Pożary lasów: Leiria
Leiria (Portugalia): od 2016 roku pożary z własną stroną (7) objęły 10 z 17 freguesii regionu; w jego granicach spłonęło 8 113 ha. Największy był pożar: Pinhal de Leiria, październik 2017, z 3 572 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: wysokie (FWI 28).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 8 113ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 14%
- 560 km²
- pożary
- 7
- Od 2016 roku
- gmin objętych pożarami
- 10
- z 17
- Największy pożar
- 3 572ha
- Pinhal de Leiria · październik 2017
- Mieszkańcy
- 118 581
- 68,4 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- pon. 2 Wysokie 25° · 18 % · 22 km/h
- wt. 3 Wysokie 23° · 22 % · 32 km/h
- śr. 4 Wysokie 19° · 24 % · 30 km/h
- czw. 5 Umiarkowane 18° · 40 % · 23 km/h
- pt. 6 Bardzo niskie 20° · 35 % · 39 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 20° · 75 % · 35 km/h
- niedz. 8 Bardzo niskie 22° · 71 % · 55 km/h
- pon. 9 Bardzo niskie 19° · 89 % · 66 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Gminy, w których spłonęło najwięcej
- Coimbrão 1 726 mieszk. 3 144 ha · 60 %
- Colmeias e Memória 3 746 mieszk. 2 753 ha · 59 %
- Caranguejeira 4 331 mieszk. 1 022 ha · 33 %
- Monte Real e Carvide 5 542 mieszk. 428 ha · 16 %
- Santa Catarina da Serra e Chainça 4 572 mieszk. 236 ha · 5,7 %
- Santa Eufémia e Boa Vista 4 058 mieszk. 210 ha · 11 %
- Uni3O Das Freguesias De Souto Da Carpalhosa E Ort 3 863 mieszk. 133 ha · 3,2 %
- Milagres 2 829 mieszk. 133 ha · 7,7 %
- Arrabal 2 610 mieszk. 48 ha · 2,4 %
- Regueira de Pontes 2 174 mieszk. 7 ha · 0,6 %
Co płonie w regionie
- Las iglasty53 %
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym29 %
- Tereny rolnicze6,4 %
- Las liściasty5,7 %
- Las mieszany4,9 %
- Tereny zabudowane1,0 %
Gminy, które płoną raz po raz
Gminy z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 4×Caranguejeira1 022 ha
- 2×Colmeias e Memória2 753 ha
- 2×Milagres133 ha
Największe odnotowane pożary
- 3 572 haPinhal de Leiria Pataias e Martingançapaździernik 2017 · 8 dni z łącznie 18 900 ha
- 3 381 haLeiria Colmeias e Memórialipiec 2022 · 4 dni z łącznie 3 691 ha
- 349 haCaranguejeirawrzesień 2016 · 2 dni
- 257 haLeiria Caranguejeira4 sierpnia 2023 · 7 dni z łącznie 324 ha
- 236 haLeiria Santa Catarina da Serra e Chainça5 sierpnia 2023 · 2 dni z łącznie 456 ha
- 173 haUni3O Das Freguesias De Souto Da Carpalhosa E Ortlipiec 2022 · 2 dni
- 146 haLeiria Arrabal7 sierpnia 2023 · 2 dni
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2023 | 3 | 638 | Leiria 257 ha |
| 2022 | 2 | 3 554 | Leiria 3 381 ha |
| 2017 | 1 | 3 572 | Pinhal de Leiria 3 572 ha |
| 2016 | 1 | 349 | Caranguejeira 349 ha |
Wszystkie pożary: Leiria · 7
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 146 haLeiria Arrabal7 sierpnia 2023 · 2 dni
- 236 haLeiria Santa Catarina da Serra e Chainça5 sierpnia 2023 · 2 dni z łącznie 456 ha
- 257 haLeiria Caranguejeira4 sierpnia 2023 · 7 dni z łącznie 324 ha
- 3 381 haLeiria Colmeias e Memórialipiec 2022 · 4 dni z łącznie 3 691 ha
- 173 haUni3O Das Freguesias De Souto Da Carpalhosa E Ortlipiec 2022 · 2 dni
- 3 572 haPinhal de Leiria Pataias e Martingançapaździernik 2017 · 8 dni z łącznie 18 900 ha
- 349 haCaranguejeirawrzesień 2016 · 2 dni
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice gmin z geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.