Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Yalinga, 30 decembrie 2022 Yalinga

Stins · ultima detecție 27 ian. 2023, 11:20 UTC

Focul a pornit pe 30 decembrie 2022 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 29 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 51.407 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 26-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 301 cu pagină). Al 11-lea din Republica Centrafricană în 2022, din 93.

Suprafață arsă
51.407ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
29de zile
30 dec. 2022 – 27 ian. 2023
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
30 dec.
2022
Focare termice
2.785
într-un singur focar: 118 MW
Pericol la început
47
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
713MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 30 dec.27 ian.
27 ian. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

30 dec. 2022 · 1.373 MW · 120 31 dec. 2022 · 443 MW · 46 1 ian. 2023 · 493 MW · 78 2 ian. 2023 · 1.035 MW · 56 3 ian. 2023 · 502 MW · 48 4 ian. 2023 · 1.185 MW · 89 5 ian. 2023 · 2.050 MW · 284 6 ian. 2023 · 950 MW · 282 7 ian. 2023 · 884 MW · 105 8 ian. 2023 · 462 MW · 59 9 ian. 2023 · 370 MW · 75 10 ian. 2023 · 597 MW · 98 11 ian. 2023 · 992 MW · 124 12 ian. 2023 · 227 MW · 54 13 ian. 2023 · 805 MW · 112 14 ian. 2023 · 650 MW · 92 15 ian. 2023 · 1.314 MW · 159 16 ian. 2023 · 897 MW · 134 17 ian. 2023 · 565 MW · 161 18 ian. 2023 · 422 MW · 61 19 ian. 2023 · 1.840 MW · 152 20 ian. 2023 · 1.082 MW · 129 21 ian. 2023 · 233 MW · 59 22 ian. 2023 · 131 MW · 74 23 ian. 2023 · 438 MW · 54 24 ian. 2023 · 316 MW · 43 25 ian. 2023 · 341 MW · 24 26 ian. 2023 · 42 MW · 6 27 ian. 2023 · 35 MW · 7
30 dec. 5 ian. 11 ian. 17 ian. 23 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
45km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

99 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 36.571 ha în 2016, 12.587 ha în 2017, 38.194 ha în 2018, 5.207 ha în 2019, 34.439 ha în 2020, 23.631 ha în 2021, 28.469 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 50.970 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 2,2 ori mai mare decât cea pe care o are București (514 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    51.799 ha a ajuns pe 30 dec.
    1,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 30 % din suprafața din Republica Centrafricană

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
30 dec. 33,7 °C 18 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
31 dec. 34,3 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
1 ian. 34,4 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 52
2 ian. 34,7 °C 16 % 45 km/h 0,0 mm Extrem 54
3 ian. 34,7 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 52
4 ian. 34,5 °C 19 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 52
5 ian. 34,3 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 52
6 ian. 34,8 °C 14 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 51
7 ian. 34,8 °C 13 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 52
8 ian. 34,6 °C 14 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
9 ian. 35,3 °C 11 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 52
10 ian. 34,5 °C 11 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
11 ian. 34,4 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 52
12 ian. 34,1 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
13 ian. 34,5 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
14 ian. 34,7 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 52
15 ian. 34,1 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 52
16 ian. 35,1 °C 12 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 54
17 ian. 35,3 °C 11 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 55
18 ian. 35,4 °C 11 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 56
19 ian. 36,0 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 55
20 ian. 36,5 °C 12 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 56
21 ian. 36,6 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 52
22 ian. 36,3 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 53
23 ian. 35,5 °C 10 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
24 ian. 37,2 °C 8 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 56
25 ian. 35,6 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 52
26 ian. 36,5 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 52
27 ian. 37,3 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
28 ian. după 36,4 °C 11 % 24 km/h 0,0 mm Extrem 51
29 ian. după 36,7 °C 10 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
30 ian. după 35,7 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 52
31 ian. după 36,4 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 52
1 feb. după 36,8 °C 11 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 51
2 feb. după 35,7 °C 12 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 60
3 feb. după 35,5 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
4 feb. după 37,0 °C 7 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 58
5 feb. după 37,4 °C 8 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 57
6 feb. după 37,8 °C 8 % 24 km/h 0,0 mm Extrem 56

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 47,4 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 25.

FWI la pornire 47,4
Umiditate minimă 18 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Ouadda, februarie 2019
5.501 ha 8 zile FWI 47,0 Umiditate min. 18 % la 226 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
6.695 ha
suprafață mediană
32 %
au trecut de 10.000 ha
1,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 2 din 25)

A fost de 7,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 29 de zile, față de 11 zile.

Doar 1 din cei 25 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 23 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
45km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 27 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 2 din 25, cu o mediană de 1,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 23 dec. 2022
După · 3 feb. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 8 ianuarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 164 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 65: de 4,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5164 µg/m³
Zile peste prag34 de zile
PM10234 µg/m³
Grosime optică1,95
28 dec.4 ian.11 ian.18 ian.25 ian.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 2.785Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
GWIS (Copernicus) îl datează între 30 decembrie 2022 și 27 ianuarie 2023: 29 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 51.407 hectare (514,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yalinga (51.799 ha, 1,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,3 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 56, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 25. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 6.695 ha; 32 % au trecut de 10.000 ha. Doar 1 din cei 25 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 23 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 2.785 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.