Požar Pium, 6. kolovoza 2019. Pium, Santa Terezinha
Požar je počeo 6. kolovoza 2019. na području Pium, Brazil, a sateliti su ga vidjeli kako gori 48 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 41.580 hektara, raspoređen na 2 općine.
Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.
Ostale stranice na istom području i u istim danima:
To je 23. najveći u regiji Tocantins od 2016. (od 1243 sa stranicom). 16. u državi Brazil u 2019., od 974.
Usporedi s…
Prijedlozi: Pium · 2016Pium · 2017Pium · 2016Pium · 2017
- Opožarena površina
- 41.580ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 48dana
- 6. kol 2019. – 22. ruj 2019.
- Pogođene općine
- 2
- općina
- Počeo
- 6. kol
- 2019
- Toplinska žarišta
- 1.639
- u jednom žarištu: 250 MW
- Opasnost na početku
- 45
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 414MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca. Nakon požara došla je kiša: 14,9 mm 29. ruj.
Ovo je područje već gorjelo
69 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 20.208 ha 2016., 20.876 ha 2017., 324 ha 2018.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 28.815 ha koji su već izgorjeli.
- 8.159 ha Požar Pium, srpanj 2016 ukupno 14.790 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 6.680 ha Požar Pium, kolovoz 2017 ukupno 74.474 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 6.071 ha Požar Pium, kolovoz 2016 ukupno 12.958 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 4.952 ha Požar Pium, rujan 2017 ukupno 6.091 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3.648 ha Požar Pium, kolovoz 2016 ukupno 3.927 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.622 ha Požar Pium, kolovoz 2017 ukupno 3.561 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 380 ha Požar Pium, rujan 2017 ukupno 6.957 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 131 ha Požar Pium, rujan 2016 ukupno 3.244 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
41.859 ha stigao 6. kol4,2 %
-
Santa Terezinha 7.596 stan.7 ha stigao 13. kol0,0 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6. kol | 34,5 °C | 27 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 7. kol | 34,1 °C | 19 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 8. kol | 34,5 °C | 26 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 9. kol | 35,5 °C | 22 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 10. kol | 34,1 °C | 25 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 11. kol | 35,9 °C | 24 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 12. kol | 36,7 °C | 25 % | 27 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 13. kol | 37,1 °C | 23 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 14. kol | 37,5 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 15. kol | 36,0 °C | 28 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 16. kol | 35,1 °C | 27 % | 50 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 17. kol | 35,0 °C | 28 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 18. kol | 35,7 °C | 27 % | 27 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 19. kol | 36,6 °C | 25 % | 23 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 20. kol | 38,0 °C | 21 % | 27 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 21. kol | 38,0 °C | 23 % | 24 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 22. kol | 36,5 °C | 33 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 23. kol | 34,8 °C | 36 % | 38 km/h | 1,5 mm | Visoka 24 |
| 24. kol | 35,1 °C | 36 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 25. kol | 36,5 °C | 24 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 26. kol | 36,9 °C | 24 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 27. kol | 35,9 °C | 25 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 28. kol | 36,7 °C | 22 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 29. kol | 37,5 °C | 23 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 30. kol | 37,0 °C | 24 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 31. kol | 37,3 °C | 23 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 1. ruj | 38,3 °C | 23 % | 25 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 2. ruj | 38,8 °C | 22 % | 24 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 3. ruj | 38,9 °C | 23 % | 26 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 4. ruj | 38,7 °C | 23 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 5. ruj | 37,6 °C | 28 % | 30 km/h | 0,2 mm | Vrlo visoka 45 |
| 6. ruj | 36,9 °C | 28 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 7. ruj | 37,0 °C | 20 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 8. ruj | 37,2 °C | 21 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 9. ruj | 37,8 °C | 27 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 10. ruj | 38,2 °C | 25 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 11. ruj | 38,8 °C | 20 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 12. ruj | 38,5 °C | 24 % | 27 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 13. ruj | 39,7 °C | 20 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 14. ruj | 37,7 °C | 27 % | 25 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 15. ruj | 36,5 °C | 35 % | 26 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 16. ruj | 38,1 °C | 25 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 17. ruj | 38,0 °C | 25 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 18. ruj | 37,4 °C | 29 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 19. ruj | 37,9 °C | 29 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 20. ruj | 38,3 °C | 32 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 21. ruj | 38,0 °C | 35 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 22. ruj | 37,5 °C | 34 % | 20 km/h | 0,2 mm | Visoka 36 |
| 23. ruj poslije | 37,0 °C | 39 % | 23 km/h | 0,3 mm | Visoka 34 |
| 24. ruj poslije | 38,3 °C | 25 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 25. ruj poslije | 37,2 °C | 34 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 26. ruj poslije | 33,9 °C | 40 % | 35 km/h | 0,4 mm | Vrlo visoka 38 |
| 27. ruj poslije | 35,9 °C | 37 % | 22 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 28. ruj poslije | 37,4 °C | 32 % | 22 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 29. ruj poslije | 29,0 °C | 57 % | 28 km/h | 14,9 mm | Vrlo niska 4 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 1.639Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Pium?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 6. kolovoza 2019. do 22. rujna 2019. (48 dana). Perimetar ga datira od 6. kolovoza 2019. do 16. rujna 2019..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 41.580 hektara (415,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Pium (41.859 ha, 4,2 %); Santa Terezinha (7 ha, 0,0 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 39,7 °C, najniža vlaga od 19 % i udari vjetra od 50 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 52, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Brazil (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 193 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 16. rujna 2019. → 22. rujna 2019..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 6. kolovoza 2019. do 16. rujna 2019.. 1.639 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.