Incendiul de la Yalinga, 12 ianuarie 2020 Yalinga, Rafaï
Focul a pornit pe 12 ianuarie 2020 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 45 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 114.388 hectare, împărțit între 2 comune.
Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.
Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:
Este al 14-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 373 cu pagină). Al 7-lea din Republica Centrafricană în 2020, din 101.
Compară cu…
- Suprafață arsă
- 114.388ha
- perimetru GWIS (Copernicus)
- Durată
- 45de zile
- 12 ian. 2020 – 25 feb. 2020
- Comune afectate
- 2
- subprefecturi
- A început pe
- 12 ian.
- 2020
- Focare termice
- 4.359
- într-un singur focar: 202 MW
- Pericol la început
- 51
- Extrem · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 663MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 27 de zile când a început.
Zona mai arsese
93 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 81.341 ha în 2016, 44.214 ha în 2017, 70.073 ha în 2018, 47.069 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 106.495 ha care arseseră deja.
- 37.151 ha Incendiul de la Yalinga, decembrie 2018 267.715 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 28.088 ha Incendiul de la Yalinga, ianuarie 2017 45.164 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 24.214 ha Incendiul de la Yalinga, ianuarie 2018 30.294 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 23.085 ha Incendiul de la Yalinga, decembrie 2016 26.580 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 16.882 ha Incendiul de la Yalinga, decembrie 2018 45.359 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 12.653 ha Incendiul de la Yalinga, ianuarie 2016 15.020 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 12.382 ha Incendiul de la Yalinga, ianuarie 2018 37.364 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 11.822 ha Incendiul de la Yalinga, ianuarie 2016 15.214 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Yalinga a început aici114.725 ha a ajuns pe 12 ian.2,8 %
-
166 ha a ajuns pe 12 ian.0,0 %
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 ian. | 33,0 °C | 10 % | 33 km/h | 0,0 mm | Extrem 51 |
| 13 ian. | 34,1 °C | 9 % | 31 km/h | 0,0 mm | Extrem 50 |
| 14 ian. | 35,7 °C | 11 % | 34 km/h | 0,0 mm | Extrem 51 |
| 15 ian. | 37,5 °C | 12 % | 31 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 16 ian. | 38,2 °C | 11 % | 35 km/h | 0,0 mm | Extrem 52 |
| 17 ian. | 37,3 °C | 13 % | 31 km/h | 0,0 mm | Extrem 51 |
| 18 ian. | 35,8 °C | 12 % | 36 km/h | 0,0 mm | Extrem 54 |
| 19 ian. | 34,7 °C | 14 % | 28 km/h | 0,0 mm | Extrem 55 |
| 20 ian. | 35,2 °C | 13 % | 39 km/h | 0,0 mm | Extrem 58 |
| 21 ian. | 35,0 °C | 12 % | 43 km/h | 0,0 mm | Extrem 61 |
| 22 ian. | 34,3 °C | 10 % | 42 km/h | 0,0 mm | Extrem 60 |
| 23 ian. | 33,1 °C | 10 % | 43 km/h | 0,0 mm | Extrem 62 |
| 24 ian. | 33,2 °C | 10 % | 41 km/h | 0,0 mm | Extrem 61 |
| 25 ian. | 34,0 °C | 10 % | 41 km/h | 0,0 mm | Extrem 60 |
| 26 ian. | 34,7 °C | 13 % | 41 km/h | 0,0 mm | Extrem 61 |
| 27 ian. | 35,8 °C | 13 % | 40 km/h | 0,0 mm | Extrem 60 |
| 28 ian. | 36,5 °C | 12 % | 35 km/h | 0,0 mm | Extrem 56 |
| 29 ian. | 36,5 °C | 9 % | 33 km/h | 0,0 mm | Extrem 57 |
| 30 ian. | 36,8 °C | 9 % | 35 km/h | 0,0 mm | Extrem 58 |
| 31 ian. | 35,3 °C | 10 % | 30 km/h | 0,0 mm | Extrem 53 |
