İçeriğe atla
worldfires
PT · Portekiz · –

Arcos de Valdevez yangını, 8 Ağustos 2016 União das Freguesias de Eiras e Mei, Sabadim, Vascões

Söndü · son tespit 10 Ağu 2016 12:39 UTC

Yangın 8 Ağustos 2016 tarihinde União das Freguesias de Eiras e Mei, Portekiz sınırları içinde başladı ve uydular 3 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 785 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 6 freguesia arasında dağılıyor.

2016’dan beri Arcos de Valdevez bölgesinin 4. en büyüğü (sayfası olan 29 yangın arasında). 2016 yılında Portekiz sıralamasında 42., 180 yangın arasında.

Yanan alan
785ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
3gün
8 Ağu 2016 – 10 Ağu 2016
Etkilenen freguesialar
6
freguesia
Başlangıç
8 Ağu
2016
Sıcak noktalar
58
tek bir noktada: 53 MW
Başlangıçta tehlike
38
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
308MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 8 Ağu10 Ağu
10 Ağu 2016

Gün gün nasıl gelişti

8 Ağu 2016 · 237 MW · 6 9 Ağu 2016 · 681 MW · 51 10 Ağu 2016 · 6 MW · 1
8 Ağu 9 Ağu 10 Ağu

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

33°en yüksek
59km/h · en şiddetli rüzgâr
23%en düşük nem

Başladığında 3 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 17 Ağu tarihinde 1,4 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 7,8 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 7,5 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her freguesia’ya ne oldu

  1. União das Freguesias de Eiras e Mei 322 nüfus · ateş merkeze ulaştı burada başladı
    224 ha 8 Ağu tarihinde ulaştı
    37 %
  2. Sabadim 410 nüfus · merkeze 0,9 km
    201 ha 9 Ağu tarihinde ulaştı
    24 %
  3. Vascões 218 nüfus · merkeze 12,6 km
    160 ha 9 Ağu tarihinde ulaştı
    26 %
  4. Parada ateş merkeze ulaştı
    143 ha 9 Ağu tarihinde ulaştı
    24 %
  5. Senharei 164 nüfus · merkeze 0,5 km
    45 ha 9 Ağu tarihinde ulaştı
    6,0 %
  6. Padroso 197 nüfus · merkeze 1,1 km
    13 ha 8 Ağu tarihinde ulaştı
    1,6 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her freguesia içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Diğer doğal alanlar41 %
  • Çalılık ve geçiş ormanı36 %
  • Tarım alanları15 %
  • Karışık orman5,0 %
  • Geniş yapraklı orman2,4 %

Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 14 %

Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2015
Yapılaşmış alan2,7 ha
Sakinler≈ 100

Sınırın içinde yaklaşık 2,7 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 100 kişi yaşıyordu (GHSL 2015, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Resmi kayıt

Bu bölgeyle birden fazla resmî kayıt eşleşiyor

ICNF verilerine göre bu sınırlar içinde bu tarihlerde 2 yangın başladı; toplam 619 ha (uydu 785 ha ölçtü). İki rakam birbirinden çok farklı; tam olarak aynı yangın olmayabilir, bunları yakındaki kayıtlar olarak değerlendirin.

ICNF, farklı bir zamanda veya yerde başlayan her yangını ayrı kaydeder; uydu tek bir yanmış alan görür, bu yüzden bu sayfa onları bir araya getirir. Haritadaki numaralar her birinin nerede başladığını gösterir.

Her biri ne zaman yandı

1 32 ha 2 588 ha
6 Ağu10 Ağu
kasıt yeniden alevlenme
  1. 1 Arcos de Valdevez Eiras 6 Ağustos 2016 · 16:32 32 ha · 6 Ağustos 2016 tarihinde söndürüldü · neden: kasıt
  2. 2 Arcos de Valdevez Mei 8 Ağustos 2016 · 14:13 588 ha · 10 Ağustos 2016 tarihinde söndürüldü · neden: yeniden alevlenme

ICNF verilerine göre toplam: 619 ha, uydu çevresindeki 785 ha'nın % 79'i.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Kurumun operasyonel kaydıdır: yıllık istatistik kapandığında rakamlar değişebilir.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
8 Ağu 33,2 °C 27 % 49 km/h 0,0 mm Yüksek 38
9 Ağu 27,3 °C 39 % 59 km/h 0,0 mm Yüksek 38
10 Ağu 27,7 °C 23 % 52 km/h 0,0 mm Yüksek 35
11 Ağu sonra 28,4 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 32
12 Ağu sonra 29,2 °C 27 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 31
13 Ağu sonra 27,1 °C 29 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 30
14 Ağu sonra 26,3 °C 42 % 22 km/h 0,2 mm Yüksek 25
15 Ağu sonra 25,1 °C 51 % 29 km/h 0,7 mm Orta 17
16 Ağu sonra 21,3 °C 50 % 34 km/h 0,0 mm Orta 18
17 Ağu sonra 20,1 °C 68 % 34 km/h 1,4 mm Düşük 8

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

37,8 FWI ve %27 en düşük nemle başladı; öncesinde: 3 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 27.

Başlangıçta FWI 37,8
En düşük nem 27 %
Yağmursuz gün 3
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Póvoa de Lanhoso yangını, Eylül 2018
181 ha 2 gün FWI 36,9 En düşük nem 27 % 42 km uzakta, 2018

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 4 Eyl tarihinde 3,0 mm.

Akıbetleri

2 gün
medyan süre
443 ha
medyan alan
26 %
1.000 ha’ı geçenler
5,8 mm
bitişteki yağmur (medyan; 27 ikizden 17 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 1,8 kat büyüktü ve 3 gün sürdü (medyan: 2 gün).

27 ikizinden yalnızca 8 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 27 ikizin 10 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,8 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

1,4 mmilk yağmur
17 Ağubitişten 7 gün sonra
59km/h · en sert esinti

10 Ağu tarihinde sona ermiş sayıldı ve 17 Ağu tarihinde 1,4 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 27 ikizden 17, medyan 5,8 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 1 Ağu 2016
Sonra · 17 Ağu 2016

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

11 Ağustos 2016 tarihinde yangının yanındaki hava 65 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 38 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,5 katı.

PM2,5 zirvesi65 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün6 gün
PM10112 µg/m³
6 Ağu8 Ağu10 Ağu12 Ağu
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 58Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Portekiz tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Arcos de Valdevez yangını ne kadar sürdü?
Copernicus 8 Ağustos 2016 ile 10 Ağustos 2016 arasına tarihliyor: ateşli ilk ve son görüntü arasında 3 gün.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 785 hektar (7,8 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi freguesialar yandı?
Yangın 6 freguesia’ya girdi: União das Freguesias de Eiras e Mei (224 ha, 37 %); Sabadim (201 ha, 24 %); Vascões (160 ha, 26 %); Parada (143 ha, 24 %); Senharei (45 ha, 6,0 %); Padroso (13 ha, 1,6 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş União das Freguesias de Eiras e Mei sınırları içinde başladı ve merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 33,2 °C’ye ulaştı, nem %23’e düştü ve rüzgâr 59 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 38 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Portekiz idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 27. Medyan süreleri 2 gün, medyan alanları 443 ha oldu; 26 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 27 ikizinden yalnızca 8 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 27 ikizin 10 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,8 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 58 VIIRS sıcak noktası.
  • ICNF ile karşılaştırma: 619 ha resmi alana karşı sınırdan 785 ha; birbirine yakın, ama çekinceyle.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2015, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication) kaynaklıdır. Freguesia başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.