Sari la conținut
worldfires
CM · Camerun · –

Incendiul de la Ngambé-Tikar, ianuarie 2020 Ngambé-Tikar

Stins · ultima detecție 11 mar. 2020, 00:40 UTC

Focul a pornit pe 17 ianuarie 2020 în Ngambé-Tikar, Camerun, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 54 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 20.598 hectare, împărțit între o singură comună.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Este al 3-lea ca mărime din Centre din 2016 (din 178 cu pagină). Cel mai mare din Camerun în 2020, din 268.

Suprafață arsă
20.598ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
54de zile
17 ian. 2020 – 10 mar. 2020
Comune afectate
1
comune
A început pe
17 ian.
2020
Focare termice
2.304
într-un singur focar: 217 MW
Pericol la început
45
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
489MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 17 ian.10 mar.
11 mar. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

17 ian. 2020 · 5 MW · 4 18 ian. 2020 · 4 MW · 1 20 ian. 2020 · 85 MW · 9 21 ian. 2020 · 57 MW · 5 22 ian. 2020 · 113 MW · 13 23 ian. 2020 · 182 MW · 14 24 ian. 2020 · 92 MW · 14 25 ian. 2020 · 252 MW · 40 26 ian. 2020 · 580 MW · 38 27 ian. 2020 · 432 MW · 38 28 ian. 2020 · 31 MW · 18 29 ian. 2020 · 46 MW · 19 1 feb. 2020 · 29 MW · 7 2 feb. 2020 · 66 MW · 16 3 feb. 2020 · 375 MW · 22 4 feb. 2020 · 82 MW · 10 5 feb. 2020 · 242 MW · 33 7 feb. 2020 · 56 MW · 10 8 feb. 2020 · 396 MW · 35 9 feb. 2020 · 383 MW · 58 10 feb. 2020 · 1.350 MW · 89 11 feb. 2020 · 749 MW · 64 12 feb. 2020 · 367 MW · 43 13 feb. 2020 · 567 MW · 71 14 feb. 2020 · 440 MW · 92 15 feb. 2020 · 1.280 MW · 110 16 feb. 2020 · 779 MW · 58 17 feb. 2020 · 340 MW · 48 18 feb. 2020 · 481 MW · 51 19 feb. 2020 · 554 MW · 84 20 feb. 2020 · 2.038 MW · 164 21 feb. 2020 · 1.983 MW · 144 22 feb. 2020 · 3.094 MW · 195 23 feb. 2020 · 362 MW · 95 24 feb. 2020 · 2.620 MW · 107 25 feb. 2020 · 769 MW · 80 26 feb. 2020 · 204 MW · 45 27 feb. 2020 · 597 MW · 44 28 feb. 2020 · 83 MW · 10 29 feb. 2020 · 989 MW · 74 1 mar. 2020 · 275 MW · 68 2 mar. 2020 · 84 MW · 22 3 mar. 2020 · 446 MW · 42 4 mar. 2020 · 3 MW · 1 5 mar. 2020 · 250 MW · 39 6 mar. 2020 · 44 MW · 22 8 mar. 2020 · 121 MW · 19 9 mar. 2020 · 77 MW · 13 10 mar. 2020 · 7 MW · 4 11 mar. 2020 · 2 MW · 2
17 ian. 28 ian. 10 feb. 22 feb. 1 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
39km/h · rafală maximă
7%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

56 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 7.027 ha în 2016, 9.185 ha în 2017, 8.540 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 11.446 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 87 % din suprafața pe care o are București (206 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ngambé-Tikar a început aici
    23.155 ha a ajuns pe 17 ian.
    3,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită3,3 ha
Locuitori≈ 350

În perimetru se aflau aproximativ 3,3 ha construite și locuiau aproximativ 350 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 50 % din suprafața din Camerun