| 1 feb. | 35,2 °C | 11 % | 33 km/h | 0,0 mm | Extrem 54 |
| 2 feb. | 35,4 °C | 12 % | 32 km/h | 0,0 mm | Extrem 54 |
| 3 feb. | 36,3 °C | 13 % | 27 km/h | 0,0 mm | Extrem 52 |
| 4 feb. | 36,8 °C | 11 % | 33 km/h | 0,0 mm | Extrem 55 |
| 5 feb. | 35,3 °C | 22 % | 27 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 45 |
| 6 feb. | 34,4 °C | 25 % | 23 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 7 feb. | 37,4 °C | 12 % | 42 km/h | 0,0 mm | Extrem 54 |
| 8 feb. | 38,9 °C | 10 % | 45 km/h | 0,0 mm | Extrem 61 |
| 9 feb. | 37,3 °C | 10 % | 42 km/h | 0,0 mm | Extrem 62 |
| 10 feb. | 36,8 °C | 11 % | 41 km/h | 0,0 mm | Extrem 61 |
| 11 feb. | 36,1 °C | 12 % | 42 km/h | 0,0 mm | Extrem 61 |
| 12 feb. | 34,7 °C | 11 % | 37 km/h | 0,0 mm | Extrem 61 |
| 13 feb. | 36,1 °C | 10 % | 37 km/h | 0,0 mm | Extrem 59 |
| 14 feb. | 37,5 °C | 10 % | 37 km/h | 0,0 mm | Extrem 58 |
| 15 feb. | 38,1 °C | 11 % | 33 km/h | 0,0 mm | Extrem 56 |
| 16 feb. | 39,0 °C | 11 % | 44 km/h | 0,0 mm | Extrem 63 |
| 17 feb. | 37,3 °C | 24 % | 29 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 46 |
| 18 feb. | 36,1 °C | 29 % | 30 km/h | 1,1 mm | Ridicat 33 |
| 19 feb. | 37,0 °C | 24 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 20 feb. | 37,3 °C | 16 % | 33 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 46 |
| 21 feb. | 37,7 °C | 11 % | 38 km/h | 0,0 mm | Extrem 55 |
| 22 feb. | 38,8 °C | 10 % | 44 km/h | 0,0 mm | Extrem 60 |
| 23 feb. | 36,2 °C | 9 % | 40 km/h | 0,0 mm | Extrem 60 |
| 24 feb. | 39,2 °C | 9 % | 33 km/h | 0,0 mm | Extrem 55 |
| 25 feb. | 36,9 °C | 10 % | 36 km/h | 0,0 mm | Extrem 58 |
| 26 feb. după | 36,9 °C | 11 % | 32 km/h | 0,0 mm | Extrem 59 |
| 27 feb. după | 39,0 °C | 9 % | 36 km/h | 0,0 mm | Extrem 59 |
| 28 feb. după | 39,6 °C | 8 % | 41 km/h | 0,0 mm | Extrem 61 |
| 29 feb. după | 39,2 °C | 11 % | 39 km/h | 0,0 mm | Extrem 63 |
| 1 mar. după | 39,1 °C | 9 % | 27 km/h | 0,0 mm | Extrem 53 |
| 2 mar. după | 35,3 °C | 25 % | 27 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 3 mar. după | 37,9 °C | 13 % | 22 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 4 mar. după | 38,1 °C | 18 % | 24 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 45 |
| 5 mar. după | 38,5 °C | 18 % | 21 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 46 |
| 6 mar. după | 39,1 °C | 16 % | 26 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 47 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Tabelul detecțiilor · 4.359Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Yalinga?
- Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 12 ianuarie 2020 și 25 februarie 2020 (45 de zile). Perimetrul îl datează între 19 ianuarie 2020 și 23 februarie 2020.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 114.388 hectare (1.143,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 2 comune: Yalinga (114.725 ha, 2,8 %); Rafaï (166 ha, 0,0 %).
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 39,2 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 63, clasa Extrem.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
- Data de început: 18 ianuarie 2020 → 12 ianuarie 2020.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
- Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 19 ianuarie 2020 – 23 februarie 2020. 4.359 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
- Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.