Przejdź do treści
worldfires
MM · Mjanma · –

Pożar: Mabein, 4 marca 2024 Mabein, Thabeikkyin

Wygasły · ostatnie wykrycie: 19 mar 2024, 06:00 UTC

Pożar wybuchł 4 marca 2024 na terenie gminy Mabein (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 15 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 19 237 ha, obejmujący obszar 2 gmin.

To 12. co do wielkości pożar w regionie Shan od 2016 roku (spośród 625 z własną stroną). Mjanma, 2024: 6. miejsce na 174.

Spalona powierzchnia
19 237ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
15dni
4 mar 2024 – 18 mar 2024
Dotknięte gminy
2
gmin
Początek
4 mar
2024
Detekcje cieplne
562
w jednym punkcie cieplnym: 0 MW
Zagrożenie na starcie
26
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
143MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 4 mar18 mar
19 mar 2024

Jak się rozwijał, dzień po dniu

4 mar 2024 · 55 MW · 9 5 mar 2024 · 32 MW · 1 6 mar 2024 · 65 MW · 36 7 mar 2024 · 89 MW · 27 8 mar 2024 · 196 MW · 47 9 mar 2024 · 147 MW · 35 10 mar 2024 · 243 MW · 54 11 mar 2024 · 221 MW · 66 12 mar 2024 · 380 MW · 99 13 mar 2024 · 130 MW · 33 14 mar 2024 · 262 MW · 43 15 mar 2024 · 91 MW · 21 16 mar 2024 · 69 MW · 17 17 mar 2024 · 148 MW · 43 18 mar 2024 · 147 MW · 28 19 mar 2024 · 11 MW · 3
4 mar 8 mar 12 mar 16 mar

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

37°maksimum
37km/h · najsilniejszy poryw
22%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 37. Deszcz przyszedł po pożarze: 3,3 mm, 21 mar.

Ten teren już wcześniej płonął

13% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 260 ha w 2019 r., 362 ha w 2020 r., 628 ha w 2022 r., 1 363 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 485 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 22% obszaru porównawczego: Berlin (192 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Mabein tu się zaczął
    14 194 ha
    2,8 %
  2. 5 198 ha
    2,0 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana< 0,1 ha
Mieszkańcy< 20

W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
4 mar 35,0 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Wysokie 26
5 mar 35,1 °C 29 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 26
6 mar 34,7 °C 22 % 20 km/h 0,0 mm Wysokie 29
7 mar 34,9 °C 25 % 18 km/h 0,0 mm Wysokie 29
8 mar 35,5 °C 23 % 18 km/h 0,0 mm Wysokie 29
9 mar 34,8 °C 25 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 31
10 mar 35,3 °C 25 % 17 km/h 0,0 mm Wysokie 30
11 mar 35,7 °C 26 % 16 km/h 0,0 mm Wysokie 31
12 mar 35,8 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 38
13 mar 35,8 °C 28 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 32
14 mar 35,8 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 38
15 mar 35,4 °C 32 % 14 km/h 0,0 mm Wysokie 30
16 mar 36,2 °C 28 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 30
17 mar 35,9 °C 28 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 31
18 mar 36,8 °C 27 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 32
19 mar po 36,9 °C 32 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 33
20 mar po 36,6 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 36
21 mar po 34,2 °C 40 % 39 km/h 3,3 mm Umiarkowane 13

Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie

Zaczął się przy FWI 26,1 i minimalnej wilgotności 31 %; wcześniej: 37 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 19.

FWI na starcie 26,1
Minimalna wilgotność 31 %
Dni bez deszczu 37
ten pożar wybrane bliźniaki reszta okolicy
Niemal identycznePodobne

Kontury najbardziej podobnych bliźniaków

Pożar: Mongmit, marzec 2021
3 293 ha 13 dni FWI 28,7 Min. wilgotność 30 % 58 km stąd, 2021 r.

Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 8 kwi.

Co się z nimi stało

13 dni
mediana czasu trwania
2 476 ha
mediana powierzchni
100 %
przekroczyły 1 000 ha
2,5 mm
deszcz na koniec (mediana; miało go 12 z 19)

Był 7,8 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 15 dni (mediana: 13 dni).

Większą powierzchnię spaliło tylko 1 z 19 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 7 z 19 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,5 mm.

To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy

Jak się skończył

3,3 mmpierwszy deszcz
21 mar3 dni po końcu
37km/h · maks. poryw

Uznano go za zakończony 18 mar, a 21 mar spadło 3,3 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 12 z 19, z medianą 2,5 mm.

Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Jak wybiera się bliźniaka

  • Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
  • Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
  • Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
  • Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
  • Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.

Jak to liczymy

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 26 lut 2024
Po · 25 mar 2024

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

15 marca 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 78 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 60, czyli 4,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.578 µg/m³
Dni powyżej normy20 dni
PM10114 µg/m³
Grubość optyczna2,21
2 mar6 mar10 mar14 mar18 mar
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 0Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Mjanma

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Mabein?
Według GWIS (Copernicus) trwał od 4 marca 2024 do 18 marca 2024: 15 dni między pierwszą a ostatnią detekcją cieplną obrysu.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 19 237 ha (192,4 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (2): Mabein (14 194 ha, 2,8 %); Thabeikkyin (5 198 ha, 2,0 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 36,8 °C, wilgotność spadła do 22 %, a porywy wiatru osiągały 37 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 38, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Mjanma (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 19. Mediana czasu trwania wyniosła 13 dni, a mediana powierzchni 2 476 ha; 100 % przekroczyło 1 000 ha. Większą powierzchnię spaliło tylko 1 z 19 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 7 z 19 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,5 mm.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 4 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 25 marca 2024 → 18 marca 2024.
  2. Data początku: 28 lutego 2024 → 4 marca 2024.
  3. Ostatni dzień z ogniem: 18 marca 2024 → 25 marca 2024.
  4. Data początku: 4 marca 2024 → 28 lutego 2024.

RSS Zmiany tej strony Z weryfikacjami i wersją do cytowania

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 2 poligony.
  • Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. Żadnej detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.