Pożar: Niebla, sierpień 2026 Berrocal, Niebla, Escacena del Campo
Pożar wybuchł 7 sierpnia 2026 na terenie gminy Niebla (Hiszpania), a satelity rejestrowały ogień przez 9 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 43 702 ha, obejmujący obszar 10 gmin.
To największy pożar w regionie Huelva od 2016 roku (spośród 36 z własną stroną). Hiszpania, 2026: 2. miejsce na 196.
Porównaj z…
- Spalona powierzchnia
- 43 702ha
- obrys Copernicus
- Czas trwania
- ≈ 9dni
- 7 sie 2026 – 15 sie 2026
- Dotknięte gminy
- 10
- gmin
- Początek
- 7 sie
- 2026
- Detekcje cieplne
- 2 142
- w jednym punkcie cieplnym: 648 MW
- Zagrożenie na starcie
- 44
- Bardzo wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 7,0GW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 1,7 mm, 24 sie.
Ten teren już wcześniej płonął
2% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 464 ha w 2019 r., 250 ha w 2021 r., 3 ha w 2022 r..
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
Berrocal 283 mieszk. · ogień dotarł do centrum9 964 ha dotarł 9 sie79 %
-
Niebla tu się zaczął8 713 ha dotarł 7 sie39 %
-
Escacena del Campo 2 327 mieszk. · 10,1 km od centrum6 311 ha dotarł 11 sie46 %
-
Aznalcóllar 14 648 mieszk. · 17,2 km od centrum6 197 ha dotarł 12 sie31 %
-
Zalamea la Real 2 003 mieszk. · 7,4 km od centrum4 686 ha dotarł 9 sie20 %
-
Paterna del Campo 3 382 mieszk. · 8,6 km od centrum4 388 ha dotarł 9 sie33 %
-
Valverde del Camino 12 631 mieszk. · 9,4 km od centrum3 144 ha dotarł 8 sie14 %
-
La Palma del Condado 10 841 mieszk. · 6,3 km od centrum219 ha dotarł 11 sie3,6 %
-
Villarrasa 4 268 mieszk. · 8,6 km od centrum112 ha dotarł 8 sie1,6 %
-
Villalba del Alcor 3 303 mieszk. · 7,2 km od centrum55 ha dotarł 11 sie0,9 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Co spłonęło
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym58 %
- Las liściasty23 %
- Zarośla twardolistne8,0 %
- Las iglasty5,7 %
- Las mieszany2,2 %
- Tereny rolnicze1,5 %
- Inne tereny naturalne1,0 %
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 43 %
- LIC Corredor Ecológico del Río Guadiamar ES6180005
- LIC Corredor Ecológico del Río Tinto ES6150021
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie znajdowało się około 8,9 ha zabudowy i mieszkało około 400 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Sprawdzone w prasie
Sprawdzono: 29 września 2026Porównaliśmy tę stronę ze źródłami opublikowanymi po ugaszeniu pożaru (liczba źródeł: 4). Oto, co wnoszą:
- Znany też jako
- Incendio de Niebla · Incendio de Raboconejo · Incendio de Berrocal (en prensa local)
- Uznany za ugaszony: 21 sierpnia 2026
Źródła
- La Junta anuncia que el incendio de Niebla ha quemado una superficie de 33.000 hectáreas — Junta de Andalucía (Portavoz del Gobierno), 17 sierpnia 2026 · źródło oficjalne
- Berrocal sobrevive al mayor incendio de la historia de Andalucía — Andalucía Información, 10 września 2026
- Incendio de Niebla (Huelva): análisis técnico, mapa y evolución — Tecnobosque, 23 sierpnia 2026
- Extinguido el incendio de Niebla (Huelva) después de 15 días y 33.000 hectáreas quemadas — Infobae (Europa Press), 22 sierpnia 2026
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 sie | 37,4 °C | 22 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 8 sie | 35,3 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 9 sie | 34,3 °C | 24 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 10 sie | 33,1 °C | 27 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 11 sie | 34,5 °C | 22 % | 20 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 12 sie | 36,1 °C | 26 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 13 sie | 36,6 °C | 30 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 14 sie | 36,3 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 15 sie | 32,3 °C | 44 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 16 sie po | 32,8 °C | 43 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 17 sie po | 33,4 °C | 42 % | 31 km/h | 0,1 mm | Wysokie 34 |
| 18 sie po | 34,7 °C | 35 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 19 sie po | 29,8 °C | 41 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 20 sie po | 28,3 °C | 44 % | 36 km/h | 0,5 mm | Wysokie 34 |
| 21 sie po | 29,5 °C | 38 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 22 sie po | 28,8 °C | 42 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 23 sie po | 26,9 °C | 43 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 24 sie po | 26,4 °C | 52 % | 50 km/h | 1,7 mm | Umiarkowane 16 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus10 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 100 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 26, czyli 1,7 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 2 142Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
- 1 429 haPaterna del Campowrzesień 2019 · 1 dzień · 4 km stąd
- 1 744 haNervasierpień 2018 · 3 dni · 24 km stąd
- 3 600 haLa Granada de Riotinto Zufrewrzesień 2017 · 3 dni · 25 km stąd
- 1 677 haEl Castillo de las Guardassierpień 2016 · 2 dni · 30 km stąd
- 16 758 haAlmonaster la Realsierpień 2020 · 6 dni · 31 km stąd
- 1 649 haTriguerosczerwiec 2019 · 1 dzień · 35 km stąd
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Niebla?
- Oficjalny obrys podaje tylko datę początku (7 sierpnia 2026). Koniec wynika z punktów cieplnych wewnątrz obrysu: płonął do 15 sierpnia 2026 (9 dni od 7 sierpnia 2026), ostatniego dnia z detekcjami przed ponad 10 dniami z rzędu bez żadnej, więc jest przybliżony.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 43 702 ha (437,0 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Gminy objęte pożarem (10): Berrocal (9 964 ha, 79 %); Niebla (8 713 ha, 39 %); Escacena del Campo (6 311 ha, 46 %); Aznalcóllar (6 197 ha, 31 %); Zalamea la Real (4 686 ha, 20 %); Paterna del Campo (4 388 ha, 33 %); Valverde del Camino (3 144 ha, 14 %); La Palma del Condado (219 ha, 3,6 %); Villarrasa (112 ha, 1,6 %); Villalba del Alcor (55 ha, 0,9 %).
- Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
- Ogień dotarł do centrum obszaru Berrocal: punkt, który je oznacza, znalazł się na spalonym terenie lub mniej niż 500 metrów od niego. Nie oznacza to, że płonęły domy.
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 37,4 °C, wilgotność spadła do 22 %, a porywy wiatru osiągały 33 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 45, klasa: Bardzo wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Hiszpania (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony · 1 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
- Ostatni dzień z ogniem: 7 sierpnia 2026 → 15 sierpnia 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych.
- Oficjalny obrys nie ma daty końca: koniec to ostatni dzień z detekcjami VIIRS wewnątrz obrysu przed przerwą dłuższą niż 10 dni (najwyżej 150 dni), więc jest przybliżony. 2 142 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Zweryfikowane w prasie i u instytucji; potwierdzone źródła: 4.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.