İçeriğe atla
worldfires
PT · Portekiz · –

Ribeira de Pena yangını, Eylül 2016 Alvão, Alvadia, União das Freguesias de Cerva e Limões

Söndü · son tespit 7 Eyl 2016 13:54 UTC

Yangın 1 Eylül 2016 tarihinde Alvão, Portekiz sınırları içinde başladı ve uydular 7 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 2.869 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 4 freguesia arasında dağılıyor. ICNF kayıtlarına göre kaydedilen 5 yangının en büyüğü 6 Eylül 2016 saat 11:47'da tespit edildi ve 7 Eylül 2016 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.

2016’dan beri Vila Pouca de Aguiar bölgesinin 3. en büyüğü (sayfası olan 10 yangın arasında). 2016 yılında Portekiz sıralamasında 9., 180 yangın arasında.

Yanan alan
2.869ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
7gün
1 Eyl 2016 – 7 Eyl 2016
Etkilenen freguesialar
4
freguesia
Başlangıç
1 Eyl
2016
Sıcak noktalar
218
tek bir noktada: 429 MW
Başlangıçta tehlike
23
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
940MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 1 Eyl7 Eyl
7 Eyl 2016

Gün gün nasıl gelişti

1 Eyl 2016 · 138 MW · 13 2 Eyl 2016 · 291 MW · 37 3 Eyl 2016 · 117 MW · 25 4 Eyl 2016 · 18 MW · 2 6 Eyl 2016 · 4.808 MW · 90 7 Eyl 2016 · 265 MW · 51
1 Eyl 3 Eyl 6 Eyl

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

32°en yüksek
49km/h · en şiddetli rüzgâr
21%en düşük nem

Başladığında 5 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 13 Eyl tarihinde 23,2 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 29 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 27 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her freguesia’ya ne oldu

  1. Alvão 774 nüfus · ateş merkeze ulaştı burada başladı
    1.519 ha 1 Eyl tarihinde ulaştı
    29 %
  2. Alvadia 165 nüfus · merkeze 0,5 km
    749 ha 1 Eyl tarihinde ulaştı
    22 %
  3. União das Freguesias de Cerva e Limões 2.285 nüfus · merkeze 3,7 km
    336 ha 2 Eyl tarihinde ulaştı
    5,6 %
  4. 267 ha 6 Eyl tarihinde ulaştı
    5,0 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her freguesia içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Diğer doğal alanlar59 %
  • Çalılık ve geçiş ormanı21 %
  • Tarım alanları18 %
  • Karışık orman0,9 %

Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 100 %

Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Resmi kayıt

ICNF verilerine göre 5 yangından oluşan kompleks

ICNF verilerine göre bu sınırlar içinde bu tarihlerde 5 yangın başladı; toplam 2.472 ha (uydu 2.869 ha ölçtü).

ICNF, farklı bir zamanda veya yerde başlayan her yangını ayrı kaydeder; uydu tek bir yanmış alan görür, bu yüzden bu sayfa onları bir araya getirir. Haritadaki numaralar her birinin nerede başladığını gösterir.

Her biri ne zaman yandı

1 11 ha 2 175 ha 3 422 ha 4 12 ha 5 1.853 ha
30 Ağu7 Eyl
kasıt ihmal yeniden alevlenme
  1. 1 Ribeira de Pena Santa Marinha 30 Ağustos 2016 · 09:45 11 ha · 30 Ağustos 2016 tarihinde söndürüldü · neden: kasıt
  2. 2 Vila Pouca de Aguiar Gouvães da Serra 1 Eylül 2016 · 02:35 175 ha · 1 Eylül 2016 tarihinde söndürüldü · neden: ihmal
  3. 3 Ribeira de Pena Cerva 1 Eylül 2016 · 22:06 422 ha · 4 Eylül 2016 tarihinde söndürüldü · neden: ihmal
  4. 4 Vila Pouca de Aguiar Gouvães da Serra 2 Eylül 2016 · 16:12 12 ha · 2 Eylül 2016 tarihinde söndürüldü · neden: yeniden alevlenme
  5. 5 Ribeira de Pena Alvadia 6 Eylül 2016 · 11:47 1.853 ha · 7 Eylül 2016 tarihinde söndürüldü · neden: yeniden alevlenme

