Pożary lasów: Pyrénées-Orientales
Pyrénées-Orientales (Francja): od 2016 roku pożary z własną stroną (8) objęły 20 z 226 komun regionu; w jego granicach spłonęło 8 185 ha. Największy był pożar: Montalba-le-Château, lipiec 2026, z 4 234 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: niskie (FWI 8).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 8 185ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 2,0%
- 4 139 km²
- pożary
- 8
- Od 2016 roku
- gmin objętych pożarami
- 20
- z 226
- Największy pożar
- 4 234ha
- Montalba-le-Château · lipiec 2026
- Mieszkańcy
- 492 543
- 16,6 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- niedz. 1 Niskie 16° · 56 % · 67 km/h
- pon. 2 Niskie 14° · 53 % · 54 km/h
- wt. 3 Niskie 11° · 52 % · 38 km/h
- śr. 4 Bardzo niskie 8° · 79 % · 33 km/h
- czw. 5 Bardzo niskie 12° · 73 % · 29 km/h
- pt. 6 Bardzo niskie 16° · 48 % · 27 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 12° · 71 % · 28 km/h
- niedz. 8 Bardzo niskie 13° · 73 % · 26 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Gminy, w których spłonęło najwięcej
- Rodès 758 mieszk. 1 962 ha · 1,1×
- Ille-sur-Têt 5 556 mieszk. 1 813 ha · 57 %
- Montalba-le-Château 163 mieszk. 876 ha · 55 %
- Salses-le-Château 3 965 mieszk. 743 ha · 9,0 %
- Cerbère 1 209 mieszk. 543 ha · 65 %
- Bouleternère 951 mieszk. 428 ha · 40 %
- Opoul-Périllos 1 239 mieszk. 327 ha · 6,7 %
- Trévillach 201 mieszk. 241 ha · 14 %
- Banyuls-sur-Mer 4 496 mieszk. 222 ha · 5,2 %
- Tarerach 42 mieszk. 197 ha · 24 %
- Calce 226 mieszk. 174 ha · 7,3 %
- Eus 386 mieszk. 134 ha · 6,6 %
Co płonie w regionie
- Zarośla twardolistne55 %
- Tereny rolnicze23 %
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym9,7 %
- Inne tereny naturalne7,9 %
- Las liściasty2,5 %
- Las iglasty1,8 %
- Tereny zabudowane0,7 %
Gminy, które płoną raz po raz
Gminy z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 2×Rodès1 962 ha
- 2×Ille-sur-Têt1 813 ha
- 2×Montalba-le-Château876 ha
- 2×Bouleternère428 ha
Największe odnotowane pożary
- 4 234 haMontalba-le-Châteaulipiec 2026 · 5 dni
- 1 453 haRodèssierpień 2016 · 1 dzień
- 1 070 haSalses-le-Châteauczerwiec 2022 · 2 dni
- 765 haCerbèrekwiecień 2023 · 1 dzień
- 237 haCastelnouwrzesień 2024 · 1 dzień
- 174 haCalcesierpień 2022 · 1 dzień
- 146 haEusluty 2019 · 1 dzień
- 107 haSerdinyalipiec 2022 · 1 dzień
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1 | 4 234 | Montalba-le-Château 4 234 ha |
| 2024 | 1 | 237 | Castelnou 237 ha |
| 2023 | 1 | 765 | Cerbère 765 ha |
| 2022 | 3 | 1 351 | Salses-le-Château 1 070 ha |
| 2019 | 1 | 146 | Eus 146 ha |
| 2016 | 1 | 1 453 | Rodès 1 453 ha |
Wszystkie pożary: Pyrénées-Orientales · 8
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice gmin z geoBoundaries/Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.