Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · →

Incendiul de la Yalinga, 23 decembrie 2018 Yalinga, Rafaï

Stins · ultima detecție 3 feb. 2019, 12:21 UTC

Focul a pornit pe 23 decembrie 2018 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 43 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 267.715 hectare, împărțit între 2 comune.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Este al 3-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 373 cu pagină). Cel mai mare din Republica Centrafricană în 2018, din 83.

Compară cu…
Suprafață arsă
267.715ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
43de zile
23 dec. 2018 – 3 feb. 2019
Comune afectate
2
subprefecturi
A început pe
23 dec.
2018
Focare termice
11.958
într-un singur focar: 398 MW
Pericol la început
53
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
2,3GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 23 dec.3 feb.
3 feb. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

23 dec. 2018 · 85 MW · 14 24 dec. 2018 · 1.066 MW · 55 25 dec. 2018 · 1.332 MW · 59 26 dec. 2018 · 1.640 MW · 150 27 dec. 2018 · 407 MW · 21 28 dec. 2018 · 1.981 MW · 80 29 dec. 2018 · 1.469 MW · 141 30 dec. 2018 · 4.051 MW · 265 31 dec. 2018 · 1.776 MW · 291 1 ian. 2019 · 198 MW · 114 2 ian. 2019 · 3.285 MW · 455 3 ian. 2019 · 6.850 MW · 573 4 ian. 2019 · 2.839 MW · 476 5 ian. 2019 · 3.661 MW · 672 6 ian. 2019 · 6.846 MW · 1107 7 ian. 2019 · 2.960 MW · 402 8 ian. 2019 · 2.346 MW · 450 9 ian. 2019 · 3.801 MW · 597 10 ian. 2019 · 3.269 MW · 665 11 ian. 2019 · 6.522 MW · 1042 12 ian. 2019 · 3.913 MW · 634 13 ian. 2019 · 4.715 MW · 321 14 ian. 2019 · 1.123 MW · 129 15 ian. 2019 · 2.570 MW · 335 16 ian. 2019 · 3.956 MW · 525 17 ian. 2019 · 1.474 MW · 220 18 ian. 2019 · 546 MW · 151 19 ian. 2019 · 1.340 MW · 137 20 ian. 2019 · 4.627 MW · 234 21 ian. 2019 · 4.320 MW · 282 22 ian. 2019 · 4.894 MW · 541 23 ian. 2019 · 1.181 MW · 239 24 ian. 2019 · 1.901 MW · 191 25 ian. 2019 · 847 MW · 126 26 ian. 2019 · 722 MW · 46 27 ian. 2019 · 691 MW · 113 28 ian. 2019 · 22 MW · 3 30 ian. 2019 · 20 MW · 2 31 ian. 2019 · 155 MW · 20 1 feb. 2019 · 267 MW · 70 2 feb. 2019 · 43 MW · 7 3 feb. 2019 · 7 MW · 3
23 dec. 29 dec. 3 ian. 4 ian. 10 ian. 16 ian. 22 ian. 28 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
40km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 48 de zile când a început.

Zona mai arsese

79 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 125.112 ha în 2016, 148.728 ha în 2017, 76.291 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 212.700 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

20 km
A ars o suprafață de 11,4 ori mai mare decât cea pe care o are București (2.677 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    264.501 ha a ajuns pe 23 dec.
    6,4 %
  2. 4.495 ha a ajuns pe 24 dec.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,56 ha
Locuitori≈ 100

În perimetru se aflau aproximativ 0,56 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 dec. 34,0 °C 16 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 53
24 dec. 34,1 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
25 dec. 34,9 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
26 dec. 35,7 °C 18 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
27 dec. 36,2 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
28 dec. 35,2 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
29 dec. 34,9 °C 18 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
30 dec. 35,3 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 51
31 dec. 34,4 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 51
1 ian. 34,9 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
2 ian. 36,6 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
3 ian. 35,6 °C 17 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 54
4 ian. 36,3 °C 15 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 54
5 ian. 36,6 °C 15 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 54
6 ian. 35,7 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
7 ian. 35,0 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
8 ian. 34,8 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
9 ian. 34,9 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 52
10 ian. 35,8 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 50
11 ian. 37,2 °C 14 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 52
12 ian. 37,7 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 52
13 ian. 37,8 °C 13 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
14 ian. 34,4 °C 25 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
15 ian. 34,8 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
16 ian. 35,1 °C 26 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
17 ian. 35,5 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 52
18 ian. 35,7 °C 11 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 50
19 ian. 36,6 °C 11 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
20 ian. 37,0 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 50
21 ian. 37,2 °C 9 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
22 ian. 37,3 °C 9 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
23 ian. 37,2 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 52
24 ian. 37,8 °C 9 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 51
25 ian. 37,5 °C 14 % 23 km/h 0,0 mm Extrem 50
26 ian. 36,9 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
27 ian. 34,8 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
28 ian. 35,9 °C 18 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
29 ian. 36,3 °C 20 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
30 ian. 36,3 °C 16 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
31 ian. 37,7 °C 13 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 52
1 feb. 37,8 °C 14 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 54
2 feb. 38,1 °C 14 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
3 feb. 37,8 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
4 feb. după 37,4 °C 16 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
5 feb. după 37,2 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 52
6 feb. după 36,6 °C 22 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 52
7 feb. după 37,4 °C 11 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
8 feb. după 37,5 °C 11 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
9 feb. după 37,7 °C 14 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 56
10 feb. după 38,0 °C 15 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 58
11 feb. după 35,8 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 58
12 feb. după 36,9 °C 12 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
13 feb. după 38,2 °C 10 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 dec. 2018
După · 10 feb. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 11.958Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 23 decembrie 2018 și 3 februarie 2019 (43 de zile). Perimetrul îl datează între 28 decembrie 2018 și 27 ianuarie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 267.715 hectare (2.677,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Yalinga (264.501 ha, 6,4 %); Rafaï (4.495 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,1 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 28 ianuarie 2019 → 3 februarie 2019.
  2. Data de început: 24 decembrie 2018 → 23 decembrie 2018.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 8 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 decembrie 2018 – 27 ianuarie 2019. 11.958 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.