Incendii în Laikipia
Laikipia, Kenya: 15 incendii cu pagină au intrat în 4 din cele 4 circumscripții ale sale din 2016, cu 36.820 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Laikipia East în ianuarie 2021, cu 8.389 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 5).
Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 36.820ha
- Din 2016
- Din județ
- 3,8%
- 9.749 km²
- incendii
- 15
- Din 2016
- comune cu foc
- 4
- din 4
- Cel mai mare incendiu
- 8.389ha
- Laikipia East · ianuarie 2021
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 31 Foarte scăzut 24° · 47 % · 34 km/h
- dum. 1 Foarte scăzut 24° · 43 % · 38 km/h
- lun. 2 Scăzut 25° · 40 % · 34 km/h
- mar. 3 Moderat 26° · 34 % · 39 km/h
- mie. 4 Moderat 28° · 30 % · 36 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 24° · 56 % · 42 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 26° · 43 % · 39 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 25° · 56 % · 41 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Laikipia East 19.704 ha · 6,1 %
- Kieni 8.870 ha · 4,9 %
- Laikipia West 4.461 ha · 3,2 %
- Laikipia North 3.785 ha · 0,8 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 7×Laikipia East19.704 ha
- 5×Kieni8.870 ha
- 2×Laikipia West4.461 ha
- 2×Laikipia North3.785 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 8.389 haLaikipia Eastianuarie 2021 · 7 zile
- 6.162 haLaikipia Eastfebruarie 2019 · 6 zile
- 3.953 haKieni7 februarie 2023 · 12 zile din 5.107 ha în total
- 3.712 haLaikipia Northmartie 2021 · 3 zile
- 3.433 haLaikipia Westfebruarie 2025 · 5 zile
- 2.384 haKieniianuarie 2017 · 8 zile din 7.430 ha în total
- 1.928 haLaikipia Eastfebruarie 2021 · 1 zi
- 1.642 haLaikipia Eastianuarie 2019 · 2 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2 | 4.461 | Laikipia West 3.433 ha |
| 2023 | 3 | 5.499 | Kieni 3.953 ha |
| 2021 | 4 | 15.200 | Laikipia East 8.389 ha |
| 2020 | 1 | 129 | Baringo South 129 ha |
| 2019 | 3 | 8.791 | Laikipia East 6.162 ha |
| 2017 | 2 | 2.741 | Kieni 2.384 ha |
Toate incendiile din Laikipia · 15
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.027 haLaikipia Westmartie 2025 · 2 zile
- 3.433 haLaikipia Westfebruarie 2025 · 5 zile
- 388 haNdaragwafebruarie 2023 · 3 zile din 1.061 ha în total
- 3.953 haKieni7 februarie 2023 · 12 zile din 5.107 ha în total
- 1.159 haKieni6 februarie 2023 · 9 zile din 4.665 ha în total
- 3.712 haLaikipia Northmartie 2021 · 3 zile
- 1.172 haLaikipia Eastmartie 2021 · 6 zile
- 1.928 haLaikipia Eastfebruarie 2021 · 1 zi
- 8.389 haLaikipia Eastianuarie 2021 · 7 zile
- 129 haBaringo Southdecembrie 2020 · 2 zile din 2.646 ha în total
- 987 haKienimartie 2019 · 2 zile
- 6.162 haLaikipia Eastfebruarie 2019 · 6 zile
- 1.642 haLaikipia Eastianuarie 2019 · 2 zile
- 357 haBaringo Southmartie 2017 · 16 zile din 1.022 ha în total
- 2.384 haKieniianuarie 2017 · 8 zile din 7.430 ha în total
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/RCMRD GeoPortal, Africa GeoPortal (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.