Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 2 marca 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 27 lutego 2019 na terenie gminy Fârliug (Rumunia), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 162 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 122. co do wielkości pożar w regionie Caraș-Severin od 2016 roku (spośród 196 z własną stroną). Rumunia, 2019: 28. miejsce na 39.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (7,0 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 27 lut 2019 do 1 mar 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 7 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 27 lutego 2019; detekcje tego dnia: 2.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 4.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 14,4 °C i minimalna wilgotność 35 % w dniu 28 lutego 2019; porywy 36 km/h w dniu 27 lutego 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-02-27 | 2 | 13 | 10,1 | 0,8 | 43 | 15,9 | 35,6 | 0 | 0,9 | muy_bajo | 1 |
| 2019-02-28 | 0 | 0 | 14,4 | -1,4 | 35 | 13,1 | 28,8 | 0 | 2,1 | muy_bajo | 1 |
| 2019-03-01 | 0 | 0 | 13,7 | 2,2 | 47 | 16 | 33,1 | 1,3 | 0,7 | muy_bajo | 1 |
| 2019-03-02 | 0 | 0 | 9,7 | 1,2 | 36 | 12,8 | 31 | 0,2 | 1,4 | muy_bajo | 0 |
| 2019-03-03 | 0 | 0 | 9 | 0,2 | 49 | 8,8 | 22,3 | 0 | 1,3 | muy_bajo | 0 |
| 2019-03-04 | 0 | 0 | 17,4 | 3,7 | 30 | 14,5 | 33,8 | 0 | 4,4 | muy_bajo | 0 |
| 2019-03-05 | 0 | 0 | 12,9 | 4,8 | 39 | 11,5 | 35,6 | 0,7 | 2,8 | muy_bajo | 0 |
| 2019-03-06 | 0 | 0 | 13,2 | 2,9 | 33 | 12,4 | 34,6 | 0,6 | 3,6 | muy_bajo | 0 |
| 2019-03-07 | 0 | 0 | 18 | 4,8 | 31 | 21,2 | 47,5 | 0 | 7,4 | bajo | 0 |
| 2019-03-08 | 0 | 0 | 20,6 | 10,9 | 27 | 16,8 | 39,6 | 0,4 | 8,5 | bajo | 0 |
| 2019-03-09 | 0 | 0 | 15,2 | 8,9 | 50 | 14,2 | 37,1 | 1,3 | 1,9 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
27 lut 2019 · 13 MW · 2
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 4. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,3 mm, 9 mar.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 27 lut | 10,1 °C | 43 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 28 lut | 14,4 °C | 35 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 1 mar | 13,7 °C | 47 % | 33 km/h | 1,3 mm | Bardzo niskie 1 |
| 2 mar po | 9,7 °C | 36 % | 31 km/h | 0,2 mm | Bardzo niskie 1 |
| 3 mar po | 9,0 °C | 49 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 4 mar po | 17,4 °C | 30 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 5 mar po | 12,9 °C | 39 % | 36 km/h | 0,7 mm | Bardzo niskie 3 |
| 6 mar po | 13,2 °C | 33 % | 35 km/h | 0,6 mm | Bardzo niskie 4 |
| 7 mar po | 18,0 °C | 31 % | 48 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 8 mar po | 20,6 °C | 27 % | 40 km/h | 0,4 mm | Niskie 8 |
| 9 mar po | 15,2 °C | 50 % | 37 km/h | 1,3 mm | Bardzo niskie 2 |
Zaczął się przy FWI 0,9 i minimalnej wilgotności 43 %; wcześniej: 4 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 19.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,3 mm, 5 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,2 mm, 28 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,0 mm, 16 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 28 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 22,9 mm, 23 mar.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (162 ha przy medianie 216 ha) i trwał 3 dni (mediana: 2 dni).
W 1 z 19 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,7 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 1 mar, a 9 mar spadło 1,3 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 18 z 19, z medianą 3,7 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
1 marca 2019 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 40 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 31, czyli 2,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.