Gouveia yangınları
Gouveia, Portekiz: 2016’dan beri sayfası olan 13 yangın 15 freguesia’nin 15’sine girdi; bölge içinde 23.372 hektar yandı. En büyüğü Ekim 2017 ayındaki Seia yangınıydı; bölge içinde 12.542 hektar. Bugün yangın tehlikesi: orta (FWI 12).
Yalnızca 100 ha ve üzeri yangınların kaydı vardır: daha küçükler bu sayfadaki listelere ve toplamlara girmez.
Bu rakamlara muhtemelen orman yangını olmayan 1 yakma (tarımsal, mera, sazlık veya planlı) dahil değildir. Listelerde işaretli olarak görünürler.
- yanan hektar
- 23.372ha
- 2016’dan beri
- Bölgenin
- 93%
- 250 km²
- yangın
- 13
- 2016’dan beri
- yangın gören ilçe
- 15
- 15 içinden
- En büyük yangın
- 12.542ha
- Seia · Ekim 2017
- Nüfus
- 11.060
- bin kişi başına 2.113,2 ha yandı
Yangın tehlikesi, bugün ve önümüzdeki günler
Bölge merkezinde FWI, Open-Meteo tahminiyle- Sal 3 Orta 13° · 40 % · 41 km/h
- Çar 4 Orta 12° · 40 % · 26 km/h
- Per 5 Orta 13° · 39 % · 22 km/h
- Cum 6 Çok düşük 13° · 50 % · 21 km/h
- Cmt 7 Çok düşük 14° · 81 % · 26 km/h
- Paz 8 Çok düşük 12° · 92 % · 53 km/h
- Pzt 9 Çok düşük 14° · 94 % · 72 km/h
- Sal 10 Çok düşük 14° · 87 % · 58 km/h
Hangi yangın olduğunu görmek için bir sınıra tıklayın
En çok yanan ilçeler
- Folgosinho 442 nüfus 5.748 ha · 1,1×
- Aldeias e Mangualde da Serra 424 nüfus 2.841 ha · 75 %
- Arcozelo 570 nüfus 2.759 ha · 1,1×
- Gouveia 3.151 nüfus 2.256 ha · 63 %
- Figueiró da Serra e Freixo da Serra 377 nüfus 1.845 ha · 1,5×
- Cativelos 610 nüfus 1.397 ha · 98 %
- São Paio 699 nüfus 1.269 ha · 82 %
- Moimenta da Serra e Vinhó 1.071 nüfus 1.107 ha · 77 %
- Rio Torto e Lagarinhos 745 nüfus 948 ha · 49 %
- Ribamondego 262 nüfus 863 ha · 1,1×
- Vila Cortês da Serra 202 nüfus 847 ha · 77 %
- União das Freguesias de Melo e Nabais 800 nüfus 800 ha · 55 %
Bölgede ne yanıyor
- Çalılık ve geçiş ormanı27 %
- Tarım alanları23 %
- Karışık orman17 %
- Diğer doğal alanlar13 %
- İğne yapraklı orman12 %
- Geniş yapraklı orman5,4 %
- Yapay yüzeyler1,1 %
- Diğer1,1 %
Tekrar tekrar yanan ilçeler
2016’dan beri 100 ha’dan büyük iki veya daha fazla yangın gören ilçeler.
- 7×Arcozelo2.759 ha
- 5×Cativelos1.397 ha
- 5×Ribamondego863 ha
- 5×União das Freguesias de Melo e Nabais800 ha
- 4×São Paio1.269 ha
- 3×Folgosinho5.748 ha
- 3×Gouveia2.256 ha
- 3×Rio Torto e Lagarinhos948 ha
Kayıtlı en büyük yangınlar
- 12.542 haSeia Pamos Da SerraEkim 2017 · 8 gün toplam 19.125 ha’dan
- 3.906 haSerra da Estrela SameiroAğustos 2022 · 18 gün toplam 25.260 ha’dan
- 1.355 haGouveia Arcozelo9 Ağustos 2016 · 1 gün
- 940 haGouveia Vila Cortês da SerraTemmuz 2017 · 1 gün toplam 1.426 ha’dan
- 922 haMangualde Cunha BaixaTemmuz 2017 · 4 gün toplam 1.667 ha’dan
- 918 haGouveia Rio Torto e Lagarinhos8 Ağustos 2016 · 2 gün
- 892 haAbrunhosa-a-VelhaTemmuz 2017 · 2 gün toplam 3.399 ha’dan
- 669 haPombeiro da BeiraEkim 2017 · 10 gün toplam 132.830 ha’dan
Bölge içindeki hektarlar; yangın dışarıda daha fazla yakmış olabilir.
Yıl yıl
| Yıl | yangın | yanan hektar | Yılın en büyüğü |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 | 4.486 | Serra da Estrela 3.906 ha |
| 2020 | 1 | 105 | Gouveia 105 ha |
| 2019 | 1 | 4 | Manteigas (Santa Maria) 4 ha |
| 2017 | 6 | 16.224 | Seia 12.542 ha |
| 2016 | 4 | 2.557 | Gouveia 1.355 ha |
Gouveia tüm yangınları · 14
En yeniden en eskiye. Rakam bölge içindeki alandır; yangın dışarıda daha fazla yaktıysa toplam gösterilir.
- 579 haGouveiaAğustos 2022 · 2 gün
- 3.906 haSerra da Estrela SameiroAğustos 2022 · 18 gün toplam 25.260 ha’dan
- 105 haGouveia RibamondegoTemmuz 2020 · 1 gün
- 4 haManteigas (Santa Maria)Ocak 2019 · muhtemel yakma · sayılmaz · 1 gün toplam 137 ha’dan
- 12.542 haSeia Pamos Da SerraEkim 2017 · 8 gün toplam 19.125 ha’dan
- 669 haPombeiro da BeiraEkim 2017 · 10 gün toplam 132.830 ha’dan
- 259 haGouveia ArcozeloAğustos 2017 · 1 gün
- 922 haMangualde Cunha BaixaTemmuz 2017 · 4 gün toplam 1.667 ha’dan
- 940 haGouveia Vila Cortês da SerraTemmuz 2017 · 1 gün toplam 1.426 ha’dan
- 892 haAbrunhosa-a-VelhaTemmuz 2017 · 2 gün toplam 3.399 ha’dan
- 1.355 haGouveia Arcozelo9 Ağustos 2016 · 1 gün
- 918 haGouveia Rio Torto e Lagarinhos8 Ağustos 2016 · 2 gün
- 181 haGouveia Cativelos8 Ağustos 2016 · 2 gün
- 103 haGouveia União das Freguesias de Melo e Nabais6 Ağustos 2016 · 2 gün
Bu veriler nereden geliyor
Yanık sınırları EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), ilçe sınırları geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication) kaynaklıdır. İlçe başına alanı WorldFires ikisini çakıştırarak hesaplar. Tahmin Open-Meteo’dan (CC BY 4.0).
Burada yananları bana bildir
Bu bölgedeki yeni yangınlar RSS ile: bağlantıyı okuyucunuza yapıştırın, e-posta gerekmez.