Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska · →

Požar Ribaute, kolovoz 2025 Fontjoncouse, Saint-Laurent-de-la-Cabrerisse, Villesèque-des-Corbières

Ugašen · zadnja detekcija 7. kol 2025. 13:05 UTC

Požar je počeo 5. kolovoza 2025. na području općine Ribaute, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 11.391 hektara, raspoređen na 17 općina.

To je najveći požar u regiji Aude od 2016. (od 15 sa stranicom). Najveći u državi Francuska u 2025., od 23.

Usporedi s…
Opožarena površina
11.391ha
opseg Copernicus
Trajanje
3dana
5. kol 2025. – 7. kol 2025.
Pogođene općine
17
komuna
Počeo
5. kol
2025
Toplinska žarišta
184
u jednom žarištu: 139 MW
Opasnost na početku
51
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
1,3GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 5. kol7. kol
7. kol 2025.

Kako se razvijao, iz dana u dan

6. kol 2025. · 2.367 MW · 169 7. kol 2025. · 232 MW · 15
6. kol 7. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
63km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 12 dana.

Ovo je područje već gorjelo

0 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1 ha 2020., 20 ha 2021..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 18 % površine koju ima Zagreb (114 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Fontjoncouse 139 stan. · vatra je stigla do središta
    2.138 ha stigao 6. kol
    77 %
  2. Saint-Laurent-de-la-Cabrerisse 753 stan. · vatra je stigla do središta
    1.821 ha stigao 6. kol
    72 %
  3. Villesèque-des-Corbières 386 stan. · vatra je stigla do središta
    1.617 ha stigao 6. kol
    51 %
  4. Durban-Corbières 649 stan. · vatra je stigla do središta
    1.213 ha stigao 6. kol
    48 %
  5. Jonquières 45 stan. · vatra je stigla do središta
    1.063 ha stigao 6. kol
    78 %
  6. Coustouge 117 stan. · vatra je stigla do središta
    911 ha
    95 %
  7. Thézan-des-Corbières 573 stan. · 1,6 km od središta
    776 ha stigao 6. kol
    29 %
  8. Tournissan 292 stan. · vatra je stigla do središta
    588 ha stigao 6. kol
    49 %
  9. Ribaute 262 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    423 ha stigao 6. kol
    45 %
  10. Fabrezan 1.306 stan. · 2,5 km od središta
    227 ha stigao 6. kol
    7,8 %
  11. Fraissé-des-Corbières 232 stan. · 1,5 km od središta
    164 ha
    8,6 %
  12. Albas 87 stan. · 1,7 km od središta
    151 ha stigao 6. kol
    6,6 %
  13. Roquefort-des-Corbières 1.051 stan. · 4,4 km od središta
    122 ha
    2,7 %
  14. Talairan 440 stan. · 2,1 km od središta
    98 ha stigao 6. kol
    2,6 %
  15. Lagrasse 554 stan. · 0,5 km od središta
    60 ha stigao 6. kol
    1,8 %
  16. Camplong-d'Aude 389 stan. · 1,9 km od središta
    16 ha stigao 6. kol
    1,2 %
  17. Cascastel-des-Corbières 212 stan. · 2,1 km od središta
    8 ha
    0,5 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Makija59 %
  • Poljoprivredna područja25 %
  • Crnogorične šume8,6 %
  • Mješovite šume4,7 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija2,0 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 74 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina27 ha
Stanovnici≈ 850

Unutar opsega bilo je oko 27 ha izgrađene površine i živjelo je oko 850 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Prema BDIFF, 5. kolovoza 2025. je u Ribaute zabilježen požar od 11.133 ha (satelit je izmjerio 11.391 ha). Zapis nema koordinate pa je povezan prema općini i datumu.

BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Provjereno s medijima

Provjereno 30. rujna 2026.

Ovu smo stranicu usporedili s 3 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:

Poznat i kao
Feu du massif des Corbières · Méga-feu de Ribaute · Incendie de l'Aude
Proglašen ugašenim: 28. kolovoza 2025.

Izvori

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
5. kol 31,6 °C 21 % 63 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
6. kol 31,4 °C 27 % 53 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
7. kol 28,9 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 31
8. kol poslije 29,3 °C 53 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 20
9. kol poslije 34,9 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 25
10. kol poslije 39,6 °C 17 % 52 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
11. kol poslije 36,2 °C 23 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
12. kol poslije 37,7 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
13. kol poslije 36,2 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
14. kol poslije 38,1 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
15. kol poslije 37,6 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
16. kol poslije 39,3 °C 15 % 58 km/h 0,0 mm Ekstremna 65
17. kol poslije 36,7 °C 16 % 57 km/h 0,0 mm Ekstremna 65

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 29. srp 2025.
Poslije · 14. kol 2025.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. kolovoza 2025. je zrak uz požar dosegnuo 56 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 32: 2,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,556 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1077 µg/m³
Optička debljina0,57
345678910
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 184Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ribaute?
Copernicus ga datira između 5. kolovoza 2025. i 7. kolovoza 2025.: 3 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 11.391 hektara (113,9 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 17 općina: Fontjoncouse (2.138 ha, 77 %); Saint-Laurent-de-la-Cabrerisse (1.821 ha, 72 %); Villesèque-des-Corbières (1.617 ha, 51 %); Durban-Corbières (1.213 ha, 48 %); Jonquières (1.063 ha, 78 %); Coustouge (911 ha, 95 %); Thézan-des-Corbières (776 ha, 29 %); Tournissan (588 ha, 49 %); Ribaute (423 ha, 45 %); Fabrezan (227 ha, 7,8 %); Fraissé-des-Corbières (164 ha, 8,6 %); Albas (151 ha, 6,6 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Ribaute i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,6 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 63 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 51, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 184 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom BDIFF: 11.133 ha službeno prema 11.391 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 3).
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.