Pożary lasów: Oleiros
Oleiros (Portugalia): od 2016 roku pożary z własną stroną (9) objęły 11 z 11 freguesii regionu; w jego granicach spłonęło 28 920 ha. Największy był pożar: Proença-a-Nova, wrzesień 2020, z 11 139 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: wysokie (FWI 21).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 28 920ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 58%
- 500 km²
- pożary
- 9
- Od 2016 roku
- freguesii objętych pożarami
- 11
- z 11
- Największy pożar
- 11 139ha
- Proença-a-Nova · wrzesień 2020
- Mieszkańcy
- 5 190
- 5 572,3 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- śr. 4 Wysokie 16° · 31 % · 31 km/h
- czw. 5 Wysokie 15° · 36 % · 26 km/h
- pt. 6 Umiarkowane 12° · 58 % · 21 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 16° · 79 % · 25 km/h
- niedz. 8 Bardzo niskie 16° · 69 % · 50 km/h
- pon. 9 Bardzo niskie 16° · 89 % · 60 km/h
- wt. 10 Bardzo niskie 15° · 97 % · 63 km/h
- śr. 11 Bardzo niskie 15° · 98 % · 48 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Freguesie, w których spłonęło najwięcej
- Estreito-Vilar Barroco 834 mieszk. 7 418 ha · 79 %
- Oleiros-Amieira 2 081 mieszk. 5 872 ha · 41 %
- Madeirã 154 mieszk. 2 410 ha · 90 %
- Orvalho 638 mieszk. 2 184 ha · 66 %
- Álvaro 226 mieszk. 2 101 ha · 71 %
- Sarnadas de São Simão 167 mieszk. 1 943 ha · 62 %
- Sobral 1 747 ha · 91 %
- Mosteiro 260 mieszk. 1 521 ha · 85 %
- Cambas 254 mieszk. 1 340 ha · 28 %
- Isna 151 mieszk. 1 234 ha · 44 %
- Janeiro de Cima e Bogas de Baixo 425 mieszk. 1 152 ha · 25 %
Co płonie w regionie
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym39 %
- Inne tereny naturalne35 %
- Las iglasty14 %
- Tereny rolnicze5,8 %
- Las mieszany3,7 %
- Las liściasty1,7 %
Freguesie, które płoną raz po raz
Freguesie z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 4×Oleiros-Amieira5 872 ha
- 4×Janeiro de Cima e Bogas de Baixo1 152 ha
- 3×Estreito-Vilar Barroco7 418 ha
- 3×Orvalho2 184 ha
- 3×Mosteiro1 521 ha
- 3×Cambas1 340 ha
- 2×Madeirã2 410 ha
- 2×Álvaro2 101 ha
Największe odnotowane pożary
- 11 139 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beirawrzesień 2020 · 8 dni
- 8 518 haOleiros Madeirãpaździernik 2017 · 8 dni
- 5 535 haCambassierpień 2017 · 5 dni
- 1 534 haOleiros Ermida e Figueiredolipiec 2020 · 3 dni
- 800 haFundão Janeiro de Cima e Bogas de Baixo6 sierpnia 2020 · 3 dni
- 656 haOleiros Orvalhoczerwiec 2017 · 1 dzień
- 509 haMosteirolipiec 2017 · 2 dni
- 115 haArganil Sobral de São Miguelsierpień 2025 · 15 dni
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 | 115 | Arganil 115 ha |
| 2020 | 3 | 13 473 | Proença-a-Nova 11 139 ha |
| 2017 | 5 | 15 332 | Oleiros 8 518 ha |
Wszystkie pożary: Oleiros · 9
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 115 haArganil Sobral de São Miguelsierpień 2025 · 15 dni
- 11 139 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beirawrzesień 2020 · 8 dni
- 800 haFundão Janeiro de Cima e Bogas de Baixo6 sierpnia 2020 · 3 dni
- 1 534 haOleiros Ermida e Figueiredolipiec 2020 · 3 dni
- 8 518 haOleiros Madeirãpaździernik 2017 · 8 dni
- 5 535 haCambassierpień 2017 · 5 dni
- 509 haMosteirolipiec 2017 · 2 dni
- 656 haOleiros Orvalhoczerwiec 2017 · 1 dzień
- 114 haPedrógão Grandeczerwiec 2017 · 10 dni
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice freguesii z geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej freguesii wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.