 Mart 2020 tarihlerini veriyor.
- Ne kadar alan yandı?
- GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 22.996 hektardır (230,0 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın yalnızca Ngambé-Tikar (23.155 ha, 3,3 %) sınırlarına girdi.
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 38,8 °C’ye ulaştı, nem %7’e düştü ve rüzgâr 39 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 57 oldu, sınıf: Aşırı.
- Bu veriler nereden geliyor?
- GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Kamerun idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
- Ateşin görüldüğü son gün: 3 Mart 2020 → 10 Mart 2020.
- Başlangıç tarihi: 23 Ocak 2020 → 17 Ocak 2020.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 6 poligon birleştirildi.
- Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 23 Ocak 2020–3 Mart 2020 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 2.304 VIIRS sıcak noktası.
- Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
- Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Bu veriler nereden geliyor
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.