Preskoči na sadržaj
worldfires
MX · Meksiko · –

Požar Tamazula, svibanj 2025 Tamazula, Cosalá

Ugašen · zadnja detekcija 29. svi 2025. 19:59 UTC

Požar je počeo 9. svibnja 2025. na području Tamazula, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 21 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.828 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 24. najveći u regiji Durango od 2016. (od 238 sa stranicom). 23. u državi Meksiko u 2025., od 163.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (25,0 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
5.828ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
21dan
9. svi 2025. – 29. svi 2025.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
9. svi
2025
Toplinska žarišta
510
u jednom žarištu: 25 MW
Opasnost na početku
48
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
129MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 9. svi29. svi
29. svi 2025.

Kako se razvijao, iz dana u dan

10. svi 2025. · 1 MW · 1 11. svi 2025. · 5 MW · 2 12. svi 2025. · 6 MW · 3 13. svi 2025. · 29 MW · 5 14. svi 2025. · 48 MW · 10 15. svi 2025. · 35 MW · 19 16. svi 2025. · 61 MW · 13 17. svi 2025. · 252 MW · 51 18. svi 2025. · 328 MW · 46 19. svi 2025. · 182 MW · 51 20. svi 2025. · 88 MW · 18 21. svi 2025. · 613 MW · 111 22. svi 2025. · 251 MW · 51 23. svi 2025. · 237 MW · 46 24. svi 2025. · 67 MW · 21 25. svi 2025. · 109 MW · 14 26. svi 2025. · 110 MW · 19 27. svi 2025. · 103 MW · 14 28. svi 2025. · 47 MW · 9 29. svi 2025. · 15 MW · 6
10. svi 14. svi 18. svi 21. svi 26. svi

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
51km/h · najjači udar
11%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 33 dana. Nakon požara došla je kiša: 12,1 mm 31. svi.

Ovo je područje već gorjelo

76 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.374 ha 2017., 4.652 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.440 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 9,1 % površine koju ima Zagreb (58 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Tamazula ovdje je počeo
    5.611 ha stigao 14. svi
    1,0 %
  2. 222 ha stigao 10. svi
    0,1 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,10 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega bilo je oko 0,10 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
9. svi 35,5 °C 19 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
10. svi 35,2 °C 20 % 41 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 45
11. svi 33,9 °C 22 % 42 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 50
12. svi 32,9 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
13. svi 34,2 °C 17 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
14. svi 33,8 °C 16 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
15. svi 35,7 °C 16 % 44 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
16. svi 36,3 °C 17 % 47 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
17. svi 35,6 °C 19 % 46 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
18. svi 35,1 °C 15 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
19. svi 34,5 °C 15 % 44 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
20. svi 36,5 °C 11 % 48 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
21. svi 37,9 °C 11 % 49 km/h 0,0 mm Ekstremna 64
22. svi 36,7 °C 13 % 44 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
23. svi 36,5 °C 16 % 46 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
24. svi 36,7 °C 19 % 51 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
25. svi 35,1 °C 26 % 45 km/h 1,5 mm Ekstremna 50
26. svi 34,6 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 37
27. svi 35,1 °C 24 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
28. svi 34,9 °C 21 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
29. svi 34,5 °C 25 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
30. svi poslije 27,7 °C 44 % 27 km/h 0,6 mm Visoka 28
31. svi poslije 30,9 °C 39 % 34 km/h 12,1 mm Visoka 22

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 47,5 i najnižom vlagom od 19 %; prije toga: 33 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 32.

FWI na početku 47,5
Najniža vlaga 19 %
Dani bez kiše 33
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Guadalupe y Calvo, svibanj 2017
2.091 ha 16 dana FWI 45,4 Najniža vlaga 19 % udaljen 171 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,6 mm, 13. lip.

Kako su završili

14 dana
medijan trajanja
2.922 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
2,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 20 od 32)

Bio je 2,0 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 21 dan (medijan: 14 dana).

Većih od njega bilo je samo 2 od 32 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 12 od 32 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

12,1 mmprva kiša
31. svi2 dana nakon kraja
51km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 29. svi, a 31. svi palo je 12,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 20 od 32, s medijanom od 2,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 2. svi 2025.
Poslije · 5. lip 2025.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

25. svibnja 2025. je zrak uz požar dosegnuo 176 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 61: 4,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5176 µg/m³
Dana iznad smjernice16 dana
PM10181 µg/m³
Optička debljina0,59
8. svi14. svi20. svi26. svi1. lip
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 510Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Meksiko

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Tamazula?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 9. svibnja 2025. do 29. svibnja 2025. (21 dan). Perimetar ga datira od 16. svibnja 2025. do 26. svibnja 2025..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.828 hektara (58,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Tamazula (5.611 ha, 1,0 %); Cosalá (222 ha, 0,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,9 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 51 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 64, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 32. Medijan trajanja bio je 14 dana, a medijan površine 2.922 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 2 od 32 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 12 od 32 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 911.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 16. svibnja 2025. do 26. svibnja 2025.. 510 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.