Natuurbrand bij Mabein, 4 maart 2024
Mabein, Thabeikkyin
Uit · laatste detectie 19 mrt 2024, 06:00 UTC
De brand begon op 4 maart 2024 in Mabein, Myanmar, en satellieten zagen hem 15 dagen lang branden. Het wereldwijde GWIS-systeem van Copernicus reconstrueerde uit de hittedetecties een verbrande omtrek van 19.237 hectare, verdeeld over 2 gemeenten.
Het is de 12e grootste brand in Shan sinds 2016 (van 625 met een eigen pagina). Nummer 6 in Myanmar in 2024, van 174.
klopt met de officiële gegevensmet kanttekeningenalleen satellietmodel
Bij kopiëren is de zin
Vink de cijfers aan die je wilt: daarmee worden de intro en de CSV samengesteld.
Verbrande oppervlakte
alleen satelliet
19.237ha
Vereniging van 2 perimeters van GWIS (Copernicus): overlap telt één keer.
Bron
GWIS (Copernicus)
Datum
4 mrt 2024 – 18 mrt 2024
+− controle
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld om mee te vergelijken.
Duur volgens satellieten
alleen satelliet
15dagen
Van 4 mrt 2024 tot 18 mrt 2024: eerste en laatste dag met vuur op de pagina.
Bron
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
laatste detectie: 19 mrt 2024, 06:00 UTC
+− controle
Satellieten komen maar een paar keer per dag over en wolken of rook kunnen het vuur verbergen: het uitblijven van detecties is geen officiële melding dat de brand geblust is. Het is de hulpdienst van elk land die een brand onder controle of geblust verklaart.
Begin
alleen satelliet
4 mrt 2024
Eerste dag met vuur die de satellieten of de perimeter laten zien.
Bron
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
4 mrt 2024
+− controle
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld: het tijdstip van de melding en de oorzaak zijn hier niet bekend.
De ergste dag
alleen satelliet
380MW
Opgeteld stralingsvermogen op 12 maart 2024; detecties die dag: 99.
Bron
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
12 mrt 2024
+− controle
Het stralingsvermogen (FRP) meet de energie die het vuur uitstraalt als de satelliet overkomt. Per dag opgeteld vergelijkt het de intensiteit, niet de oppervlakte.
Gevaar bij de start
model
26,1FWI · hoog
Meteorologische brandgevaarindex FWI (Canadees systeem), door WorldFires berekend voor de dag waarop de brand begon. Opeenvolgende dagen zonder regen daarvoor: 37.
Dit is een index berekend met gegevens van een weermodel, geen meting van de brand en geen officiële waarschuwing. Waarschuwingen voor brandgevaar komen van de bevoegde instantie in elk land. Alarmnummer en officiële waarschuwingen ›
Weer tijdens de brand
model
36,8°C · 27 % RV
Maximum van 36,8 °C en minimale luchtvochtigheid van 27 % op 18 maart 2024; windstoten van 37 km/u op 12 maart 2024.
Dit zijn modelwaarden voor een cel van ongeveer 25 km, niet van een weerstation: ze kunnen afwijken van metingen ter plaatse.
ⓘHet wijzigingslogboek van deze pagina wordt bijgehouden sinds 24 oktober 2026: elke nacht wordt vergeleken wat ze publiceert en wordt het verschil genoteerd. Wat ervoor ligt, wordt gereconstrueerd met de datum van elke bron en als gereconstrueerd gemarkeerd.
Tonen
logboek
Laatste dag met vuur: 25 maart 2024 → 18 maart 2024.
logboek
Begindatum: 28 februari 2024 → 4 maart 2024.
· gereconstrueerdweer
Weer en FWI berekend met de ERA5-heranalyse
logboek
Laatste dag met vuur: 18 maart 2024 → 25 maart 2024.
Een versie bewaart oppervlakte, data, naam en officieel register; de oppervlakte zoals die werd genoteerd (wijzigingen onder 2 % worden niet genoteerd). Kaart, detecties en weer tonen altijd de stand van vandaag.
Bronvermelding
Intro van ongeveer 60 woorden alleen cijfers, geen bijvoeglijke naamwoorden
Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.
Het weer tijdens de brand
37°maximum
37km/h · zwaarste windstoot
22%laagste luchtvochtigheid
Het had 37 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon. Na de brand kwam de regen: 3,3 mm op 21 mrt.
Dit gebied had al eerder gebrand
13% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 260 ha in 2019, 362 ha in 2020, 628 ha in 2022, 1.363 ha in 2023. Een deel brandde meer dan eens, daarom tellen de cijfers per jaar op tot meer dan de 2.485 ha die al eerder was verbrand.
