Incendiul de la Ngambé-Tikar, ianuarie 2023
Ngambé-Tikar
Stins · ultima detecție 8 mar. 2023, 12:11 UTC
Focul a pornit pe 23 ianuarie 2023 în Ngambé-Tikar, Camerun, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 45 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 35.334 hectare, împărțit între o singură comună.
Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
35.334ha
Reuniunea a 6 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
23 ian. 2023 – 8 mar. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
45de zile
De pe 23 ian. 2023 până pe 8 mar. 2023: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 8 mar. 2023, 12:11 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
23 ian. 2023
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
23 ian. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
5.126
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 187 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
23 ian. 2023 – 8 mar. 2023
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
5.061MW
Putere radiativă însumată pe 18 februarie 2023; focare în acea zi: 391.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
18 feb. 2023
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
40,5FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 52.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
38,2°C · 7 % UR
Maxima de 38,2 °C și umiditatea minimă de 7 % pe 5 februarie 2023; rafale de 39 km/h pe 6 martie 2023.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 450persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 4,2 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Suprafață: 36.493 → 35.334 ha.
jurnal
Ultima zi cu foc: 2 martie 2023 → 8 martie 2023.
jurnal
Data de început: 28 ianuarie 2023 → 23 ianuarie 2023.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei ngambe-tikar-2023-01.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2023-01-23
9
49
35,3
17,8
17
7,9
23
0
40,5
muy_alto
1
2023-01-24
9
60
35,4
19
17
9
22,3
0
41,8
muy_alto
1
2023-01-25
7
19
35
19,7
16
10,3
24,1
0
43,3
muy_alto
1
2023-01-26
11
55
37,4
20,7
13
11,2
21,6
0
47,1
muy_alto
1
2023-01-27
10
50
36,5
21,2
17
15,9
32
0
52,7
extremo
1
2023-01-28
13
70
35,6
23,2
20
15,9
31,7
0
51,6
extremo
1
2023-01-29
14
488
36,1
21,8
22
10,5
27
0
44,5
muy_alto
1
2023-01-30
15
153
37,3
20,9
20
16,9
32,4
0
51,9
extremo
1
2023-01-31
21
330
35,8
20,5
20
11,3
26,6
0
45,8
muy_alto
1
2023-02-01
16
83
35,8
20,8
23
10,9
22,3
0
44,1
muy_alto
1
2023-02-02
6
22
36
20,3
16
10
26,3
0
43,4
muy_alto
1
2023-02-03
32
329
37,5
20,4
15
11,6
33,5
0
46,2
muy_alto
1
2023-02-04
55
802
37,5
21,9
13
10,4
31
0
46,7
muy_alto
1
2023-02-05
82
619
38,2
20,1
7
11,2
28,1
0
53,5
extremo
1
2023-02-06
128
908
36,1
20,3
18
11,7
24,5
0
49,9
muy_alto
1
2023-02-07
203
1.868
35,9
21,4
13
8,7
25,2
0
46,8
muy_alto
1
2023-02-08
123
1.540
37,1
21,3
14
9,8
24,8
0
48,2
muy_alto
1
2023-02-09
98
572
35,6
21
16
10,5
23,4
0
49
muy_alto
1
2023-02-10
105
767
37,2
20,6
10
10,1
28,8
0
49
muy_alto
1
2023-02-11
262
2.785
36,7
20,2
11
7,4
26,3
0
46,3
muy_alto
1
2023-02-12
370
3.699
37,7
18,9
13
7,6
25,9
0
46,7
muy_alto
1
2023-02-13
152
1.654
36,1
18,9
13
9,7
27,4
0
49,3
muy_alto
1
2023-02-14
146
646
36
20,2
14
12,9
22,7
0
53,3
extremo
1
2023-02-15
174
896
35,1
18,5
15
6,8
19,8
0
45,7
muy_alto
1
2023-02-16
158
530
33,8
20
20
10,8
22
0
45,9
muy_alto
1
2023-02-17
220
1.706
35,1
19,3
14
11,2
26,3
0
46,6
muy_alto
1
2023-02-18
391
5.061
35,4
20,4
17
12,3
32
0
48
muy_alto
1
2023-02-19
351
3.255
35,4
18,8
20
11,6
24,5
0
46,9
muy_alto
1
2023-02-20
286
1.584
35,9
20
18
8,5
19,1
0
43,9
muy_alto
1
2023-02-21
391
3.249
36,7
20,9
17
8,4
21,6
0
43,9
muy_alto
1
2023-02-22
238
1.171
36,1
21,1
25
10,7
20,9
0
43,2
muy_alto
1
2023-02-23
252
2.804
36,2
21,6
19
10,8
23,4
0
43,5
muy_alto
1
2023-02-24
122
1.620
36,2
20,5
24
7,6
20,5
0
40,4
muy_alto
1
2023-02-25
40
64
36
21,2
21
8,7
21,6
0
41,6
muy_alto
1
2023-02-26
35
36
35,6
20,7
24
9,7
22
0
42,1
muy_alto
1
2023-02-27
96
439
38,2
21
12
8,5
24,1
0
45,9
muy_alto
1
2023-02-28
224
1.848
36,9
21,6
19
14,2
30,2
0
51,9
extremo
1
2023-03-01
128
2.550
37
21,5
21
11,7
23,8
0
47,6
muy_alto
1
2023-03-02
96
1.198
37,7
23,1
20
17,2
34,9
0
54,3
extremo
1
2023-03-03
10
81
32,8
24,2
44
10,2
27,4
0,2
31
alto
1
2023-03-04
0
0
33,9
22,9
43
9,3
30,6
2,2
13,2
moderado
1
2023-03-05
11
170
35,3
23,8
34
15,6
29,2
0
31,8
alto
1
2023-03-06
0
0
35,4
23,5
24
18,8
39,2
0
43,3
muy_alto
1
2023-03-07
12
92
37,1
21,5
24
17,3
34,6
0
43,6
muy_alto
1
2023-03-08
4
31
37,5
22,6
22
17,1
34,6
0
45,4
muy_alto
1
2023-03-09
0
0
36,7
23,8
28
16,2
40,7
0,2
44,7
muy_alto
0
2023-03-10
0
0
31,4
21,5
45
13,3
26,6
10,4
5,6
bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
35.334ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
45de zile
23 ian. 2023 – 8 mar. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
23 ian.
