Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 1 mar 2024 – 18 mar 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 1 marca 2024 na terenie gminy Tigyaing (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 18 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 5 406 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 9. co do wielkości pożar w regionie Saigang od 2016 roku (spośród 73 z własną stroną). Mjanma, 2024: 38. miejsce na 174.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 1 mar 2024 do 18 mar 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 57 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 6 marca 2024; detekcje tego dnia: 48.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 34.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,6 °C i minimalna wilgotność 27 % w dniu 18 marca 2024; porywy 37 km/h w dniu 12 marca 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-03-01 | 3 | 4 | 33,1 | 15,9 | 31 | 7,1 | 16,6 | 0 | 22,8 | alto | 1 |
| 2024-03-02 | 0 | 0 | 33,8 | 15 | 32 | 6,4 | 18,7 | 0 | 22,8 | alto | 1 |
| 2024-03-03 | 0 | 0 | 34,5 | 15,3 | 32 | 7,9 | 23 | 0 | 24,1 | alto | 1 |
| 2024-03-04 | 1 | 5 | 34,8 | 16,3 | 31 | 10,1 | 29,9 | 0 | 26,2 | alto | 1 |
| 2024-03-05 | 17 | 47 | 34,9 | 16 | 29 | 7,7 | 24,1 | 0 | 26 | alto | 1 |
| 2024-03-06 | 48 | 141 | 34,5 | 15,7 | 22 | 6,5 | 20,5 | 0 | 28,7 | alto | 1 |
| 2024-03-07 | 20 | 42 | 34,7 | 13,3 | 25 | 6,3 | 18,4 | 0 | 29 | alto | 1 |
| 2024-03-08 | 15 | 23 | 35,3 | 14,1 | 23 | 5,6 | 18,4 | 0 | 29 | alto | 1 |
| 2024-03-09 | 20 | 80 | 34,6 | 14,4 | 25 | 8,1 | 22,3 | 0 | 31,4 | alto | 1 |
| 2024-03-10 | 20 | 42 | 35,1 | 13,9 | 25 | 6,1 | 16,6 | 0 | 30,3 | alto | 1 |
| 2024-03-11 | 33 | 70 | 35,5 | 14,9 | 26 | 6,4 | 16,2 | 0 | 30,9 | alto | 1 |
| 2024-03-12 | 26 | 79 | 35,6 | 16,1 | 29 | 14,3 | 37,4 | 0 | 38 | muy_alto | 1 |
| 2024-03-13 | 6 | 41 | 35,6 | 17,2 | 27 | 6,9 | 23,4 | 0 | 32,2 | alto | 1 |
| 2024-03-14 | 4 | 33 | 35,6 | 17,1 | 28 | 12,7 | 34,9 | 0 | 37,5 | alto | 1 |
| 2024-03-15 | 0 | 0 | 35,2 | 18,7 | 32 | 5,4 | 14 | 0 | 30,4 | alto | 1 |
| 2024-03-16 | 4 | 15 | 36 | 17,5 | 28 | 5,1 | 18,7 | 0 | 30,5 | alto | 1 |
| 2024-03-17 | 3 | 120 | 35,7 | 17,3 | 28 | 5,9 | 19,4 | 0 | 31,4 | alto | 1 |
| 2024-03-18 | 4 | 16 | 36,6 | 17,6 | 27 | 5,8 | 19,4 | 0 | 31,7 | alto | 1 |
| 2024-03-19 | 0 | 0 | 36,7 | 18,9 | 32 | 7,6 | 19,4 | 0 | 33,3 | alto | 0 |
| 2024-03-20 | 0 | 0 | 36,4 | 20,9 | 33 | 11 | 32,4 | 0 | 35,7 | alto | 0 |
| 2024-03-21 | 0 | 0 | 34 | 20,6 | 40 | 15,1 | 38,9 | 3,3 | 12,8 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 34. Deszcz przyszedł po pożarze: 3,3 mm, 21 mar.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 mar | 33,1 °C | 31 % | 17 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 2 mar | 33,8 °C | 32 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 3 mar | 34,5 °C | 32 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 4 mar | 34,8 °C | 31 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 5 mar | 34,9 °C | 29 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 6 mar | 34,5 °C | 22 % | 20 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 7 mar | 34,7 °C | 25 % | 18 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 8 mar | 35,3 °C | 23 % | 18 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 9 mar | 34,6 °C | 25 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 10 mar | 35,1 °C | 25 % | 17 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 11 mar | 35,5 °C | 26 % | 16 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 12 mar | 35,6 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 13 mar | 35,6 °C | 27 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 14 mar | 35,6 °C | 28 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 15 mar | 35,2 °C | 32 % | 14 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 16 mar | 36,0 °C | 28 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 17 mar | 35,7 °C | 28 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 18 mar | 36,6 °C | 27 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 19 mar po | 36,7 °C | 32 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 20 mar po | 36,4 °C | 33 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 21 mar po | 34,0 °C | 40 % | 39 km/h | 3,3 mm | Umiarkowane 13 |
Zaczął się przy FWI 22,8 i minimalnej wilgotności 31 %; wcześniej: 34 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 15.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 31,4 mm, 23 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,5 mm, 17 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,4 mm, 4 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 2,1 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 18 dni (mediana: 10 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 15 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 7 z 15 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 18 mar, a 21 mar spadło 3,3 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 8 z 15, z medianą 2,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
15 marca 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 78 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 60, czyli 4,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.