Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Vila Real, 3 august 2025 Vila Marim, Ermelo e Pardelhas, Pena, Quintã e Vila Cova

Stins · ultima detecție 15 aug. 2025, 02:33 UTC

Focul a început pe 3 august 2025 în comuna Vila Marim, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 13 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 6.087 hectare, repartizat între 9 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 2 august 2025 la ora 23:45 și declarat stins pe 9 august 2025.

Este cel mai mare incendiu din Vila Real din 2016 (din 10 cu pagină). Al 8-lea din Portugalia în 2025, din 85.

Suprafață arsă
6.087ha
perimetru Copernicus
Durată
13zile
3 aug. 2025 – 15 aug. 2025
Freguesii afectate
9
freguesii
A început pe
3 aug.
2025
Focare termice
412
într-un singur focar: 194 MW
Pericol la început
32
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,2GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 3 aug.15 aug.
15 aug. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

3 aug. 2025 · 5.033 MW · 105 4 aug. 2025 · 4.377 MW · 156 5 aug. 2025 · 806 MW · 58 6 aug. 2025 · 322 MW · 23 8 aug. 2025 · 59 MW · 7 10 aug. 2025 · 1.334 MW · 29 11 aug. 2025 · 53 MW · 13 12 aug. 2025 · 105 MW · 9 13 aug. 2025 · 72 MW · 10 15 aug. 2025 · 5 MW · 2
3 aug. 5 aug. 8 aug. 11 aug. 13 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
41km/h · rafală maximă
24%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 13 zile când a început.

Zona mai arsese

47 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 51 ha în 2016, 829 ha în 2017, 153 ha în 2019, 135 ha în 2020, 509 ha în 2021, 1.591 ha în 2022, 351 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.877 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 26 % din suprafața pe care o are București (61 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Vila Marim focul a ajuns în centru a început aici
    1.433 ha a ajuns pe 5 aug.
    61 %
  2. Ermelo e Pardelhas 378 loc. · focul a ajuns în centru
    1.341 ha a ajuns pe 3 aug.
    29 %
  3. Pena, Quintã e Vila Cova 713 loc. · focul a ajuns în centru
    1.267 ha a ajuns pe 3 aug.
    51 %
  4. Adoufe e Vilarinho de Samardã 2.658 loc. · focul a ajuns în centru
    1.170 ha a ajuns pe 12 aug.
    31 %
  5. Borbela e Lamas de Olo 2.890 loc. · focul a ajuns în centru
    751 ha a ajuns pe 10 aug.
    18 %
  6. Mondrões 948 loc. · la 1,7 km de centru
    79 ha a ajuns pe 3 aug.
    7,2 %
  7. Lordelo la 0,7 km de centru
    46 ha
    8,9 %
  8. Torgueda 1.234 loc. · la 1,9 km de centru
    5 ha
    0,4 %
  9. Alvadia 165 loc. · la 4,9 km de centru
    0 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale74 %
  • Tufărișuri și tranziție16 %
  • Terenuri agricole3,5 %
  • Conifere3,4 %
  • Pădure mixtă2,4 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 85 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 2 august 2025 și a ars 5.843 ha (satelitul a măsurat 6.087 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Verificat cu presa

Verificat la 30 septembrie 2026

Am comparat această fișă cu 3 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:

Cunoscut și ca
Incêndio da serra do Alvão · Incêndio de Vila Real e Mondim de Basto · Incêndio de Sirarelhos
Suprafață oficială citată: 5.947 ha (satelitul a măsurat 6.087 ha)
Declarat sub control (încă nestins): 13 august 2025

Surse

Cifrele oficiale se măsoară altfel decât cele din satelit și uneori acoperă doar o parte din incendiu.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
3 aug. 31,1 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 32
4 aug. 31,6 °C 25 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 32
5 aug. 32,6 °C 24 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 31
6 aug. 29,0 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 31
7 aug. 29,8 °C 32 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 31
8 aug. 29,6 °C 37 % 29 km/h 0,4 mm Ridicat 29
9 aug. 31,0 °C 30 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 28
10 aug. 31,9 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 35
11 aug. 31,0 °C 28 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 31
12 aug. 30,3 °C 31 % 38 km/h 0,3 mm Ridicat 34
13 aug. 28,2 °C 38 % 28 km/h 1,1 mm Moderat 18
14 aug. 30,8 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 26
15 aug. 29,6 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 33
16 aug. după 30,1 °C 29 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 29
17 aug. după 27,1 °C 33 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 33
18 aug. după 23,5 °C 41 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 30
19 aug. după 21,9 °C 45 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 29
20 aug. după 21,8 °C 41 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 27
21 aug. după 23,7 °C 34 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 23
22 aug. după 25,4 °C 32 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 26
23 aug. după 26,5 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 27
24 aug. după 25,0 °C 41 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 27
25 aug. după 25,6 °C 40 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 29

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 31,9 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 13 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 48.

FWI la pornire 31,9
Umiditate minimă 25 %
Zile fără ploaie 13
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Valongo de Milhais, iulie 2017
137 ha 1 zi FWI 33,5 Umiditate min. 25 % la 33 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
286 ha
suprafață mediană
19 %
au trecut de 1.000 ha
3,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 35 din 48)

A fost de 21,3 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 13 zile, față de 2 zile.

Niciunul dintre cei 48 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 13 din 48 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
41km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 15 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 35 din 48, cu o mediană de 3,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 27 iul. 2025
După · 22 aug. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 7 august 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 262 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 132: de 8,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5262 µg/m³
Zile peste prag10 zile
PM10317 µg/m³
Grosime optică1,14
1 aug.5 aug.9 aug.13 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 412Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Vila Real?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 3 august 2025 și 15 august 2025 (13 zile). Perimetrul îl datează între 3 august 2025 și 13 august 2025. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 2 august 2025 la ora 23:45 și declarat stins pe 9 august 2025.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 6.087 hectare (60,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 9 de freguesii: Vila Marim (1.433 ha, 61 %); Ermelo e Pardelhas (1.341 ha, 29 %); Pena, Quintã e Vila Cova (1.267 ha, 51 %); Adoufe e Vilarinho de Samardã (1.170 ha, 31 %); Borbela e Lamas de Olo (751 ha, 18 %); Mondrões (79 ha, 7,2 %); Lordelo (46 ha, 8,9 %); Torgueda (5 ha, 0,4 %); Alvadia (0 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Vila Marim și a ajuns în centrul acesteia: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,6 °C, o umiditate minimă de 24 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 35, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 48. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 286 ha; 19 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 48 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 13 din 48 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 3 august 2025 – 13 august 2025. 412 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 5.843 ha oficiale față de 6.087 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 3.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.