2023
Focare termice
5.126
într-un singur focar: 187 MW
Pericol la început
40
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,1GW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
23 ian.8 mar.
Vezi evoluția8 mar. 2023
Cum a evoluat, zi de zi
23 ian.1 feb.10 feb.18 feb.28 feb.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
38°maximă
39km/h · rafală maximă
7%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 52 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 10,4 mm pe 10 mar..
Zona mai arsese
74 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.366 ha în 2016, 12.523 ha în 2017, 3.958 ha în 2019, 13.835 ha în 2020, 16.418 ha în 2021, 20.926 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 25.991 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită4,2ha
Locuitori≈ 450
În perimetru se aflau aproximativ 4,2 ha construite și locuiau aproximativ 450 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
23 ian.
35,3 °C
17 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
24 ian.
35,4 °C
17 %
22 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
25 ian.
35,0 °C
16 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
26 ian.
37,4 °C
13 %
22 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
27 ian.
36,5 °C
17 %
32 km/h
0,0 mm
Extrem 53
28 ian.
35,6 °C
20 %
32 km/h
0,0 mm
Extrem 52
29 ian.
36,1 °C
22 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
30 ian.
37,3 °C
20 %
32 km/h
0,0 mm
Extrem 52
31 ian.
35,8 °C
20 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
1 feb.
35,8 °C
23 %
22 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
2 feb.
36,0 °C
16 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
3 feb.
37,5 °C
15 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
4 feb.
37,5 °C
13 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
5 feb.
38,2 °C
7 %
28 km/h
0,0 mm
Extrem 54
6 feb.
36,1 °C
18 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 50
7 feb.
35,9 °C
13 %
25 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
8 feb.
37,1 °C
14 %
25 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
9 feb.
35,6 °C
16 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
10 feb.
37,2 °C
10 %
29 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
11 feb.
36,7 °C
11 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
12 feb.
37,7 °C
13 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
13 feb.
36,1 °C
13 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
14 feb.
36,0 °C
14 %
23 km/h
0,0 mm
Extrem 53
15 feb.
35,1 °C
15 %
20 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
16 feb.
33,8 °C
20 %
22 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
17 feb.
35,1 °C
14 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
18 feb.
35,4 °C
17 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
19 feb.
35,4 °C
20 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
20 feb.
35,9 °C
18 %
19 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
21 feb.
36,7 °C
17 %
22 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
22 feb.
36,1 °C
25 %
21 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
23 feb.
36,2 °C
19 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
24 feb.
36,2 °C
24 %
20 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
25 feb.
36,0 °C
21 %
22 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
26 feb.
35,6 °C
24 %
22 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
27 feb.
38,2 °C
12 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
28 feb.
36,9 °C
19 %
30 km/h
0,0 mm
Extrem 52
1 mar.
37,0 °C
21 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
2 mar.
37,7 °C
20 %
35 km/h
0,0 mm
Extrem 54
3 mar.
32,8 °C
44 %
27 km/h
0,2 mm
Ridicat 31
4 mar.
33,9 °C
43 %
31 km/h
2,2 mm
Moderat 13
5 mar.
35,3 °C
34 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
6 mar.
35,4 °C
24 %
39 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
7 mar.
37,1 °C
24 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
8 mar.
37,5 °C
22 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
9 mar. după
36,7 °C
28 %
41 km/h
0,2 mm
Foarte ridicat 45
10 mar. după
31,4 °C
45 %
27 km/h
10,4 mm
Scăzut 6
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 40,5 și o umiditate minimă de 17 %; înainte: 52 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 57.
FWI la pornire40,5
Umiditate minimă17 %
Zile fără ploaie52
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Ngambé-Tikar, ianuarie 2023
35.334 ha45 de zileFWI 40,5Umiditate min. 17 %
Incendiul de la Ngambé-Tikar, februarie 2024
1.669 ha25 de zileFWI 40,0Umiditate min. 19 %la 3 km, în 2024
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,6 mm pe 29 feb..
A fost de 19,4 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 45 de zile, față de 15 zile.
Niciunul dintre cei 57 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 39 din 57 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
10,4 mmprima ploaie
10 mar.la 2 zile după final
39km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 8 mar., iar pe 10 mar. au căzut 10,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 57, cu o mediană de 2,8 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 16 ian. 2023
După · 15 mar. 2023
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 21 februarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 374 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 203: de 14 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5374µg/m³
Zile peste prag39de zile
PM10533µg/m³
Grosime optică2,14
OMS 15
26 ian.3 feb.11 feb.19 feb.27 feb.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 5.126Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 23 ianuarie 2023 și 8 martie 2023 (45 de zile). Perimetrul îl datează între 28 ianuarie 2023 și 2 martie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 35.334 hectare (353,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Ngambé-Tikar (36.741 ha, 5,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,2 °C, o umiditate minimă de 7 % și rafale de 39 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Camerun (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 57. Durata lor mediană a fost de 15 zile, iar suprafața mediană de 1.826 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 57 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 39 din 57 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 6 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 ianuarie 2023 – 2 martie 2023. 5.126 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.