Hoe groot is het?
Er brandde het equivalent van 79% van de oppervlakte van Amsterdam af (192 km² tegenover 243 km²).
Grens van Amsterdam: geoBoundaries · National Georegister (CC0 1.0).
Er brandde het equivalent van 1,8 keer de oppervlakte van Parijs af (192 km² tegenover 105 km²).
Grens van Parijs: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Er brandde het equivalent van 12% van de oppervlakte van Londen af (192 km² tegenover 1.583 km²).
Grens van Londen: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Er brandde het equivalent van 32% van de oppervlakte van Madrid af (192 km² tegenover 604 km²).
Grens van Madrid: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Omtrek van de brandAmsterdam
Dit vergelijkt de grootte, niet de ligging: beide vormen staan op dezelfde schaal, met het noorden boven, en over elkaar gecentreerd.
Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de GWIS-omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.
Mensen en gebouwen binnen de omtrek
GHSL 2025
Bebouwd oppervlak< 0,1ha
Inwoners< 20
Binnen de omtrek was geen noemenswaardig bebouwd oppervlak en woonde bijna niemand (GHSL 2025, schatting op basis van satellietbeelden).
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand. Het GHSL-tijdvak 2025 is een projectie op basis van gegevens van 2020 en eerder.
ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dag
Maximum
Min. luchtvochtigheid
Zwaarste windstoot
Regen
Gevaar (FWI)
4 mrt
35,0 °C
31 %
30 km/h
0,0 mm
Hoog 26
5 mrt
35,1 °C
29 %
24 km/h
0,0 mm
Hoog 26
6 mrt
34,7 °C
22 %
20 km/h
0,0 mm
Hoog 29
7 mrt
34,9 °C
25 %
18 km/h
0,0 mm
Hoog 29
8 mrt
35,5 °C
23 %
18 km/h
0,0 mm
Hoog 29
9 mrt
34,8 °C
25 %
22 km/h
0,0 mm
Hoog 31
10 mrt
35,3 °C
25 %
17 km/h
0,0 mm
Hoog 30
11 mrt
35,7 °C
26 %
16 km/h
0,0 mm
Hoog 31
12 mrt
35,8 °C
29 %
37 km/h
0,0 mm
Hoog 38
13 mrt
35,8 °C
28 %
23 km/h
0,0 mm
Hoog 32
14 mrt
35,8 °C
28 %
35 km/h
0,0 mm
Hoog 38
15 mrt
35,4 °C
32 %
14 km/h
0,0 mm
Hoog 30
16 mrt
36,2 °C
28 %
19 km/h
0,0 mm
Hoog 30
17 mrt
35,9 °C
28 %
19 km/h
0,0 mm
Hoog 31
18 mrt
36,8 °C
27 %
19 km/h
0,0 mm
Hoog 32
19 mrt erna
36,9 °C
32 %
19 km/h
0,0 mm
Hoog 33
20 mrt erna
36,6 °C
33 %
32 km/h
0,0 mm
Hoog 36
21 mrt erna
34,2 °C
40 %
39 km/h
3,3 mm
Matig 13
Zijn tweelingen: branden die met hetzelfde weer begonnen
Hij begon met een FWI van 26,1, een minimale luchtvochtigheid van 31 % en 37 dagen zonder regen. Branden in de omgeving die sinds 2016 met zulk weer begonnen: 19.
FWI bij de start26,1
Minimale luchtvochtigheid31 %
Dagen zonder regen37
deze brandgekozen tweelingenrest van de omgeving
Bijna gelijkVergelijkbaar
Omtrekken van de meest gelijkende tweelingen
Deze brand · Natuurbrand bij Mabein, 4 maart 2024
19.237 ha15 dagenFWI 26,1Min. vochtigheid 31 %
Natuurbrand bij Mongmit, maart 2021
3.293 ha13 dagenFWI 28,7Min. vochtigheid 30 %op 58 km, in 2021
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 1,4 mm op 8 apr.
regen aan het eind (mediaan; 12 van de 19 kregen die)
Hij was 7,8 keer zo groot als de mediaan van zijn tweelingen en duurde 15 dagen, tegenover 13 dagen.
Maar 1 van zijn 19 tweelingen brandden groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Bij 7 van de 19 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 2,5 mm.