ICNF verilerine göre toplam: 2.472 ha, uydu çevresindeki 2.869 ha'nın % 86'i.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Kurumun operasyonel kaydıdır: yıllık istatistik kapandığında rakamlar değişebilir.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
1 Eyl 27,6 °C 34 % 22 km/h 0,0 mm Yüksek 23
2 Eyl 28,3 °C 33 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 26
3 Eyl 28,5 °C 30 % 27 km/h 0,2 mm Yüksek 28
4 Eyl 28,4 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 30
5 Eyl 29,5 °C 29 % 21 km/h 0,0 mm Yüksek 26
6 Eyl 31,6 °C 21 % 49 km/h 0,0 mm Yüksek 37
7 Eyl 27,4 °C 34 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 34
8 Eyl sonra 22,4 °C 41 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 26
9 Eyl sonra 22,9 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 28
10 Eyl sonra 22,6 °C 47 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 24
11 Eyl sonra 24,7 °C 43 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 24
12 Eyl sonra 25,3 °C 39 % 49 km/h 0,1 mm Yüksek 27
13 Eyl sonra 16,4 °C 55 % 53 km/h 23,2 mm Çok düşük 0

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

23,1 FWI ve %34 en düşük nemle başladı; öncesinde: 5 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 29.

Başlangıçta FWI 23,1
En düşük nem 34 %
Yağmursuz gün 5
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Nogueira de Ramuín yangını, Ekim 2018
183 ha 2 gün FWI 22,6 En düşük nem 33 % 104 km uzakta, 2018

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 11 Eki tarihinde 8,7 mm.

Akıbetleri

3 gün
medyan süre
278 ha
medyan alan
14 %
1.000 ha’ı geçenler
2,0 mm
bitişteki yağmur (medyan; 29 ikizden 21 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 10,3 kat büyüktü ve 7 gün sürdü (medyan: 3 gün).

29 ikizinden yalnızca 2 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 29 ikizin 8 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,0 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

23,2 mmilk yağmur
13 Eylbitişten 6 gün sonra
49km/h · en sert esinti

7 Eyl tarihinde sona ermiş sayıldı ve 13 Eyl tarihinde 23,2 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 29 ikizden 21, medyan 2,0 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 25 Ağu 2016
Sonra · 14 Eyl 2016

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

7 Eylül 2016 tarihinde yangının yanındaki hava 232 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 82 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 5,5 katı.

PM2,5 zirvesi232 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün7 gün
PM10303 µg/m³
30 Ağu2 Eyl5 Eyl8 Eyl
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 218Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Portekiz tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Ribeira de Pena yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 1 Eylül 2016 ile 7 Eylül 2016 arasında yandı (7 gün). Yanan alan sınırı ise 1 Eylül 2016 – 6 Eylül 2016 tarihlerini veriyor. ICNF kayıtlarına göre kaydedilen 5 yangının en büyüğü 6 Eylül 2016 saat 11:47'da tespit edildi ve 7 Eylül 2016 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 2.869 hektar (28,7 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi freguesialar yandı?
Yangın 4 freguesia’ya girdi: Alvão (1.519 ha, 29 %); Alvadia (749 ha, 22 %); União das Freguesias de Cerva e Limões (336 ha, 5,6 %); Ribeira de Pena (Salvador) e Santo Aleixo de Além-Tâmega (267 ha, 5,0 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Alvão sınırları içinde başladı ve merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 31,6 °C’ye ulaştı, nem %21’e düştü ve rüzgâr 49 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 37 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Portekiz idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 29. Medyan süreleri 3 gün, medyan alanları 278 ha oldu; 14 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 29 ikizinden yalnızca 2 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 29 ikizin 8 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,0 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 1 Eylül 2016–6 Eylül 2016 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 218 VIIRS sıcak noktası.
  • ICNF ile karşılaştırma: 2.472 ha resmi alana karşı sınırdan 2.869 ha; fark %25’in altında.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication) kaynaklıdır. Freguesia başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.