Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska · –

Požar Tauț, travanj 2020 Tauț

Ugašen · zadnja detekcija 8. tra 2020. 00:03 UTC

Požar je počeo 5. travnja 2020. na području općine Tauț, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 4 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 338 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 3. najveći u regiji Arad od 2016. (od 15 sa stranicom). 13. u državi Rumunjska u 2020., od 62.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (9,9 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
338ha
opseg Copernicus
Trajanje
4dana
5. tra 2020. – 8. tra 2020.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
5. tra
2020
Toplinska žarišta
15
u jednom žarištu: 10 MW
Opasnost na početku
13
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
20MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 5. tra8. tra
8. tra 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

5. tra 2020. · 8 MW · 2 6. tra 2020. · 38 MW · 5 7. tra 2020. · 35 MW · 7 8. tra 2020. · 2 MW · 1
5. tra 6. tra 7. tra 8. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

20°najviša
42km/h · najjači udar
17%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 6 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,6 mm 14. tra.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Tauț ovdje je počeo
    338 ha stigao 5. tra
    1,7 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Listopadne šume56 %
  • Poljoprivredna područja44 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
5. tra 18,5 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Umjerena 13
6. tra 17,8 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 14
7. tra 18,7 °C 25 % 22 km/h 0,0 mm Umjerena 13
8. tra 20,0 °C 22 % 20 km/h 0,0 mm Umjerena 13
9. tra poslije 21,7 °C 19 % 22 km/h 0,0 mm Umjerena 15
10. tra poslije 20,9 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 18
11. tra poslije 18,3 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 17
12. tra poslije 20,0 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 15
13. tra poslije 22,0 °C 23 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 22
14. tra poslije 9,8 °C 53 % 43 km/h 3,6 mm Vrlo niska 1

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 12,6 i najnižom vlagom od 24 %; prije toga: 6 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 22.

FWI na početku 12,6
Najniža vlaga 24 %
Dani bez kiše 6
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Husnicioara, ožujak 2022
190 ha 2 dana FWI 12,2 Najniža vlaga 24 % udaljen 195 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 3,9 mm, 31. ožu.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
192 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
9,7 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 22 od 22)

Bio je 1,8 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 4 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 4 od 22 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 9,7 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

3,6 mmprva kiša
14. tra6 dana nakon kraja
42km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 8. tra, a 14. tra palo je 3,6 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 22 od 22, s medijanom od 9,7 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 29. ožu 2020.
Poslije · 15. tra 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

10. travnja 2020. je zrak uz požar dosegnuo 25 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,525 µg/m³
Dana iznad smjernice4 dana
PM1035 µg/m³
3. tra5. tra7. tra9. tra11. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 15Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Tauț?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 5. travnja 2020. do 8. travnja 2020. (4 dana). Perimetar ga datira od 6. travnja 2020. do 8. travnja 2020..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 338 hektara (3,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Tauț (338 ha, 1,7 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 20,0 °C, najniža vlaga od 17 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 14, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 22. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 192 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 4 od 22 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 9,7 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 6. travnja 2020. do 8. travnja 2020.. 15 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.