Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska · –

Požar Hășmaș, rujan 2024 Hășmaș

Ugašen · zadnja detekcija 2. ruj 2024. 00:54 UTC

Požar je počeo 1. rujna 2024. na području općine Hășmaș, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 280 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 4. najveći u regiji Arad od 2016. (od 15 sa stranicom). 20. u državi Rumunjska u 2024., od 92.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (27,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
280ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
1. ruj 2024. – 2. ruj 2024.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
1. ruj
2024
Toplinska žarišta
15
u jednom žarištu: 27 MW
Opasnost na početku
40
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
81MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. ruj2. ruj
2. ruj 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. ruj 2024. · 150 MW · 9 2. ruj 2024. · 12 MW · 6
1. ruj 2. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

33°najviša
30km/h · najjači udar
20%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 17,2 mm 10. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Hășmaș ovdje je počeo
    280 ha stigao 1. ruj
    3,2 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja67 %
  • Listopadne šume18 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija14 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. ruj 32,5 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
2. ruj 32,9 °C 22 % 17 km/h 0,0 mm Visoka 29
3. ruj poslije 33,5 °C 22 % 20 km/h 0,3 mm Visoka 31
4. ruj poslije 32,7 °C 24 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 31
5. ruj poslije 31,0 °C 24 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 33
6. ruj poslije 29,8 °C 32 % 28 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 41
7. ruj poslije 29,5 °C 34 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 32
8. ruj poslije 30,6 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
9. ruj poslije 28,5 °C 27 % 40 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 43
10. ruj poslije 20,3 °C 63 % 16 km/h 17,2 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 39,6 i najnižom vlagom od 20 %; prije toga: 1 dan bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 28.

FWI na početku 39,6
Najniža vlaga 20 %
Dani bez kiše 1
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Păltiniș, kolovoz 2026
104 ha 3 dana FWI 41,0 Najniža vlaga 20 % udaljen 127 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 3,5 mm, 18. kol.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
204 ha
medijan površine
7 %
prešli 1.000 ha
2,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 24 od 28)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (280 ha prema medijanu od 204 ha) i trajao 2 dana (medijan: 2 dana).

Kod 4 od 28 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

17,2 mmprva kiša
10. ruj8 dana nakon kraja
30km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 2. ruj, a 10. ruj palo je 17,2 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 24 od 28, s medijanom od 2,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. kol 2024.
Poslije · 9. ruj 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

3. rujna 2024. je zrak uz požar dosegnuo 25 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,525 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1045 µg/m³
Optička debljina0,30
30. kol1. ruj3. ruj5. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 15Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Hășmaș?
Copernicus ga datira između 1. rujna 2024. i 2. rujna 2024.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 280 hektara (2,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Hășmaș (280 ha, 3,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,9 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 30 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 40, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 28. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 204 ha; 7 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 4 od 28 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 15 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.