Dit is een verzameling vergelijkbare gevallen: ze toont wat meestal gebeurt, niet wat er gaat gebeuren. Onder de 15 tweelingen geven we geen cijfers. Hoe we het berekenen
Hoe hij eindigde
3,3 mmeerste regen
21 mrt3 dagen na het einde
37km/h · max. windstoot
Hij werd op 18 mrt als beëindigd beschouwd en op 21 mrt viel 3,3 mm. We weten niet of de regen of de bestrijding hem doofde. Tweelingen met regen aan het eind: 12 van de 19, met een mediaan van 2,5 mm.
Weer op deze pagina: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Hoe een tweeling wordt gekozen
Zelfde omgeving: al beëindigde branden op minder dan 250 km van deze, sinds 2016.
Zelfde start: we vergelijken de FWI van de eerste dag, de minimale luchtvochtigheid van die dag en het aantal droge dagen ervoor. De schuifregelaar bepaalt hoeveel ze mogen verschillen.
Alleen pagina’s met definitieve weergegevens (ERA5-heranalyse), berekend zoals bij deze brand; landbouw- en graslandbranden en pagina’s met gegevens in controle vallen af.
Branden die tegelijk met deze woedden (een week ervoor of erna) vallen af: ze delen dezelfde weersperiode en tellen niet als voorganger.
Ze worden op gelijkenis gesorteerd en van de eerste vijf worden de omtrekken getekend.
Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.
↔
Voor · 26 feb 2024
Na · 25 mrt 2024
Sentinel-2 kwam die dag niet over. Probeer een andere datum, of gebruik valse kleuren, die dagelijks beschikbaar zijn.
Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.
De rook
CAMS · Copernicus
Op 15 maart 2024 bereikte de lucht naast de brand 78 µg/m³ PM2,5. Het daggemiddelde was 60: 4,0 keer de daggrens van de WHO (15).
Piek PM2,578µg/m³
Dagen boven de grens20dagen
PM10114µg/m³
Optische dikte2,21
WHO 15
2 mrt6 mrt10 mrt14 mrt18 mrt
GoedRedelijkMatigSlechtZeer slechtExtreem slecht
Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabel met detecties· 0Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.›
⬇ CSV downloadenTijden in UTC. Elke detectie is een pixel van 375 m: een grote brand levert er honderden per overkomst op.
GWIS (Copernicus) dateert de brand tussen 4 maart 2024 en 18 maart 2024: 15 dagen tussen de eerste en de laatste hittedetectie van de omtrek.
Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
De omtrek die GWIS (Copernicus) uit de hittedetecties heeft gereconstrueerd, beslaat 19.237 hectare (192,4 km²). Het is een schatting: de officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
Welke gemeenten zijn getroffen?
Het vuur drong door in 2 gemeenten: Mabein (14.194 ha, 2,8 %); Thabeikkyin (5.198 ha, 2,0 %).
Wat voor weer was het?
Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 36,8 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 22 % en waren er windstoten tot 37 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 38, klasse Zeer hoog.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Uit de verbrande omtrek van GWIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Myanmar (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Hoe eindigden de branden die in deze omgeving met vergelijkbaar weer begonnen?
Branden op minder dan 250 km die sinds 2016 begonnen met een vergelijkbare FWI, luchtvochtigheid en droge periode: 19. Hun mediane duur was 13 dagen en hun mediane oppervlakte 2.476 ha; 100 % kwam boven 1.000 ha. Maar 1 van zijn 19 tweelingen brandden groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Bij 7 van de 19 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 2,5 mm.
Waar u dit kunt controleren
Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.
Geschiedenis van deze pagina· 4Wijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.›
Laatste dag met vuur: 25 maart 2024 → 18 maart 2024.
Begindatum: 28 februari 2024 → 4 maart 2024.
Laatste dag met vuur: 18 maart 2024 → 25 maart 2024.
Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.
⚑Fout meldenHoe we dit weten›
Omtrek: GWIS (Copernicus), gereconstrueerd uit hittedetecties en niet op beelden gemeten; 2 polygonen samengevoegd op deze pagina.
Data van de omtrek: de VIIRS-hittedetecties erbinnen hebben ze niet veranderd. Geen enkele VIIRS-hittedetectie van Suomi-NPP op die data.
We hebben deze pagina aan geen enkele officiële registratie kunnen koppelen.
Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
Bebouwd oppervlak en bevolking komen uit de Global Human Settlement Layer van het JRC (tijdvak 2025, cellen van 100 m), opgeteld binnen de omtrek: een schatting van wat er was, geen schadetelling.
De omtrek komt van het Global Wildfire Information System (GWIS) van Copernicus, dat hem reconstrueert uit hittedetecties van MODIS en VIIRS en publiceert onder CC BY 4.0. Hij wordt niet zoals in Europa op beelden gemeten en is dus een schatting. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan afwijken van het officiële cijfer van elk land.