Incendii în Resende
Resende, Portugalia: 17 incendii cu pagină au intrat în 9 din cele 11 freguesii ale sale din 2016, cu 5.983 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Resende în septembrie 2024, cu 1.175 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 12).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ 3 arderi care probabil nu au fost incendii de vegetație (agricole, de pășune, de stuf sau prescrise). Apar în liste, marcate.
- hectare arse
- 5.983ha
- Din 2016
- Din județ
- 47%
- 127 km²
- incendii
- 17
- Din 2016
- comune cu foc
- 9
- din 11
- Cel mai mare incendiu
- 1.175ha
- Resende · septembrie 2024
- Locuitori
- 10.051
- 595,3 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- mar. 3 Moderat 12° · 46 % · 48 km/h
- mie. 4 Moderat 11° · 39 % · 41 km/h
- joi 5 Scăzut 13° · 40 % · 19 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 11° · 55 % · 33 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 16° · 73 % · 35 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 14° · 82 % · 52 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 16° · 87 % · 82 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 13° · 94 % · 71 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Ovadas e Panchora 283 loc. 1.846 ha · 77 %
- São Martinho de Mouros 1.333 loc. 1.076 ha · 75 %
- Felgueiras e Feirão 364 loc. 886 ha · 67 %
- Barrô 595 loc. 693 ha · 69 %
- Paus 421 loc. 419 ha · 31 %
- Freigil e Miomães 678 loc. 396 ha · 53 %
- Anreade e São Romão de Arego 1.348 loc. 386 ha · 39 %
- Cárquere 746 loc. 317 ha · 42 %
- São Cipriano 670 loc. 316 ha · 47 %
Ce arde în județ
- Alte terenuri naturale61 %
- Tufărișuri și tranziție18 %
- Terenuri agricole16 %
- Pădure mixtă2,0 %
- Conifere1,5 %
- Foioase1,4 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 11×Ovadas e Panchora1.846 ha
- 6×Felgueiras e Feirão886 ha
- 5×Paus419 ha
- 4×Barrô693 ha
- 3×São Martinho de Mouros1.076 ha
- 2×Freigil e Miomães396 ha
- 2×Anreade e São Romão de Arego386 ha
- 2×Cárquere317 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 1.175 haResende Pausseptembrie 2024 · 3 zile din 1.783 ha în total
- 925 haFreigil e Miomãesseptembrie 2024 · 4 zile din 2.406 ha în total
- 864 haGosendeoctombrie 2017 · 3 zile din 1.623 ha în total
- 751 haResende Ovadas e Panchora20 august 2017 · 2 zile
- 737 haResende Cárquere9 august 2016 · 3 zile
- 484 haResende São Martinho de Mouros17 august 2017 · 5 zile din 571 ha în total
- 269 haOvadas e Panchoraaprilie 2026 · 3 zile din 296 ha în total
- 244 haResende Penajoia10 august 2016 · 4 zile din 694 ha în total
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 3 | 349 | Ovadas e Panchora 269 ha |
| 2024 | 2 | 2.101 | Resende 1.175 ha |
| 2022 | 1 | 125 | Resende 125 ha |
| 2021 | 1 | 116 | Ovadas e Panchora 116 ha |
| 2019 | 1 | 119 | Ovadas e Panchora 119 ha |
| 2017 | 4 | 2.143 | Gosende 864 ha |
| 2016 | 8 | 1.382 | Resende 737 ha |
Toate incendiile din Resende · 20
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 79 haBarrôseptembrie 2026 · 2 zile din 132 ha în total
- 1 haLamego Bigorne, Magueija e Pretaroucaaugust 2026 · 1 zi din 176 ha în total
- 269 haOvadas e Panchoraaprilie 2026 · 3 zile din 296 ha în total
- 1.175 haResende Pausseptembrie 2024 · 3 zile din 1.783 ha în total
- 925 haFreigil e Miomãesseptembrie 2024 · 4 zile din 2.406 ha în total
- 125 haResende Ovadas e Panchoraianuarie 2022 · 2 zile
- 116 haOvadas e Panchoraianuarie 2021 · ardere probabilă · nu se numără · 3 zile din 140 ha în total
- 119 haOvadas e Panchoraianuarie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 864 haGosendeoctombrie 2017 · 3 zile din 1.623 ha în total
- 751 haResende Ovadas e Panchora20 august 2017 · 2 zile
- 484 haResende São Martinho de Mouros17 august 2017 · 5 zile din 571 ha în total
- 44 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires10 august 2017 · 4 zile din 235 ha în total
- 116 haFelgueiras e Feirãonoiembrie 2016 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 1 haPenudeoctombrie 2016 · 1 zi din 144 ha în total
- 1 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires10 octombrie 2016 · 2 zile din 513 ha în total
- 95 haResende Ovadas e Panchora16 august 2016 · 8 zile din 101 ha în total
- 244 haResende Penajoia10 august 2016 · 4 zile din 694 ha în total
- 737 haResende Cárquere9 august 2016 · 3 zile
- 3 haCinfães Oliveira do Douro8 august 2016 · 3 zile din 974 ha în total
- 186 haSão Martinho de Mourosaugust 2016 · 1 zi din 253 ha în total
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.