Preskoči na sadržaj
worldfires
MX · Meksiko · →

Požar Tamazula, 29. travnja 2022. Tamazula, Santiago Papasquiaro

Ugašen · zadnja detekcija 16. svi 2022. 19:51 UTC

Požar je počeo 29. travnja 2022. na području Tamazula, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 18 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.983 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 38. najveći u regiji Durango od 2016. (od 239 sa stranicom). 28. u državi Meksiko u 2022., od 232.

Usporedi s…
Opožarena površina
4.983ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
18dana
29. tra 2022. – 16. svi 2022.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
29. tra
2022
Toplinska žarišta
307
u jednom žarištu: 44 MW
Opasnost na početku
39
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
84MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 29. tra16. svi
16. svi 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

29. tra 2022. · 9 MW · 1 30. tra 2022. · 1 MW · 1 1. svi 2022. · 1 MW · 1 2. svi 2022. · 5 MW · 3 3. svi 2022. · 116 MW · 6 4. svi 2022. · 143 MW · 22 5. svi 2022. · 199 MW · 46 6. svi 2022. · 188 MW · 45 7. svi 2022. · 277 MW · 72 8. svi 2022. · 185 MW · 53 9. svi 2022. · 33 MW · 8 10. svi 2022. · 99 MW · 17 11. svi 2022. · 38 MW · 14 12. svi 2022. · 36 MW · 15 13. svi 2022. · 4 MW · 2 16. svi 2022. · 4 MW · 1
29. tra 2. svi 5. svi 7. svi 8. svi 11. svi 16. svi

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
53km/h · najjači udar
15%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

77 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.595 ha 2017., 780 ha 2018., 983 ha 2019., 218 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.859 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 7,7 % površine koju ima Zagreb (50 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Tamazula ovdje je počeo
    4.997 ha stigao 29. tra
    0,9 %
  2. 1 ha
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina0,50 ha
Stanovnici≈ 50

Unutar opsega bilo je oko 0,50 ha izgrađene površine i živjelo je oko 50 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Prema CONAFOR, ovaj je požar počeo 4. svibnja 2022. i opožario 3.470 ha (satelit je izmjerio 4.983 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
29. tra 28,9 °C 15 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
30. tra 29,6 °C 18 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
1. svi 27,7 °C 20 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
2. svi 28,8 °C 17 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
3. svi 29,1 °C 21 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
4. svi 29,6 °C 22 % 52 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
5. svi 29,4 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
6. svi 30,5 °C 26 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
7. svi 29,7 °C 23 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
8. svi 31,1 °C 20 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
9. svi 32,4 °C 20 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
10. svi 31,6 °C 20 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 38
11. svi 31,3 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 38
12. svi 34,5 °C 25 % 53 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
13. svi 31,3 °C 25 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
14. svi 29,3 °C 41 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 30
15. svi 30,3 °C 37 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 30
16. svi 30,8 °C 37 % 43 km/h 0,8 mm Visoka 24
17. svi poslije 28,3 °C 26 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 30
18. svi poslije 29,5 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 32
19. svi poslije 29,4 °C 28 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 33
20. svi poslije 28,0 °C 24 % 50 km/h 0,0 mm Visoka 34
21. svi poslije 28,3 °C 23 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 33
22. svi poslije 28,3 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 32
23. svi poslije 28,2 °C 21 % 50 km/h 0,0 mm Visoka 35
24. svi poslije 28,2 °C 24 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 35
25. svi poslije 28,9 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 34
26. svi poslije 30,3 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 35

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 22. tra 2022.
Poslije · 23. svi 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 307Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Meksiko ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Tamazula?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 29. travnja 2022. do 16. svibnja 2022. (18 dana). Perimetar ga datira od 29. travnja 2022. do 13. svibnja 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.983 hektara (49,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Tamazula (4.997 ha, 0,9 %); Santiago Papasquiaro (1 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,5 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 53 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 41, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 911.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 29. travnja 2022. do 13. svibnja 2022.. 307 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom CONAFOR: 3.470 ha službeno prema 4.983 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.