Natuurbrand bij Niebla, augustus 2026 Berrocal, Niebla, Escacena del Campo
De brand begon op 7 augustus 2026 in Niebla, Spanje, en satellieten zagen hem 9 dagen lang branden. Copernicus mat op satellietbeelden een verbrande omtrek van 43.702 hectare, verdeeld over 10 gemeenten.
Het is de grootste brand in Huelva sinds 2016 (van 36 met een eigen pagina). Nummer 2 in Spanje in 2026, van 196.
Vergelijken met…
- Verbrande oppervlakte
- 43.702ha
- omtrek Copernicus
- Duur
- ≈ 9dagen
- 7 aug 2026 – 15 aug 2026
- Getroffen gemeenten
- 10
- gemeenten
- Begonnen op
- 7 aug
- 2026
- Hittedetecties
- 2.142
- in één hittepunt: 648 MW
- Gevaar bij de start
- 44
- Zeer hoog · FWI-index
- Gemiddeld vermogen per dag
- 7,0GW
- gedetecteerd vermogen per dag, gemiddeld
Waar het brandde
Hoe de brand zich ontwikkelde, dag voor dag
Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.
Het weer tijdens de brand
Het had meer dan twee maanden niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon. Na de brand kwam de regen: 1,7 mm op 24 aug.
Dit gebied had al eerder gebrand
2% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 464 ha in 2019, 250 ha in 2021, 3 ha in 2022.
Hoe groot is het?
Grens van Amsterdam: geoBoundaries · National Georegister (CC0 1.0).
Grens van Madrid: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Grens van Parijs: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Grens van Londen: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Dit vergelijkt de grootte, niet de ligging: beide vormen staan op dezelfde schaal, met het noorden boven, en over elkaar gecentreerd.
Wat er met elke gemeente gebeurde
-
Berrocal 283 inwoners · vuur bereikte het centrum9.964 ha bereikt op 9 aug79 %
-
Niebla waar de brand begon8.713 ha bereikt op 7 aug39 %
-
Escacena del Campo 2.327 inwoners · op 10,1 km van het centrum6.311 ha bereikt op 11 aug46 %
-
Aznalcóllar 14.648 inwoners · op 17,2 km van het centrum6.197 ha bereikt op 12 aug31 %
-
Zalamea la Real 2.003 inwoners · op 7,4 km van het centrum4.686 ha bereikt op 9 aug20 %
-
Paterna del Campo 3.382 inwoners · op 8,6 km van het centrum4.388 ha bereikt op 9 aug33 %
-
Valverde del Camino 12.631 inwoners · op 9,4 km van het centrum3.144 ha bereikt op 8 aug14 %
-
La Palma del Condado 10.841 inwoners · op 6,3 km van het centrum219 ha bereikt op 11 aug3,6 %
-
Villarrasa 4.268 inwoners · op 8,6 km van het centrum112 ha bereikt op 8 aug1,6 %
-
Villalba del Alcor 3.303 inwoners · op 7,2 km van het centrum55 ha bereikt op 11 aug0,9 %
Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de officiële omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.
Wat er verbrandde
- Struikgewas en overgangsbos58 %
- Loofbos23 %
- Sclerofiel struikgewas8,0 %
- Naaldbos5,7 %
- Gemengd bos2,2 %
- Landbouwgrond1,5 %
- Overig natuurlijk terrein1,0 %
Getroffen Natura 2000-gebied: 43 %
- LIC Corredor Ecológico del Río Guadiamar ES6180005
- LIC Corredor Ecológico del Río Tinto ES6150021
Natura 2000-gebieden (Europees Milieuagentschap, versie 2024) die door de omtrek worden doorsneden.
Bodembedekking binnen de omtrek volgens Corine Land Cover, zoals Copernicus die rapporteert.
Mensen en gebouwen binnen de omtrek
GHSL 2025Binnen de omtrek lag ongeveer 8,9 hectare bebouwd oppervlak en woonden ongeveer 400 mensen (GHSL 2025, schatting op basis van satellietbeelden).
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand. Het GHSL-tijdvak 2025 is een projectie op basis van gegevens van 2020 en eerder.
