İçeriğe atla
worldfires
PT · Portekiz · –

Fonte Arcada e Oliveira yangını, Ağustos 2026 Travassos, Fonte Arcada e Oliveira, Serzedelo

Söndü · son tespit 17 Ağu 2026 12:44 UTC

Yangın 15 Ağustos 2026 tarihinde Fonte Arcada e Oliveira, Portekiz sınırları içinde başladı ve uydular 3 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 131 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 5 freguesia arasında dağılıyor. ICNF kayıtlarına göre 15 Ağustos 2026 saat 12:50'da tespit edildi ve 16 Ağustos 2026 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.

2016’dan beri Póvoa de Lanhoso bölgesinin 8. en büyüğü (sayfası olan 11 yangın arasında). 2026 yılında Portekiz sıralamasında 75., 87 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
131ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
≈ 3gün
15 Ağu 2026 – 17 Ağu 2026
Etkilenen freguesialar
5
freguesia
Başlangıç
15 Ağu
2026
Sıcak noktalar
10
tek bir noktada: 77 MW
Başlangıçta tehlike
18
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
126MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 15 Ağu17 Ağu
17 Ağu 2026

Gün gün nasıl gelişti

16 Ağu 2026 · 231 MW · 8 17 Ağu 2026 · 20 MW · 2
16 Ağu 17 Ağu

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

34°en yüksek
25km/h · en şiddetli rüzgâr
29%en düşük nem

Başladığında 10 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 20 Ağu tarihinde 2,0 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %69’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2018 yılında 91 ha, 2024 yılında 4 ha.

Her freguesia’ya ne oldu

  1. Travassos 605 nüfus · merkeze 1,3 km
    101 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı
    22 %
  2. Fonte Arcada e Oliveira 1.629 nüfus · merkeze 2,5 km burada başladı
    21 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı
    1,9 %
  3. Serzedelo 738 nüfus · merkeze 2,3 km
    5 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı
    0,5 %
  4. Esperança e Brunhais 608 nüfus · merkeze 1,8 km
    3 ha
    0,4 %
  5. União das Freguesias de Anissó e Soutelo 345 nüfus · merkeze 1,9 km
    1 ha 17 Ağu tarihinde ulaştı
    0,1 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her freguesia içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Çalılık ve geçiş ormanı55 %
  • Diğer doğal alanlar38 %
  • Karışık orman4,5 %
  • Tarım alanları2,2 %

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Resmi kayıt

ICNF verilerine göre bu yangın 15 Ağustos 2026 tarihinde başladı ve 124 ha alanı yaktı (uydu 131 ha ölçtü).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Kurumun operasyonel kaydıdır: yıllık istatistik kapandığında rakamlar değişebilir.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
15 Ağu 29,9 °C 43 % 22 km/h 0,6 mm Orta 18
16 Ağu 31,5 °C 32 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 26
17 Ağu 34,1 °C 29 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 29
18 Ağu sonra 34,2 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 33
19 Ağu sonra 26,2 °C 57 % 32 km/h 0,0 mm Orta 21
20 Ağu sonra 22,8 °C 64 % 33 km/h 2,0 mm Düşük 7

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 8 Ağu 2026
Sonra · 24 Ağu 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

18 Ağustos 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 42 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 19 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,3 katı.

PM2,5 zirvesi42 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün3 gün
PM1046 µg/m³
Optik derinlik0,71
13 Ağu15 Ağu17 Ağu
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 10Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Portekiz tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Fonte Arcada e Oliveira yangını ne kadar sürdü?
Resmi yanık alan sınırı yalnızca başlangıç tarihini veriyor (15 Ağustos 2026). Bitiş, sınırın içindeki sıcak noktalardan geliyor: 17 Ağustos 2026 tarihine kadar yandı (15 Ağustos 2026 tarihinden itibaren 3 gün); bu, art arda 10 günden fazla hiç sıcak nokta görülmeden önceki son gün olduğu için yaklaşıktır. ICNF kayıtlarına göre 15 Ağustos 2026 saat 12:50'da tespit edildi ve 16 Ağustos 2026 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 131 hektar (1,3 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi freguesialar yandı?
Yangın 5 freguesia’ya girdi: Travassos (101 ha, 22 %); Fonte Arcada e Oliveira (21 ha, 1,9 %); Serzedelo (5 ha, 0,5 %); Esperança e Brunhais (3 ha, 0,4 %); União das Freguesias de Anissó e Soutelo (1 ha, 0,1 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş, etkilediği yerler arasında merkezine en çok yaklaştığı Travassos merkezine 1,3 km kadar yaklaştı. Bu, sınırdan veya en yakın sıcak noktadan merkezi gösteren noktaya olan mesafedir; evlere girdiği anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 34,1 °C’ye ulaştı, nem %29’e düştü ve rüzgâr 25 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 29 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Portekiz idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 15 Ağustos 2026 → 17 Ağustos 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
  • Resmi yanık alan sınırının bitiş tarihi yok: bitiş, sınırın içinde 10 günden uzun bir boşluktan önce VIIRS sıcak noktası görülen son gündür (en fazla 150 gün), bu yüzden yaklaşıktır. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 10 VIIRS sıcak noktası.
  • ICNF ile karşılaştırma: 124 ha resmi alana karşı sınırdan 131 ha; fark %25’in altında.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication) kaynaklıdır. Freguesia başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.