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
17 ian. 33,3 °C 18 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
18 ian. 32,1 °C 26 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 36
19 ian. 32,8 °C 22 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 36
20 ian. 33,3 °C 23 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 38
21 ian. 34,9 °C 19 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
22 ian. 35,4 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
23 ian. 34,2 °C 10 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
24 ian. 33,7 °C 7 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 51
25 ian. 32,9 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 53
26 ian. 33,5 °C 10 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
27 ian. 33,5 °C 14 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
28 ian. 33,9 °C 14 % 17 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
29 ian. 33,7 °C 15 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
30 ian. 33,6 °C 16 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
31 ian. 33,2 °C 17 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
1 feb. 33,7 °C 13 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
2 feb. 33,0 °C 16 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
3 feb. 33,4 °C 15 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
4 feb. 32,7 °C 19 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
5 feb. 33,8 °C 16 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
6 feb. 33,0 °C 14 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
7 feb. 35,2 °C 11 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
8 feb. 36,6 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
9 feb. 36,4 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
10 feb. 34,8 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 52
11 feb. 36,3 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 50
12 feb. 33,6 °C 12 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
13 feb. 34,3 °C 12 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
14 feb. 35,7 °C 13 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
15 feb. 36,2 °C 12 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
16 feb. 36,9 °C 12 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
17 feb. 35,8 °C 17 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
18 feb. 34,9 °C 21 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
19 feb. 35,6 °C 13 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
20 feb. 35,6 °C 12 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
21 feb. 36,4 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
22 feb. 38,8 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
23 feb. 37,6 °C 11 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
24 feb. 36,7 °C 10 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
25 feb. 35,0 °C 12 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
26 feb. 36,1 °C 12 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 53
27 feb. 36,5 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
28 feb. 37,6 °C 13 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
29 feb. 38,5 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
1 mar. 36,8 °C 17 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
2 mar. 35,8 °C 27 % 32 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 45
3 mar. 36,6 °C 21 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
4 mar. 35,4 °C 21 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
5 mar. 37,3 °C 14 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
6 mar. 37,5 °C 13 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
7 mar. 36,0 °C 15 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 57
8 mar. 37,0 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
9 mar. 37,4 °C 13 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
10 mar. 37,7 °C 13 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
11 mar. după 37,9 °C 11 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
12 mar. după 35,3 °C 21 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
13 mar. după 36,3 °C 10 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
14 mar. după 35,4 °C 10 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
15 mar. după 36,1 °C 12 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
16 mar. după 36,7 °C 11 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
17 mar. după 36,6 °C 12 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
18 mar. după 37,6 °C 10 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
19 mar. după 38,0 °C 9 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
20 mar. după 34,6 °C 22 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 55

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 44,6 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 46.

FWI la pornire 44,6
Umiditate minimă 18 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Ngambé-Tikar, februarie 2025
2.303 ha 26 de zile FWI 44,2 Umiditate min. 18 % la 18 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

18 zile
durată mediană
2.086 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
4,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 26 din 46)

A fost de 9,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 54 de zile, față de 18 zile.

Niciunul dintre cei 46 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 20 din 46 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
39km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 10 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 26 din 46, cu o mediană de 4,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 10 ian. 2020
După · 17 mar. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 2.304Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Camerun

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ngambé-Tikar?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 17 ianuarie 2020 și 10 martie 2020 (54 de zile). Perimetrul îl datează între 23 ianuarie 2020 și 3 martie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 20.598 hectare (206,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Ngambé-Tikar (23.155 ha, 3,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,8 °C, o umiditate minimă de 7 % și rafale de 39 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Camerun (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 46. Durata lor mediană a fost de 18 zile, iar suprafața mediană de 2.086 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 46 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 20 din 46 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 3 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Suprafață: 22.996 → 20.598 ha.
  2. Ultima zi cu foc: 3 martie 2020 → 10 martie 2020.
  3. Data de început: 23 ianuarie 2020 → 17 ianuarie 2020.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 6 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 23 ianuarie 2020 – 3 martie 2020. 2.304 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.