Bron: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S en GHS-POP R2023A), Gemeenschappelijk Centrum voor Onderzoek (JRC) van de Europese Commissie, © Europese Unie, CC BY 4.0. Som binnen de omtrek berekend door WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Getoetst aan de pers
Getoetst op 29 september 2026We hebben deze pagina getoetst aan 4 bronnen die zijn verschenen nadat de brand was geblust. Dit voegen ze toe:
- Ook bekend als
- Incendio de Niebla · Incendio de Raboconejo · Incendio de Berrocal (en prensa local)
- Geblust verklaard: 21 augustus 2026
Bronnen
- La Junta anuncia que el incendio de Niebla ha quemado una superficie de 33.000 hectáreas — Junta de Andalucía (Portavoz del Gobierno), 17 augustus 2026 · officiële bron
- Berrocal sobrevive al mayor incendio de la historia de Andalucía — Andalucía Información, 10 september 2026
- Incendio de Niebla (Huelva): análisis técnico, mapa y evolución — Tecnobosque, 23 augustus 2026
- Extinguido el incendio de Niebla (Huelva) después de 15 días y 33.000 hectáreas quemadas — Infobae (Europa Press), 22 augustus 2026
Het weer dag voor dag
ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dag | Maximum | Min. luchtvochtigheid | Zwaarste windstoot | Regen | Gevaar (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 aug | 37,4 °C | 22 % | 24 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 44 |
| 8 aug | 35,3 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 45 |
| 9 aug | 34,3 °C | 24 % | 33 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 44 |
| 10 aug | 33,1 °C | 27 % | 32 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 43 |
| 11 aug | 34,5 °C | 22 % | 20 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 40 |
| 12 aug | 36,1 °C | 26 % | 24 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 41 |
| 13 aug | 36,6 °C | 30 % | 25 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 44 |
| 14 aug | 36,3 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 44 |
| 15 aug | 32,3 °C | 44 % | 30 km/h | 0,0 mm | Hoog 32 |
| 16 aug erna | 32,8 °C | 43 % | 30 km/h | 0,0 mm | Hoog 30 |
| 17 aug erna | 33,4 °C | 42 % | 31 km/h | 0,1 mm | Hoog 34 |
| 18 aug erna | 34,7 °C | 35 % | 26 km/h | 0,0 mm | Hoog 34 |
| 19 aug erna | 29,8 °C | 41 % | 38 km/h | 0,0 mm | Hoog 36 |
| 20 aug erna | 28,3 °C | 44 % | 36 km/h | 0,5 mm | Hoog 34 |
| 21 aug erna | 29,5 °C | 38 % | 31 km/h | 0,0 mm | Hoog 31 |
| 22 aug erna | 28,8 °C | 42 % | 31 km/h | 0,0 mm | Hoog 30 |
| 23 aug erna | 26,9 °C | 43 % | 36 km/h | 0,0 mm | Hoog 32 |
| 24 aug erna | 26,4 °C | 52 % | 50 km/h | 1,7 mm | Matig 16 |
Voor en na, vanuit de ruimte
Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.
Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.
De rook
CAMS · CopernicusOp 10 augustus 2026 bereikte de lucht naast de brand 100 µg/m³ PM2,5. Het daggemiddelde was 26: 1,7 keer de daggrens van de WHO (15).
Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabel met detecties · 2.142Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.
| Datum en tijd | Satelliet | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Andere branden in de omgeving
- 1.429 haPaterna del Camposeptember 2019 · 1 dag · op 4 km
- 1.744 haNervaaugustus 2018 · 3 dagen · op 24 km
- 3.600 haLa Granada de Riotinto Zufreseptember 2017 · 3 dagen · op 25 km
- 1.677 haEl Castillo de las Guardasaugustus 2016 · 2 dagen · op 30 km
- 16.758 haAlmonaster la Realaugustus 2020 · 6 dagen · op 31 km
- 1.649 haTriguerosjuni 2019 · 1 dag · op 35 km
Veelgestelde vragen
- Hoe lang duurde de brand bij Niebla?
- De officiële omtrek geeft alleen de begindatum (7 augustus 2026). Het einde komt uit de hittepunten binnen de omtrek: het brandde tot 15 augustus 2026 (9 dagen vanaf 7 augustus 2026), de laatste dag met hittepunten vóór meer dan 10 dagen op rij zonder één, dus het is bij benadering.
- Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
- De omtrek die Copernicus op satellietbeelden heeft gemeten, beslaat 43.702 hectare (437,0 km²). De officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
- Welke gemeenten zijn getroffen?
- Het vuur drong door in 10 gemeenten: Berrocal (9.964 ha, 79 %); Niebla (8.713 ha, 39 %); Escacena del Campo (6.311 ha, 46 %); Aznalcóllar (6.197 ha, 31 %); Zalamea la Real (4.686 ha, 20 %); Paterna del Campo (4.388 ha, 33 %); Valverde del Camino (3.144 ha, 14 %); La Palma del Condado (219 ha, 3,6 %); Villarrasa (112 ha, 1,6 %); Villalba del Alcor (55 ha, 0,9 %).
- Heeft het vuur een dorp of stad bereikt?
- Het vuur bereikte het centrum van Berrocal: het punt dat het markeert lag binnen het verbrande gebied of op minder dan 500 meter ervan. Dat betekent niet dat er huizen afbrandden.
- Wat voor weer was het?
- Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 37,4 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 22 % en waren er windstoten tot 33 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 45, klasse Zeer hoog.
- Waar komen deze gegevens vandaan?
- Uit de verbrande omtrek van EFFIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Spanje (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Waar u dit kunt controleren
Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.
Alarmnummer: 112 · Alarmnummer en officiële waarschuwingen ›
Controle per satelliet
Geschiedenis van deze pagina · 1 Wijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.
- Laatste dag met vuur: 7 augustus 2026 → 15 augustus 2026.
Klopt er iets niet op deze pagina?
Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.
Fout melden
Hoe we dit weten
- Omtrek: EFFIS (Copernicus), gemeten op satellietbeelden.
- De officiële omtrek heeft geen einddatum: het einde is de laatste dag met VIIRS-hittedetecties binnen de omtrek vóór een gat van meer dan 10 dagen (hoogstens 150 dagen), dus bij benadering. 2.142 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
- We hebben deze pagina aan geen enkele officiële registratie kunnen koppelen.
- Getoetst aan pers en instanties: 4 bevestigde bronnen.
- Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
- Bebouwd oppervlak en bevolking komen uit de Global Human Settlement Layer van het JRC (tijdvak 2025, cellen van 100 m), opgeteld binnen de omtrek: een schatting van wat er was, geen schadetelling.
Waar deze gegevens vandaan komen
De omtrek en de bodembedekking komen van het European Forest Fire Information System (EFFIS) van Copernicus, gemeten op MODIS- en Sentinel-2-beelden en gepubliceerd onder CC BY 4.0. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan licht afwijken van het officiële cijfer van elk land.