Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Yalinga, 26 decembrie 2022 Yalinga

Stins · ultima detecție 29 ian. 2023, 12:23 UTC

Focul a pornit pe 26 decembrie 2022 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 35 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 77.270 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 17-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 301 cu pagină). Al 6-lea din Republica Centrafricană în 2022, din 93.

Suprafață arsă
77.270ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
35de zile
26 dec. 2022 – 29 ian. 2023
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
26 dec.
2022
Focare termice
3.081
într-un singur focar: 85 MW
Pericol la început
53
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
545MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 26 dec.29 ian.
29 ian. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

26 dec. 2022 · 23 MW · 3 27 dec. 2022 · 89 MW · 5 28 dec. 2022 · 233 MW · 48 29 dec. 2022 · 446 MW · 71 30 dec. 2022 · 766 MW · 114 31 dec. 2022 · 466 MW · 82 1 ian. 2023 · 499 MW · 67 2 ian. 2023 · 515 MW · 49 3 ian. 2023 · 254 MW · 52 4 ian. 2023 · 494 MW · 72 5 ian. 2023 · 872 MW · 124 6 ian. 2023 · 1.112 MW · 293 7 ian. 2023 · 1.413 MW · 144 8 ian. 2023 · 704 MW · 87 9 ian. 2023 · 177 MW · 30 10 ian. 2023 · 200 MW · 60 11 ian. 2023 · 191 MW · 69 12 ian. 2023 · 242 MW · 53 13 ian. 2023 · 690 MW · 89 14 ian. 2023 · 503 MW · 75 15 ian. 2023 · 333 MW · 38 16 ian. 2023 · 773 MW · 114 17 ian. 2023 · 368 MW · 133 18 ian. 2023 · 953 MW · 149 19 ian. 2023 · 550 MW · 66 20 ian. 2023 · 634 MW · 92 21 ian. 2023 · 698 MW · 104 22 ian. 2023 · 1.835 MW · 332 23 ian. 2023 · 134 MW · 87 24 ian. 2023 · 549 MW · 76 25 ian. 2023 · 473 MW · 47 26 ian. 2023 · 791 MW · 101 27 ian. 2023 · 660 MW · 97 28 ian. 2023 · 427 MW · 55 29 ian. 2023 · 7 MW · 3
26 dec. 2 ian. 9 ian. 16 ian. 22 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
44km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 44 de zile când a început.

Zona mai arsese

97 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 57.168 ha în 2016, 31.272 ha în 2017, 45.789 ha în 2018, 25.728 ha în 2019, 104.660 ha în 2020, 11.399 ha în 2021, 25.118 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 74.606 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 3,3 ori mai mare decât cea pe care o are București (773 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    78.412 ha a ajuns pe 26 dec.
    1,9 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 42 % din suprafața din Republica Centrafricană

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
26 dec. 33,9 °C 13 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 53
27 dec. 32,8 °C 13 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 54
28 dec. 33,3 °C 14 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 51
29 dec. 34,3 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 51
30 dec. 34,4 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 50
31 dec. 35,2 °C 18 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
1 ian. 35,0 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 55
2 ian. 35,4 °C 16 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 56
3 ian. 35,5 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 55
4 ian. 35,3 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 56
5 ian. 35,0 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 55
6 ian. 35,5 °C 15 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 54
7 ian. 35,4 °C 13 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 54
8 ian. 35,2 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 51
9 ian. 35,9 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 54
10 ian. 35,2 °C 11 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 50
11 ian. 35,0 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
12 ian. 34,6 °C 13 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
13 ian. 35,1 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 50
14 ian. 35,3 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 53
15 ian. 34,8 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
16 ian. 35,8 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 56
17 ian. 36,0 °C 11 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 56
18 ian. 36,0 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 55
19 ian. 36,7 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 56
20 ian. 37,2 °C 12 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 57
21 ian. 36,9 °C 11 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 50
22 ian. 36,9 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
23 ian. 36,2 °C 11 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 51
24 ian. 37,9 °C 8 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 56
25 ian. 36,2 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 52
26 ian. 37,0 °C 14 % 23 km/h 0,0 mm Extrem 51
27 ian. 38,0 °C 10 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 55
28 ian. 36,8 °C 12 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 52
29 ian. 36,7 °C 12 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
30 ian. după 35,9 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 51
31 ian. după 36,7 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 51
1 feb. după 37,0 °C 14 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
2 feb. după 36,3 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 56
3 feb. după 36,2 °C 9 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 53
4 feb. după 37,7 °C 7 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 57
5 feb. după 38,1 °C 8 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 57
6 feb. după 38,1 °C 8 % 24 km/h 0,0 mm Extrem 57
7 feb. după 36,6 °C 8 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 58
8 feb. după 36,6 °C 8 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 65

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 52,6 și o umiditate minimă de 13 %; înainte: 44 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 61.

FWI la pornire 52,6
Umiditate minimă 13 %
Zile fără ploaie 44
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Yalinga, ianuarie 2018
7.801 ha 15 zile FWI 51,7 Umiditate min. 13 % la 64 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

13 zile
durată mediană
7.094 ha
suprafață mediană
30 %
au trecut de 10.000 ha
1,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 2 din 61)

A fost de 10,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 35 de zile, față de 13 zile.

Doar 1 din cei 61 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 59 din 61 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 29 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 2 din 61, cu o mediană de 1,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 19 dec. 2022
După · 5 feb. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 22 ianuarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 128 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 66: de 4,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5128 µg/m³
Zile peste prag35 de zile
PM10184 µg/m³
Grosime optică1,43
26 dec.3 ian.11 ian.19 ian.27 ian.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 3.081Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 26 decembrie 2022 și 29 ianuarie 2023 (35 de zile). Perimetrul îl datează între 28 decembrie 2022 și 28 ianuarie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 77.270 hectare (772,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yalinga (78.412 ha, 1,9 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,0 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 61. Durata lor mediană a fost de 13 zile, iar suprafața mediană de 7.094 ha; 30 % au trecut de 10.000 ha. Doar 1 din cei 61 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 59 din 61 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 28 ianuarie 2023 → 29 ianuarie 2023.
  2. Data de început: 28 decembrie 2022 → 26 decembrie 2022.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 6 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 decembrie 2022 – 28 ianuarie 2023. 3.081 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.