Incendii în Melgaço
Melgaço, Portugalia: 10 incendii cu pagină au intrat în 11 din cele 13 freguesii ale sale din 2016, cu 3.948 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Melgaço în octombrie 2017, cu 983 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 14).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ 4 arderi care probabil nu au fost incendii de vegetație (agricole, de pășune, de stuf sau prescrise); o fișă provizorie, văzută doar prin focare termice și încă fără perimetru. Apar în liste, marcate.
- hectare arse
- 3.948ha
- Din 2016
- Din județ
- 17%
- 230 km²
- incendii
- 10
- Din 2016
- freguesii cu foc
- 11
- din 13
- Cel mai mare incendiu
- 983ha
- Melgaço · octombrie 2017
- Locuitori
- 6.062
- 651,3 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- joi 5 Moderat 12° · 42 % · 24 km/h
- vin. 6 Moderat 14° · 42 % · 31 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 16° · 73 % · 37 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 18° · 55 % · 55 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 14° · 80 % · 81 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 13° · 97 % · 79 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 12° · 96 % · 66 km/h
- joi 12 Foarte scăzut 12° · 93 % · 55 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Freguesiile care au ars cel mai mult
- Castro Laboreiro e Lamas de Mouro 503 loc. 1.309 ha · 12 %
- São Paio 561 ha · 56 %
- União das Freguesias de Vila e Roussas 2.300 loc. 536 ha · 47 %
- Gave 180 loc. 523 ha · 28 %
- Parada do Monte e Cubalhão 477 loc. 226 ha · 7,6 %
- Cristoval 422 loc. 176 ha · 32 %
- Penso 445 loc. 151 ha · 17 %
- União das Freguesias de Chaviães e Paços 559 loc. 151 ha · 18 %
- Fiães 112 ha · 9,8 %
- Cousso 239 loc. 109 ha · 15 %
- Paderne 94 ha · 7,2 %
Ce arde în județ
- Alte terenuri naturale71 %
- Tufărișuri și tranziție20 %
- Foioase4,1 %
- Pădure mixtă2,4 %
- Terenuri agricole1,7 %
- Conifere1,0 %
Freguesii care ard iar și iar
Freguesii cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 4×Castro Laboreiro e Lamas de Mouro1.309 ha
- 3×União das Freguesias de Vila e Roussas536 ha
- 3×Penso151 ha
- 3×Fiães112 ha
- 2×São Paio561 ha
- 2×Parada do Monte e Cubalhão226 ha
- 2×União das Freguesias de Chaviães e Paços151 ha
- 2×Cousso109 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 983 haMelgaço Parada do Monte e Cubalhãooctombrie 2017 · 1 zi
- 890 haArcos de Valdevez Gavieira3 august 2016 · 13 zile
- 719 haTangilseptembrie 2016 · 7 zile
- 383 haMelgaço Cristovalaugust 2017 · 2 zile
- 351 haMelgaço Castro Laboreiro e Lamas de Mouroseptembrie 2024 · 2 zile
- 200 haFiãesnoiembrie 2020 · 3 zile
- 189 haMelgaço Coussooctombrie 2023 · 1 zi
- 103 haMelgaço Pensoseptembrie 2020 · 1 zi
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1 | 351 | Melgaço 351 ha |
| 2023 | 3 | 319 | Melgaço 189 ha |
| 2020 | 2 | 303 | Fiães 200 ha |
| 2017 | 2 | 1.366 | Melgaço 983 ha |
| 2016 | 2 | 1.609 | Arcos de Valdevez 890 ha |
Toate incendiile din Melgaço · 15
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 168 haCastro Laboreiro e Lamas de Mourooctombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 2 zile
- 129 haSão Paiodecembrie 2024 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
- 351 haMelgaço Castro Laboreiro e Lamas de Mouroseptembrie 2024 · 2 zile
- 62 haMonção Pensooctombrie 2023 · 1 zi
- 189 haMelgaço Coussooctombrie 2023 · 1 zi
- 68 haMelgaço Gavieirafebruarie 2023 · 1 zi
- 200 haFiãesnoiembrie 2020 · 3 zile
- 103 haMelgaço Pensoseptembrie 2020 · 1 zi
- 140 haCastro Laboreiro e Lamas de Mouroianuarie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 983 haMelgaço Parada do Monte e Cubalhãooctombrie 2017 · 1 zi
- 383 haMelgaço Cristovalaugust 2017 · 2 zile
- 146 haCastro Laboreiro e Lamas de Mouroaprilie 2017 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 131 haCastro Laboreiro e Lamas de Mouronoiembrie 2016 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
- 719 haTangilseptembrie 2016 · 7 zile
- 890 haArcos de Valdevez Gavieira3 august 2016 · 13 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele freguesiei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.